Na sodišču še o višini odškodnine deklici Gaji
Kranjsko okrožno sodišče je že pravnomočno odločilo, da je kranjska porodnišnica odgovorna za škodo, ki izhaja iz hudih posledic, ki jih je zaradi zapletov pri porodu utrpela danes devetletna Gaja. Zdaj vodi še obravnavo za določitev višine odškodnine.
Sodišče je tožbeni zahtevek ob njegovi vložitvi ocenilo na približno milijon evrov. Tožniki z njo zahtevajo odškodnino za škodo v višini okoli 600.000 evrov, rento za izgubljen zaslužek od leta 2031, ko bi Gaja predvidoma zaključila srednjo šolo, v višini povprečne plače približno 1000 evrov mesečno, rento za bodočo premoženjsko škodo za prilagoditev nepremičnine, terapije, pripomočke za nego ipd. v višini 700 evrov mesečno ter rento za tujo pomoč za 24 ur na dan v višini 2500 evrov mesečno. Zahtevajo tudi okoli 10.000 evrov odškodnine za materialne stroške staršev do vložitve tožbe in 60.000 evrov za vsakega od staršev za duševne bolečine zaradi posebno težke invalidnosti otroka.
Kranj – Na kranjskem okrožnem sodišču se je v petek začela obravnava za določitev višine odškodnine, ki jo od Bolnišnice za ginekologijo in porodništvo Kranj in Zavarovalnice Triglav, pri kateri je bolnišnica zavarovana, zaradi napačno vodenega poroda zahtevajo danes devetletna deklica Gaja, ki se je rodila s hudo telesno okvaro, in njena starša. Da je tožbeni zahtevek utemeljen, je kranjsko sodišče odločilo že aprila 2019, vmesna sodba je v tem času postala tudi že pravnomočna, saj jo je višje sodišče v Ljubljani potrdilo.
Porodnišnica je potem na vrhovno sodišče vložila še predlog za dopustitev revizije, a so ga vrhovni sodniki letos zavrnili. Medtem ko je Zavarovalnica Triglav s tožniki po pravnomočno ugotovljeni krivdi porodnišnice za hude posledice pri deklici, nastalih zaradi napak pri njenem porodu, sklenila delno poravnavo, pa se je porodnišnica preko pooblaščenke Ane Javh s pritožbo obrnila še na ustavno sodišče. Kdaj bo to o pritožbi odločilo, ni znano, glede na izkušnje pa zna do odločitve trajati zelo dolgo, zato se je kranjsko sodišče odločilo, da nanjo ne bo čakalo, zato nadaljuje obravnavo v smeri določitve odškodnine.
Delna sodna poravnava z zavarovalnico
Kot rečeno, so tožniki z drugotoženo Zavarovalnico Triglav sklenili delno sodno poravnavo. Po njej Gaji pripada 162 tisoč evrov delne odškodnine za nepremoženjsko škodo in dobrih 55 tisoč evrov zamudnih obresti, materi in očetu pa po 9000 evrov delne odškodnine za nepremoženjsko škodo za duševne bolečine zaradi posebno hude invalidnosti hčere in 3077 evrov za zakonske zamudne obresti.
Gajina starša sta v petek na zaslišanju sodnici Tanji Bizjak pojasnila, da sta s prejeto odškodnino julija lani odkupila občinsko stanovanje, v katero sta se morala februarja 2020 preseliti, ker zaradi posebne nege hčerke v prejšnjem stanovanju njenih starih staršev niso mogli ostati. Trenutno poteka tudi prenova stanovanja, ki sta se je lotila zaradi nujne prilagoditve prostorov hčerkinim specifičnim potrebam.
Stanje se poslabšuje
Gaji so ob rojstvu 3. aprila 2013 diagnosticirali težko obliko cerebralne paralize, hipoksično ishemično encefalopatijo in najtežjo stopnjo epilepsije, njene težave pa se z leti stopnjujejo, je poudaril oče. "Trenutno je največji problem hrbtenica, na kateri se pozna vse stanje, v katerem se Gaja nahaja. Zaradi številnih ekstenzij, epileptičnih napadov in operacij sta hrbet in trup že toliko deformirana, da prihaja do stiskanja prsnega koša. Zaradi tega je bila že leta 2020 predvidena operacija, a so zaradi covida pregledi odpadli. Na lanskem pregledu so ugotovili, da bi bila operacija zanjo prezahtevna, ker je prebolela tudi že več pljučnic. Težava je tudi njena teža, ki ne napreduje, tako da ima pri devetih letih vsega 14 kilogramov," je med drugim povedal oče in dodal, da so zdravniki zdaj predlagali konzilij za paliativno oskrbo. "Kakor mi je obrazloženo, je v bistvu vprašanje časa. Problem je srček zaradi vseh zdravil in stiskanja trupa. Pljuča so pri njej velika težava, nočni epileptični napadi ..." je dejal.
»Gaja je ostala na stopnji dvo- oziroma enomesečnega dojenčka, saj ni pri njej nobenega napredka: ne govori ne hodi. Njeno stanje je povsem prišlo do izraza, večino časa leži, zato ima veliko težav s preležaninami. Ves čas bruha, med spanjem uporablja aparat za predihavanje,« je tudi povedal oče, ki je zaradi nege in postrežbe Gaje po rojstvu (zdravega) drugorojenca ostal doma, pred tem pa je bila mati na polovičnem delovnem času.
Sodišče naročilo izvedensko mnenje
Gaja od rojstva poleg posebne hrane, različnih pripomočkov, aparatov in zdravil potrebuje tudi redne terapije, a jih zdravstvena zavarovalnica ne krije v zadostni meri, sta opozorila starša. Najmanj dvakrat tedensko potrebuje fizioterapijo, delovno terapijo in logopedsko obravnavo, a zavarovalnica krije te terapije le enkrat tedensko. Vsak dan potrebuje tudi respiratorno fizioterapijo in masažo.
Na vprašanje, kako hčerka prenaša svoje stanje, je oče odgovoril, da z jokom in izrazom pokaže, da jo boli. "Ko se napadi ponavljajo, se vidi, da je naveličana, da bi rada zaspala, a ne more. Ko jo preseneti ekstenzija ali močan epileptični napad, se vidi, da se je ustrašila, da tega ni pričakovala. Bolečino ji lahko povzroča že sedenje, krčenje mišic, ekstenzije, fleksije, vse to jo zelo boli. So pa tudi stanja, ko niti ne veš, kaj jo muči."
Za določitev končne višine odškodnine bo sodišče prisluhnilo tudi izvedenskemu mnenju sodnega izvedenca pediatrije, zaslišalo pa bo najverjetneje tudi vodjo razvojne ambulante v Zdravstvenem domu Kranj, smo še izvedeli na tokratnem naroku.