Predsednik z župani na Lužah
Pri Peršmanu v Podpeci na koncu doline Lepene nad Železno Kaplo in malo višje na Lužah (Luschalm) pod Peco, na stičišču občin Železna Kapla in Globasnica na avstrijskem Koroškem in Črne na Koroškem na slovenski strani, se je v ponedeljek, 18. julija, zgodil zanimiv dogodek. Na pobudo župana Globasnice Bernarda Sadovnika sta edini muzej protifašističnega odpora na Koroškem in v Avstriji, urejevati so ga začeli leta 1965, dokončno pa so ga uredili leta 2012, obiskala predsednik Republike Slovenije Borut Pahor in koroški deželni glavar dr. Peter Kaiser. Peršman je kraj enega od najbolj tragičnih dogodkov v sodobni zgodovini Slovencev na Koroškem. Ob bližajočem se koncu druge svetovne vojne 25. aprila leta 1945 je skupina pripadnikov nemškega policijskega polka pod vodstvom poveljujočega Reischla po spopadu nemških vojakov in policistov s partizani umorila enajst članov družin Sadovnik, po domače Peršman, in Kogoj, med njimi sedem otrok. Od številne Sadovnikove in Kogojeve družine jih je preživelo le deset! Na porušeno in požgano ter po vojni obnovljeno Peršmanovo hišo so najprej namestili spominsko ploščo in pred njo na novo postavili partizanski spomenik, ki so ga pred tem razstrelili na velikovškem pokopališču, nato pa so začeli urejevati muzej. Sprehod po edinem muzeju o partizanskem in protifašističnem uporu v Avstriji pripoveduje o tem uporu in tragediji Sadovnikove in Kogojeve oziroma Čemrove družine.
Predsednik Republike Slovenije Borut Pahor je položil venec pred Peršmanovo hišo in si skupaj z deželnim glavarjem dr. Petrom Kaiserjem, ki ju veže tudi osebno prijateljstvo, in drugimi gosti ogledal muzej. Na svoj nekdanji dom je za to priložnost prišla 83-letna Amalija Sadovnik, edina še živa preživela v pokolu pri Peršmanu. Ponedeljkov obisk visokih politikov je bil izraz spoštovanja do Slovencev na Koroškem, do njihovega boja proti nacizmu in za svoje preživetje.
Predsedniku in glavarju so se pridružili tudi županji občin Železna Kapla - Bela Liza Lobnik in Črna na Koroškem Romana Lesjak ter župan Globasnice Bernard Sadovnik. Sosednje občine z obeh strani meje že sedaj sodelujejo, njihovo sosedstvo pa ponuja še druge možnosti razvoja, tudi v turizmu, so ugotovili na pogovoru pri Riepelnu na Lužah. Tako dežela kot Slovenija sta jim pri tem pripravljeni pomagati. Predsednik Pahor in glavar Kaiser sta se pogovarjala tudi o problemu obstoja nekaterih dvojezičnih sodišč na Koroškem in razmerah po napovedani ukinitvi masterskega študija slavistike na celovški univerzi. Oba sta napovedala rešitev v korist slovenske manjšine.