Varčujmo z vodo
Visoke temperature in pomanjkanje padavin v zadnjem obdobju se že kažejo v zmanjšani izdatnosti vodnih virov, zato komunalna podjetja pozivajo k preudarni porabi pitne vode.
»Ob tovrstnih trendih je morebitno pomanjkanje pitne vode lahko resna grožnja, ki se je ljudje premalo zavedajo.«
Kranj – Zaradi suše gorenjska komunalna podjetja že sprejemajo prve ukrepe. Za uporabnike vodovodnih sistemov Besnica, Ambrož in Šenturška Gora ter Možjanca je Komunala Kranj denimo konec prejšnjega meseca že prepovedala uporabo pitne vode za zalivanje zelenic, polnjenje bazenov, polivanje cestišč in poti, pranje avtomobilov ter polnjenje gasilskih cistern brez vnaprejšnjega soglasja upravljavca vodovoda.
O stanju obveščajo uporabnike in opozarjajo, da predvsem na manjših vodovodnih sistemih, še posebno če je izvir občutljiv za sušo, lahko pride do večjega pomanjkanja vode. »Na takšnih sistemih bo potrebno varčevanje z vodo,« pravijo.
Kamnik
S podobnimi težavami se srečujejo tudi v drugih občinah. V Komunalnem podjetju Kamnik so v zadnjih letih, ko je v poletnih mesecih nivo vode padel na kritično raven, odredili ukrep izrednega varčevanja s pitno vodo, kot pa pravijo, do sedaj še ni bilo potrebe, da bi uporabo vode popolnoma omejili. Tudi v tem poletju uporabnike pozivajo k varčni rabi vode, če pa se bo sušno obdobje nadaljevalo, bodo tudi tokrat odredili ukrep izrednega varčevanja s pitno vodo. Kot še dodajajo, lahko pri manjših vodnih sistemih za kratkoročno omilitev posledic suše izvedejo prevezavo vodovodnih sistemov ter prevoz vode s cisterno, a so ti ukrepi odvisni od hidravličnih razmer na večjih vodovodih.
Jesenice
V jeseniškem Javnem komunalnem podjetju Jeko vpliv letošnje suše na izdatnost virov zaznavajo že od začetka leta. Ukrep varčevanja z vodo so za vodna vira Peričnik in Završnica izdali že marca in ga nato aprila preklicali. »Trenutno se vpliv suše najbolj pozna na vodnem viru Završnica, kjer beležimo zmanjšano izdatnost vodnega vira v primerjavi s preteklimi leti. Tudi na drugih vodnih virih se izdatnost postopno zmanjšuje,« pravijo in dodajajo, da jim največ preglavic povzroča povečana poraba za zalivanje zelenic, polnjenje bazenov, zato pozivajo k odgovornemu ravnanju. »Če se poraba pitne vode ne bo zmanjšala, izdatnost vodnih virov pa se bo še naprej zmanjševala, bomo izdali ukrep varčevanja, katerega spoštovanje bo preverjalo medobčinsko redarstvo,« pravijo.
Škofja Loka
Tudi v Komunali Škofja Loka so se s prvimi težavami srečali že spomladi, saj je bila zima skopa s padavinami, stanje pa se sedaj še poslabšuje. Kljub temu pravijo, da za zdaj v distribucijo še ni treba vključiti vseh rezervnih vodnih virov, prav tako še ne razmišljajo o uvajanju redukcije v oskrbi s pitno vodo. Kako bo z oskrbo v prihodnjih mesecih, pa bo odvisno od števila vročinskih valov ter količine padavin. Uporabnike pa tudi sicer skozi celo leto spodbujajo k razmisleku o svojih navadah pri porabi pitne vode.
Kranjska Gora
V Kranjski Gori sicer tudi ob nadaljevanju sušnega obdobja večjih težav z zagotavljanjem zadostnih količin vode ne pričakujejo. Samo letos v področje vodooskrbe vlagajo okoli 1,2 milijona evrov. Ta čas gradijo vodohran Alpina, ki naj bi bil dokončan novembra, med prvimi pa so uvedli satelitsko snemanje, s katerim iščejo vodne izgube. Prav letos so na ta način sanirali okvaro v Podkorenu, s čimer je bila investicija povrnjena. A kot pravi direktor Komunale Kranjska Gora Blaž Knific, bo potrebna sprememba mišljenja tudi na ravni vsakega posameznika. »Ob tovrstnih trendih je morebitno pomanjkanje pitne vode lahko resna grožnja, ki se je ljudje premalo zavedajo. Vsak dan, ki ga ne namenimo za področje, je izgubljen – in tega se tudi ob podpori občinske uprave dobro zavedamo,« pravi Knific.