Pred nami je nov vročinski val
Vročina se bo od danes naprej stopnjevala in bo vztrajala predvidoma vsaj do konca tedna. Visoke temperature – poleg pomanjkanja padavin – sušne razmere še poslabšujejo.
Kot kaže, 40 stopinj Celzija v Sloveniji v tem tednu ne bomo dosegli, se bomo pa tej meji predvsem v soboto precej približali, je napovedal Branko Gregorčič.
Kranj – Smo na pragu novega vročinskega vala. Vročina se bo od danes naprej stopnjevala in predvidoma vztrajala vsaj do konca tedna, pa tudi potem verjetno ne bo bistveno popustila, je napovedal meteorolog Branko Gregorčič z Agencije RS za okolje (Arso). »V tem tednu lahko po Sloveniji predvidoma od srede do nedelje pričakujemo najvišje temperature med 34 in 37 ali 38 stopinjami Celzija, pri čemer za Gorenjsko bolj velja okoli 34 stopinj.«
Kot kaže, 40 stopinj Celzija v Sloveniji v tem tednu ne bomo dosegli, se bomo pa tej meji predvsem v soboto precej približali, je napovedal Branko Gregorčič ter dodal, da bo v četrtek nekoliko povečana verjetnost vročinskih neviht in nato še v dneh od nedelje naprej, kakšnega obilnejšega dežja pa še vedno ni na vidiku.
Vročinskih valov torej v tem poletju ne manjka. Že junij je bil eden od treh najtoplejših v zadnjih 60 letih, vročina pa se nadaljuje tudi v juliju, ki bo nadpovprečno vroč, pričakuje Gregorčič. Bo torej letošnje poletje eno toplejših v zgodovini meritev? »Kakšno bo poletje kot celota, bo zelo odvisno od avgusta. Leta 2003 je bil avgust izjemno vroč. Kakšen bo letos, še ni mogoče zanesljivo napovedati, vse kaže, da bo vsaj nadpovprečen, ni pa nujno, da zelo vroč. Več o tem pa v prihodnjih tednih,« je odvrnil.
Suša vse hujša
»Žal se stanje suše v zadnjih tednih poslabšuje,« ugotavlja agrometeorologinja z Arsa Andreja Sušnik in dodaja, da poleg pomanjkanja padavin sušne razmere poslabšujejo še visoke temperature zraka, ki močno vplivajo tudi na visoko stopnjo izhlapevanja. Po podatkih Arsovega Sušomera smo imeli v zadnjem mesecu zelo toplo obdobje, v večjem delu Slovenije je bilo med dve in tri stopinje Celzija topleje kot običajno. »V delu zahodne Slovenije smo izmerili celo izjemno toplo obdobje, temperaturni odkloni so bili okoli tri stopinje. Celo v zgornjesavski regiji je bila običajno povprečna temperatura zraka od sredine junija do sredine julija 15,9 stopinje, letos pa je bila 18,9. Na Kredarici je bilo celo 3,4 stopinje Celzija topleje kot v povprečju obdobja 1981–2010,« je pojasnila Sušnikova.
Glede na dolgoletno povprečje so v večjem delu države suhe padavinske razmere, zaradi lokalnih nalivov pa so manjša območja povsem normalnih razmer. Kazalnik padavin je najnižji v slovenski Istri, kjer je po podatkih Sušnikove padlo le okoli deset odstotkov padavin glede na dolgoletno povprečje, v večjem delu Slovenije pa od 40 do 70 odstotkov. Lokalno so padavine zelo neenakomerno razporejene, razlike v količini pa so lahko velike že na manjšem območju. »V sredini julija vladajo zmerno sušne razmere v površinskem sloju tal na Zgornjesavskem, v Beli krajini, Spodnjeposavskem, Koroškem in Podravskem, medtem ko so izjemno sušne razmere prisotne na Gorenjskem, Notranjskem in Goriškem. Drugod beležimo izrazito sušne razmere,« je pojasnila in dodala, da bo nov vročinski val stanje še poslabšal.
Vročina in suša se odražata tudi na rastlinah. »Vremenske razmere stopnjujejo vročinski in sušni stres tako gojenih kot tudi negojenih rastlin, kar se je odražalo v uvelosti rastlin, moteni rasti in razvoju, rumenenju listja, v prisilnem dozorevanju in ožigih. Lokalne padavine so ponekod sicer za kratek čas stres omilile,« je še pojasnila Sušnikova.