Pred odhodom na dopust poskrbite za varnost telefona. / Foto: Tina Dokl

Poskrbite za varnost telefona

V Nacionalnem odzivnem centru za kibernetsko varnost SI-CERT so pripravili nekaj napotkov, kako poskrbeti za zaščito naših telefonov, še posebno v času dopustov. Ob tem poudarjajo, da čeprav nam telefoni omogočajo dostop do številnih storitev in da v njih hranimo nešteto pomembnih datotek, pa mnogi uporabniki ne poskrbijo za ustrezno zaščito.

Kranj – Pred odhodom na dopust večina ljudi poskrbi za turistično zavarovanje za primer, da bi šlo kaj narobe. »Vendar se lahko tako, kot se lahko na počitnicah poškodujemo ali zbolimo, kaj pripeti našemu telefonu,« poudarjajo v Nacionalnem odzivnem centru za kibernetsko varnost SI-CERT in dodajajo: »Če pride do takšnega neugodnega scenarija, nam bodo življenje izjemno olajšali opisani koraki, ki pa jih moramo narediti še pred odhodom na dopust.«

Če imate za dostop do uporabniških računov, kot je Gmail ali družbena omrežja omogočeno dvofaktorsko avtentikacijo, potem veste, da drugi faktor običajno prejmete po telefonu. »Naj bo to SMS ali generator kod, v vsakem primeru boste brez telefona težko dostopali do svojih računov. Pred odhodom na dopust si zato zapišite t. i. backup kode za dostop do vaših računov, ki jih navadno najdete pod razdelkom dvofaktorska avtentikacija med nastavitvami za varnost,« pojasnujejo.

Velika večina ima na telefonu naloženo spletno banko in morda še bančno aplikacijo, ki nam omogoča plačila s telefonom. »V primeru kraje ali izgube telefona bi lahko neznanec dobil dostop do našega bančnega računa in nam povzročil znatno finančno škodo. Pred odhodom si zato zapišite kontakt banke in tudi izdajatelja plačilne kartice, da jih lahko nemudoma kontaktirate in onemogočite aplikacijo oziroma prekličete plačilne kartice,« poudarjajo.

Mednarodna identiteta mobilnega terminala (IMEI) je edinstvena identifikacijska ali serijska številka vaše naprave. »IMEI nam pride prav predvsem v primeru izgube ali kraje naprave, saj lahko z njo organi pregona hitreje locirajo napravo. Številko IMEI najdete na embalaži, garancijskem listu in med informacijami o telefonu, prav tako pa se bo izpisala na zaslonu, če pokličete *#06#,« so dodali.

Da bodo vaše datoteke in kontakti vedno na varnem, tudi v primeru nezgode s telefonom, pred odhodom obvezno izvedite varnostno kopiranje. »Označite datoteke in podatke, ki jih pod nobenim pogojem ne želite izgubiti, ter jih kopirajte na zunanji disk ali v oblak,« so opisali in dodali, da vam bo v primeru izgube ali kraje telefona pri iskanju njegove lokacije zelo v pomoč storitev »Find my device«, s katero boste lahko izvedeli zadnjo ali trenutno lokacijo telefona, vendar samo v primeru, da ste imeli lokacijo že predhodno omogočeno.

Pri povezovanju v internet v SI-CERT raje kot brezplačno omrežje Wi-Fi priporočajo mobilni prenos podatkov. Ko se v internet vseeno povezujete prek Wi-Fi, izberite znano omrežje, ki je po navadi tudi zaščiteno z geslom. »Za dostop do občutljivih podatkov uporabite zaščiteno VPN povezavo. Če nimate lastne VPN rešitve, pred odhodom preglejte izbiro VPN ponudnikov na spletu.«

Prva linija obrambe naših telefonov pred vdori je zaklepanje zaslona. Pri tem je pomembno, da izberemo način zaklepanja, ki nudi visoko stopnjo zaščite. »Načeloma sta najbolj varna načina zaklepanja našega telefona geslo in PIN. Dobro raven zaščite nudijo tudi biometrični podatki, kot sta prstni odtis ali prepoznavanje obraza.« Ne glede na stopnjo varnosti posameznega načina zaklepanja pa v SI-CERT opozarjajo, da je vsak način zaklepanja boljši kot nikakršen.

Zgodilo se je


Gorenjski glas: glasilo osvobodilne fronte za Gorenjsko četrtek, 17. februar 1949

Kranj je svečano proslavil stoletnico Prešernove smrti

... V torek, 8. t. m., pa je bila tudi republiška proslava osredotočena na Kranj in sicer na pesnikovem grobu. Te slavnosti se niso udeležili le zastopniki slovenskih ustanov ... 

Gospodarstvo / sobota, 2. julij 2016 / 16:58

Finančne podpore za naložbe na kmetijah

Kranj – Ministrstvo za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano je objavilo javni razpis, na podlagi katerega bo razdelilo šest milijonov evrov nepovratnih sredstev za naložbe na kmetijskih gospodarstvih...

Objavljeno na isti dan


Zanimivosti / ponedeljek, 23. februar 2009 / 07:00

104-letna Menžarjeva Tončka najstarejša občanka

Stari ljudje so nekaj posebnega. Vedno imajo čas, kar je danes redkost. Antoniji Žbontar - 104-letni gospe, doma iz Kamne Gorice, je uspelo zaustaviti proces staranja, saj ne pozna tipičnih starostnih...

Cerklje na Gorenjskem / ponedeljek, 23. februar 2009 / 07:00

Azbest v vodi ni nevaren

V Komunali Kranj zagotavljajo, da zaradi azbestno-cementnih cevi pitna voda ni zdravju nevarna.

Železniki / ponedeljek, 23. februar 2009 / 07:00

Dodatni prostori za knjižnico

Krajevni knjižnici Ivana Tavčarja v Železnikih, ki ima prostore na Češnjici, se letos obeta širitev.

Šport / ponedeljek, 23. februar 2009 / 07:00

Trenerski poklic dolgoletna želja

Urška Potočnik, nekdanja odlična plavalka, svoje bogato znanje posreduje mlajšim radovljiškim plavalcem.

Zanimivosti / ponedeljek, 23. februar 2009 / 07:00

Invalidu voziček za šport

Petina od 105 članov Društva paraplegikov Gorenjske je dejavna, mnogi tudi v športu. Za enega svojih novih članov želi društvo kupiti invalidski voziček, ki bo primeren za sedečo košarko.