Če bi Gajo videli, bi bilo vse jasno
V Kranju so nadaljevali obravnavo za določitev višine odškodnine, ki jo mora kranjska porodnišnica plačati devetletni Gaji in staršema zaradi napačno vodenega poroda deklice.
Kranj – »Če bi Gajo videli, bi vam bilo takoj jasno, da otrok sam ne more nič. Po mojem bi bilo to tudi najbolje, saj potem vprašanja o njenem stanju ne bi bila več potrebna,« je na kranjskem okrožnem sodišču, ki obravnava odškodninsko tožbo danes devetletne deklice Gaje in njenih staršev zoper kranjsko porodnišnico, dejala dr. Andreja Kovač, vodja razvojne ambulante Zdravstvenega doma Kranj. Razvojna pediatrinja Gajo, ki se je po hudih zapletih med porodom rodila s težko telesno okvaro na vseh področjih, deklico spremlja od njenega drugega meseca starosti, ko je prišla iz prediatrične bolnišnice. Kakršenkoli napredek ni možen, trudijo se, da čim bolj obdržijo stanje, kakršno je, je povedala.
Dekličino stanje je vseskozi enako, simptomatika pa se z razvojem bolezni samo še stopnjuje, je na zadnjem naroku povedala Kovačeva. »Svetlobo malo zaznava, sicer pa pogleda ne more zadržati. Vprašanje je, koliko njeni možgani sploh zaznajo, kaj vidi. Oglaša se neartikulirano, z nejasnimi glasovi, sedeti sama ne more, niti ne more kontrolirati glave. Tudi med pregledi so prisotni mišični spazmi, zateguje jo v različnih vzorcih, prav tako se pojavijo epileptični napadi. Tedaj pogleda v eno stran, ko jo zategne, je neodzivna, odsotna, lahko nastopijo tudi krči. Če želimo ugotoviti, ali sploh ima kaj gibanja, se moramo kar potruditi, da sprosti mišice, da npr. odpre dlan. Gibljivost kolkov se z leti poslabšuje, kolka sta tudi že delno izpahnjena,« je opisala. »Težave so posledice tega, kar se je dogajalo ob rojstvu, ko je zaradi pomanjkanja kisika prišlo do poškodbe možganov. Šlo je za okvaro vidnih in motoričnih poti ter globokih možganskih struktur, ki pri vsem tem sodelujejo,« je dodala.
Gaja gibalno sama ne zmore nič in je povsem odvisna od druge osebe, da jo posede, položi v posteljo, hrani ..., je še povedala zdravnica. »Tako pomoč ji lahko dajejo starši, ki morajo biti 24 ur na razpolago, lahko pa tudi tisti, ki je toliko priučen, da jo zna prijeti, jo popraviti. Za osnovno nego sicer ni potrebno medicinsko znanje,« je razložila. Med spanjem sicer aktivne nege ne potrebuje, je pa tudi tedaj potreben nadzor, je dodala.
Kranjsko sodišče je že pravnomočno odločilo, da je Bolnišnica za ginekologijo in porodništvo Kranj odgovorna za dekličino stanje, sodnica Tanja Bitjak pa zdaj vodi obravnavo za določitev višine odškodnine, ki jo bo porodnišnica morala plačati. Vrednost tožbe je sodišče ocenilo na približno milijon evrov, del odškodnine pa so tožniki že prejeli, saj so sklenili sodno poravnavo z drugotoženo Zavarovalnico Triglav, pri kateri je porodnišnica zavarovana, a le do vrednosti 200 tisoč evrov. Zavarovalnica se je sicer s tožniki poravnala za 238 tisoč evrov, v znesek pa so vštete tudi zamudne obresti.