Planinec je našel jezerski meteorit
V Prirodoslovnem muzeju Slovenije ta teden v okviru prvega tedna astronomije javnosti predstavljajo nov slovenski meteorit. Našel ga je Kranjčan Božidar Jernej Malovrh pri Češki koči nad Jezerskim.
Kranj – Doslej znanim slovenskim meteoritom (Avče 1908, Jesenice 2009 in Javorje 2009) se letos pridružuje nov, meteorit Jezersko. Pri Češki koči, kjer je planinaril z ženo Vero in družino, ga je našel Božidar Jernej Malovrh.
»Našel sem ga že leta 1992 in ga dvajset let hranil doma, ne da bi vedel, da gre za meteorit,« je povedal o svoji najdbi. Kakih petdeset metrov od koče, na mestu, od koder so z družino dve leti poprej spremljali slovesnost ob 90-letnici Češke koče, je 13. septembra 1992 našel kamen nenavadne barve in oblike. »Bil je rjave barve in se je tako ločil od ostalega bleščeče belega kamenja v okolici, razlikoval se je tudi po teži, saj je tehtal kar poldrugi kilogram. Zanimiv je bil tudi zaradi nenavadne oblike, kot bi padel iz topilniškega lonca,« pripoveduje sogovornik. Nenavadnost najdbe je potrdila še privlačnost na magnet, kar je Božo preizkusil doma. Kamen je označil z datumom najdbe in to vestno zabeležil tudi v svojo planinsko knjižico. Kamen je potem shranil kar za dve desetletji in se nanj spomnil šele novembra lani. Obiskal ga je namreč Davo Preisinger, jamar, zbiratelj in poznavalec fosilov in mineralov, ki je želel, da mu Božo kot poznavalec gob pomaga prepoznati neko gobo. Ogledal si je kamen in prijatelju svetoval, naj ga nese v prirodoslovni muzej, kjer bi utegnili o njem vedeti kaj več.
Tako je storil in že nekaj dni zatem dobil sporočilo kustosa dr. Miha Jerška, da je kamen geološko zanimiv, da ga bodo raziskali in ugotovili, ali gre nemara za meteorit. Sedaj je potrjeno, da je res meteorit. Po kraju najdbe je dobil ime meteorit Jezersko. Kot pove Božo Malovrh, so v Ljubljani naredili odlitek meteorita, ga prerezali, polovico razstavili v muzeju, preostale dele pa še naprej preiskujejo geologi. Del so ga dali tudi v preiskavo v Kanado, kjer naj bi ugotovili, koliko časa je ležal na zemlji.
Od 2. do 8. decembra, ko v Prirodoslovnem muzeju v Ljubljani poteka 1. teden astronomije z več predavanji, filmi, delavnicami in tematskimi razstavami, so novi slovenski meteorit prvič predstavili javnosti. Na predstavitvi so sodelovali tudi predstavniki Občine in Turističnega društva Jezersko. Med strokovnjaki, ki so ga raziskovali, pa Malovrh omenja mladega geologa Bojana Ambrožiča, Gorenjca, ki se je za svoje diplomsko delo ukvarjal z jeseniškim meteoritom, novi, jezerski pa bo nemara snov za njegovo magistrsko delo.