Spomin na Cankarjev bataljon
Slavnostni govornik na spominski slovesnosti na Vodiški planini je bil tokrat Jakob Demšar, predsednik Krajevne organizacije ZB Radovljica - Lesce.
Vsebinsko je bila slovesnost posvečena tudi Karlu Destovniku -Kajuhu, slovenskemu pesniku in dejavnemu udeležencu NOB, saj bo decembra minilo sto let od njegovega rojstva.
Radovljica – Ob 81. obletnici ustanovitve Cankarjevega bataljona je Združenje borcev za vrednote NOB Radovljica tudi letos pripravilo zdaj že tradicionalno srečanje pri Partizanskem domu na Vodiški planini. Slovesnost je bila posvečena spominu na ustanovitev bataljona, ki so ga leta 1941 ustanovili na pobudo narodnega heroja Staneta Žagarja.
Vse prisotne je najprej nagovorila predsednica Združenja borcev za vrednote NOB območja Radovljica Danijela Mandeljc in poudarila, da smisel tovrstnih srečanj tiči v spominjanju preteklih dogodkov in ohranjanju zgodovinskih dejstev.
Slavnostni govornik Jakob Demšar, predsednik Krajevne organizacije ZB Radovljica - Lesce, je v svojem nagovoru poudaril: »Ustvarili smo državo, ki pomeni simbol nacionalnega ponosa, temelj pravne in ekonomske varnosti ter simbol suverenosti, žal pa državljani vedno znova ugotavljamo, da so nam mnoge oblasti čez čas državo tako rekoč ukradle.« Opomnil je, da smo Slovenci pred velikimi krizami znali stopiti skupaj in da se spodobi, da postojimo na krajih, kjer so skupaj stopili naši odporniški partizanski predniki in izgubili življenja.
»Zgodovinskih dejstev ne more spremeniti nihče. In nihče ne more spremeniti dejstva, da so se pred 81 leti na tem kraju zbrali gorenjski domoljubi in ustanovili Cankarjev bataljon,« je navedel ter trenutno politično oblast pozval, naj ne pozabi, kaj je njena naloga. »Novi oblasti moramo dati vedeti, da od njih pričakujemo jasne smeri in cilje ukrepanja države, kamor je treba šteti urejeno gospodarsko in davčno politiko ter močno socialno državo,« je poudaril.
Vsebinsko je bila slovesnost posvečena tudi Karlu Destovniku - Kajuhu, slovenskemu pesniku in dejavnemu udeležencu NOB, saj bo decembra minilo sto let od njegovega rojstva. Na Vodiški planini so se ob recitaciji najbolj znanih Kajuhovih pesmi spomnili njegove življenjske zgodbe, velike ljubezni s Silvo Ponikvar in tragičnega konca. Slovesnost sta ob glasbeni spremljavi Francija Valanta in Darka Petermana povezovala Anže Habjan in Suzana Adžić.