V nedeljo so si Grand hotel Toplice na dnevu odprtih vrat ogledali številni domači in tuji obiskovalci, z zanimanjem pa so v leta 2002 prenovljene sobe najimenitnejšega blejskega hotela pokukali tudi domačini. (Foto: Matic Zorman)

Osemdeset let najimenitnejšega blejskega hotela

Domačinka Jula Molnar je leta 1919 kupila hotel Luisenbad in ga leta 1922 preimenovala v Toplice. Po prenovi je bil novi Grand hotel Toplice odprt leta 1931.

Bled - Hotel je imel 123 sob z 212 ležišči, osrednji prostor je bil tako kot danes salon s panoramskim razgledom na jezero. Bil je najmodernejši hotel v Kraljevini Jugoslaviji, Bled pa je bil med obema vojnama najbolj mondeno letovišče v takratni državi. Po drugi svetovni vojni je bil hotel podržavljen, že po letu 1946 pa so v njem prebivali člani uradnih delegacij in diplomati. Tako je ostalo tudi po osamosvojitvi Slovenije, ko je hotel ostal prizorišče slovenskega političnega vrha s tujimi državniki, diplomati in gospodarstveniki. Na prelomu tisočletja se je hotel pridružil poslovni skupini Sava. Leta 2002 so ga novi lastniki temeljito prenovili, slovesno pa ga je takrat odprl Švicar Fritz Reusch, gospod, ki se je v spodnjem apartmaju hotela Toplice prvič naselil poleti 1946 in nato s soprogo tja prihajal po večkrat na leto, skupaj stodvanajstkrat!

»Gostje so se radi vračali zaradi Bleda, zaradi samega hotela in zato, ker so se tu nekako počutili doma,« pojasnjuje Polde Mavec, ki je bil v hotelski recepciji zaposlen več kot trideset let. »Nekateri so prihajali leta in leta, najraje vedno v isto sobo, zadovoljni, če jih je v restavraciji postregel isti natakar kot vsa leta. Zdaj prihajajo njihovi otroci in vnuki.« Kot je povedal sedanji direktor Tine Brodnjak, večina njihovih gostov prihaja iz Velike Britanije, Italije, Nemčije in ZDA, pa tudi iz držav nekdanje Jugoslavije in Japonske. Lani so ustvarili več kot 24 tisoč nočitev, v vsej svoji zgodovini pa jih je hotel Toplice zabeležil okrog tri milijone.

Zgodilo se je


Gorenjski glas: glasilo osvobodilne fronte za Gorenjsko četrtek, 17. februar 1949

Kranj je svečano proslavil stoletnico Prešernove smrti

... V torek, 8. t. m., pa je bila tudi republiška proslava osredotočena na Kranj in sicer na pesnikovem grobu. Te slavnosti se niso udeležili le zastopniki slovenskih ustanov ... 

Gorenjska / torek, 7. april 2020 / 07:31

Imamo več kot tisoč obolelih

Predsednik vlade Janez Janša ugotavlja, da nam gre v spopadu z epidemijo novega koronavirusa zmerno dobro. Bomo pa morali še več narediti za to, da krivuljo števila okuženih obrnemo navzdol.

Objavljeno na isti dan


Zanimivosti / ponedeljek, 19. november 2012 / 07:00

Anketa: Javnih stranišč ni dovolj

Svetovni dan stranišč, ki ga praznujemo danes, je priložnost za razmislek in ozaveščanje o pomenu urejenih sanitarnih razmer. V Kranju smo vas zato tokrat spraševali, kakšne izkušnje imate z javnimi s...

Prosti čas / ponedeljek, 19. november 2012 / 07:00

Prva slovenska igralka s svojim koktajlom

Verjetno res. Alenka Bole Vrabec je namreč častitljivi obletnici svojega odrskega delovanja nazdravila v bifejčku Prešernovega gledališča v Kranju s koktajlom ABV, kar so začetne črke njenega imena.

Zanimivosti / ponedeljek, 19. november 2012 / 07:00

Skoraj deset kilogramov težka koleraba

Krnica - Nadzemna koleraba je letos vsaj ponekod dobro obrodila. Marjan Por iz Krnice je pridelal skoraj deset kilogramov težko - natančneje 9,485 kilograma. »Tako težka ne »rata« v...

Kronika / ponedeljek, 19. november 2012 / 07:00

Oboji se čutijo ogoljufane

Na kranjskem okrožnem sodišču se je v sredo z umikom obtožbe po nekaj urah končalo sojenje predsednici upravnega odbora GBD Gorenjske borznoposredniške družbe Anici Klemenčič, nekdanjemu članu uprave...

Preddvor / ponedeljek, 19. november 2012 / 07:00

Prednosti in pasti

Preddvorski svetniki so se seznanili s strategijo izgradnje kanalizacijskega sistema v občini.