V šoli bodo do obnove zelo na tesnem
Osnovna šola Roje, ki je namenjena učencem s posebnimi potrebami iz občin Domžale, Mengeš, Trzin, Moravče in Lukovica, se sooča z veliko prostorsko stisko. Občine soustanoviteljice se bodo prizidave in obnove lotile v prihodnjem letu.
Rodica – Občine soustanoviteljice so sicer že pristopile k aktivnostim za širitev šole, a gradnja se bo lahko začela šele prihodnje leto.
»Osnovna šola Roje je bila ustanovljena v času stare, razširjene občine Domžale kot odziv na potrebe po izobraževanju in vzgoji otrok s posebnimi potrebami na območju današnjih občin ustanoviteljic, občin Domžale, Lukovica, Mengeš, Moravče in Trzin. Potrebe po prenovi prostorov je šola vrsto let reševala z donacijami in zbiranjem prispevkov. V zadnjih letih pa so predstavniki šole intenzivno opozarjali, da so prostori neprimerni in da ni več možnosti za preureditev obstoječih prostorov. Učenci namreč že sedaj nimajo garderobnih prostorov, jedilnice, likovne učilnice in računalnice, senzorne sobe in prostorov za individualno delo ter umiritev. Fizioterapevtsko delo pa se opravlja v podstrešni sobi. Prostorska stiska bi se lahko začasno, do zaključka gradnje, rešila z najemom mobilnih učilnic,« se je na medije te dni obrnila občinska svetnica in nekdanja podžupanja mag. Renata Kosec, ravnateljica šole mag. Andreja Škrlj pa dodaja, da je ustanovni organ njen predlog za najem mobilnih učilnic zavrnil. Zaradi prostorske stiske pa bo verjetno šola primorana zavračati otroke že v novem šolskem letu 2022/23.
Po pojasnila smo se obrnili na Občino Domžale, ki je večinska soustanoviteljica šole. Kot so nam pojasnili, je bila za širitev OŠ Roje konec leta 2021 podpisana pogodba za izdelavo projektne dokumentacije, prav tako tudi pismo o nameri o prizidavi in rekonstrukciji OŠ Roje, ki so ga podpisale vse občine soustanoviteljice. Še letos je predvidena pridobitev gradbenega dovoljenja in izdelava projekta za izvedbo del, temu pa sledi javno naročilo za izbor izvajalca, a dela se bodo lahko začela šele v prihodnjem letu. Skupna ocenjena vrednosti investicije znaša skoraj milijon evrov, denar pa bodo v svojih proračunih morale zagotoviti vse občine soustanoviteljice. »Glede postavitve oz. najema mobilnih učilnic pa je treba povedati, da je za to prav tako treba pripraviti projektno dokumentacijo in pridobiti gradbeno dovoljenje, izvesti vse postopke javnih naročil, pripraviti temeljno ploščo, izvesti potrebne povezave (elektrika, voda, odtoki), iz česar sledi, da tega ni mogoče izvesti v roku enega meseca. Financiranje reševanja prostorske stiske se lahko izvaja le skupaj z ostalimi soustanoviteljicami,« nam je pojasnil domžalski župan Toni Dragar, glede bojazni, da šola ne bo več mogla sprejeti novih učencev, pa: »Trenutno je v šolo vključenih 140 učencev, dobra četrtina od tega jih prihaja izven občin soustanoviteljic. V primeru, da bi bili v OŠ Roje vključeni le učenci, ki bivajo na območju soustanoviteljic (torej tudi otroci v rejništvu), bi to predstavljalo 104 vključene učence, kar ne bi presegalo kapacitet šole (120 učencev).« Poudaril je še, da občine soustanoviteljice ne morejo reševati problema kapacitet, ki bi jih morala zagotoviti država.