Sopotnika vrglo na drugo stran avtoceste
Gorenjske ceste so v zadnjih dneh vzele tri človeška življenja: v Domžalah je umrl 72-letni kolesar, na avtocesti pri Šenčurju pa 59-letna voznica in 64-letni potnik v njenem vozilu. Za ogled kraja prometne nesreče na avtocesti in odstranjevanje njenih posledic so potrebovali okoli sedem ur, zato so predvsem v jutranji prometni konici nastali zastoji tudi na vzporednih cestah.
Šenčur, Domžale – Za nami je tragičen teden na gorenjskih cestah. V petek v zgodnjih jutranjih urah sta se na gorenjski avtocesti smrtno ponesrečila povzročiteljica prometne nesreče in potnik v njenem vozilu, v četrtek popoldne pa v Domžalah 72-letni kolesar, ki je med vožnjo po cesti od Gorjuš proti Domžalam po strmem klancu navzdol v ovinku zaradi neprilagojene hitrosti zapeljal s ceste in trčil v drevo. Trčenje je bilo tako silovito, da je kljub uporabi čelade umrl na kraju nesreče.
Smrtna prometna nesreča na gorenjski avtocesti se je v petek okoli 1. ure zjutraj zgodila, ko je 59-letna voznica med vožnjo v smeri Ljubljane na avtocestnem odseku Kranj vzhod–Brnik silovito trčila v ograjo, ki ločuje smerni vozišči. Avtomobil se je ob tem prevrnil in kotalil, iz njega pa je na nasprotno smerno vozišče padel 64-letni potnik. Vanj je trčila voznica, ki je tedaj pravilno peljala v smeri Karavank. Okoliščine kažejo, da pokojni potnik ni uporabljal varnostnega pasu. Oba udeleženca iz prvega avtomobila, gre za srbska državljana, sta na kraju nesreče umrla, odredili so obdukcijo. Druga voznica se v nesreči ni poškodovala, so ji pa policisti, kot smo izvedeli, ponudili psihosocialno pomoč.
Uradni vzrok nesreče je, da voznica ni vozila po sredini svojega voznega pasu, zato je trčila v odbojno ograjo na svoji levi strani. Zakaj, pa lahko policisti bolj kot ne le ugibajo. »Ena od okoliščin, ki jo ugotavljamo, pa jo bo verjetno zelo težko dokazati, je utrujenost, glede na to, kje sta voznica in potnik začela vožnjo,« je povedal Simon Sušanj s Policijske uprave Kranj.
Zaradi ogleda kraja nesreče in odstranjevanja njenih posledic je bila gorenjska avtocesta na odseku Brnik–Kranj vzhod zaprta okoli sedem ur, vse do približno 8. ure, zato sta v jutranji konici nastali večkilometrski koloni v obeh smereh, zastoji prometa pa so bili tudi na vzporednih cestah. To je marsikoga, ki se je na poti v službo znašel v zastoju, ujezilo. Sušanj je takole pojasnil razloge za dolgi ogled kraja prometne nesreče: »Šlo je za zelo obsežno območje prometne nesreče, na začetku pa policisti niti niso vedeli, koliko oseb je bilo udeleženih, zato so svoj ogled opravljali tudi izven ograje avtoceste.«
Vodja gasilske intervencije Tomas Felkar iz Gasilsko reševalne službe Kranj, je dodal, da je bilo po njegovi oceni območje prometne nesreče dolgo skoraj 500 metrov na obeh straneh avtoceste. Poleg tega je bilo vozilo preminulih izrazito poškodovano, zato so morali gasilci po koncu policijskega ogleda opraviti še veliko t. i. servisnega dela. Na intervenciji je sicer sodelovalo deset gasilcev s petimi vozili, ker je nekaj ur potekala ponoči, so morali poskrbeti tudi za razsvetljavo.