Pomoč kmetom in odkup pšenice
Vlada bo kmetom do jesenske setve zagotovila 22,4 milijona evrov pomoči, odločila pa se je tudi za odkup letošnjega pridelka pšenice.
Kranj – Vlada je na petkovi seji zaradi rasti cen goriva, elektrike in kmetijskega reprodukcijskega materiala sprejela ukrepe za brzdanje višjih stroškov v kmetijstvu in ribištvu, ob tem pa od pridelovalcev in proizvajalcev pričakuje, da ne bodo zviševali maloprodajnih cen za potrošnike. Vlada je tudi sprejela odločitev, da bo preko zavoda za blagovne rezerve odkupila ves letošnji pridelek pšenice. Kmetje bodo s tem dobili zanesljivega kupca in stabilno ceno.
Država bo za pomoč kmetijstvu in ribištvu namenila skupno 22,4 milijona evrov, od tega največ, 15 milijonov evrov, za sofinanciranje nakupa kmetijskega reprodukcijskega materiala. Do pomoči bodo upravičena vsa kmetijska gospodarstva, ki so letos oddala zbirno vlogo, a ker gre za državno pomoč, bo ukrep morala odobriti tudi Evropska komisija.
Nekaj več kot 5,2 milijona evrov bosta Evropska unija in slovenska država namenili za pomoč kmetom pri prireji mleka. Po izračunih ministrstva bo do pomoči upravičenih okrog štiri tisoč kmetij, podpora pa bo znašala okrog šestdeset evrov na kravo. Kmetijska gospodarstva bodo vlogo za dodelitev pomoči lahko oddala na agencijo za kmetijske trge in razvoj podeželja v času od 11. do 25. julija, denar pa naj bi predvidoma dobila do konca septembra.
Da bi kmetijskim gospodarstvom ublažili naraščanje stroškov zaradi visokih cen energije in energentov, jim bo država za obdobje dveh mesecev namenila finančno nadomestilo v znesku 0,2 evra za liter goriva, pri tem pa bo najnižji znesek pomoči znašal 40 evrov. Nadomestila bodo deležne fizične in pravne osebe, ki so bile lani upravičene do vračila trošarine za gorivo za pogon kmetijske mehanizacije. Ker gre za državno pomoč, bo ukrep morala odobriti tudi Evropska komisija.
V okviru Evropskega kmetijskega sklada bodo namenili začasno podporo kmetijam ter malim in srednjim podjetjem, ki se ukvarjajo s predelavo, trženjem in razvojem kmetijskih proizvodov.
Vlada se je odločila tudi za javno naročilo, v okviru katerega bodo pri trgovcih izvedli primerjavo maloprodajnih cen živil iz izbrane košarice za obdobje šestih mesecev ter primerjavo maloprodajnih cen živil iz izbrane košarice pri trgovcih iz sosednjih držav. Ministrstvo bo podatke o cenah uporabilo za interne analize ter za potrebe morebitnih nadaljnjih ukrepov.