Ta lepi sejem, ta nageljnov semenj
V Kropi so to nedeljo z obujanjem tradicionalnega nageljnovega semnja ter druženjem praznovali god svete Marjete.
Kot je zapisal Joža Bertoncelj v Kroparskih zgodbah: Na ta lep smn je blo in bo golant!
Kropa – Nekdaj so sredi julija na oknih kroparskih deklet cveteli gorenjski nageljni. Z njimi so dekleta okrasila vigenjce, fantje pa so si jih zataknili v gumbnice ali za klobuke. In ker je čas sovpadal z datumom blagoslova cerkve sv. Lenarta, po izročilu naj bi se to zgodilo na god sv. Marjete, je bila maša in po maši sejem – ta lepi sejem ali nageljnov sejem. Kot je zapisal Joža Bertoncelj v Kroparskih zgodbah: Na ta lep smn je blo in bo golant!
Žlahtna tradicija se v Kropi znova obuja – tokratno praznovanje godu svete Marjete se je začelo z nedeljsko mašo v cerkvi sv. Lenarta, nadaljevalo pa v prešernem vzdušju s sejmom izdelkov mojstrov domačih obrti, kovanjem v vigenjcu ter prikazom nekdanjega kovaškega življenja. Kroparski vigenjc Vice je namreč pri nas edina ohranjena kovačnica za ročno kovanje žebljev z avtentično ohranjeno zunanjo podobo in kovaško opremo v notranjosti, ki predstavlja neprecenljivo tehnično dediščino gorenjskih žebljarskih krajev. Vsi obiskovalci semnja, tako domačini kot mnogi turisti, so se okrepčali tudi s kovaško malico, druženje pod lipo ob vigenjcu pa sklenili v popoldanskih urah ob mnogih domačih kulinaričnih dobrotah, kot so denimo rožičevi štrukeljci.
Kot je dejala Metka Kavčič, predsednica Turističnega društva Kropa, ki je pripravilo praznovanje, je nekdaj na Gorenjskem veljalo, da so bila žegnanja in semenj predvsem priložnost za srečevanje fantov in deklet ter za izkazovanje njihove medsebojne naklonjenosti, dandanes pa so tovrstna praznovanja izjemno pomembna v luči ohranjanja tradicije, obujanja bogate kroparske kulturne dediščine, obenem pa gre za druženje in povezovanje domačinov vseh generacij in aktiven turistični utrip, ki v kraj pritegne marsikaterega popotnika.