Vzgajajmo vrednote prostovoljstva
V okviru natečaja Prostovoljec leta sta na prireditvi na Brdu pri Kranju nagradi prejeli tudi Marika Haler iz Domžal in Pia Oražem iz Mengša. Prostovoljcev je v Sloveniji blizu 300 tisoč.
Brdo pri Kranju – Na Brdu pri Kranju so ta teden podelili priznanja in nazive naj prostovoljcem in prostovoljskim projektom v okviru natečaja Prostovoljec leta, ki ga je letos že dvajsetič pripravil Mladinski svet Slovenije.
Na natečaj je prispelo 112 prijav, od tega 88 posameznih in 24 za projekte. Podelili so nazive naj prostovoljec in naj prostovoljka v dveh starostnih skupinah, naj prostovoljski projekt, naj mladinska voditeljica in naj mladinski projekt ter priznanji za posebne dosežke.
Dva izmed devetih nagrajencev prihajata s širšega območja Gorenjske. Priznanje za posebne dosežke je na predlog Medgeneracijskega centra Bistrica prejela Marika Haler iz Domžal za dolgoletno aktivnost na glasbenem področju ter predvsem za izvajanje projekta za starejše S pesmijo do boljšega spomina. Druga gorenjska nagrajenka pa prihaja iz Mengša. Naj mladinska voditeljica je namreč postala Pia Oražem. Predlagalo jo je Društvo Center za pomoč mladim, v katerem je sprva delovala kot prostovoljka za opravljanje preprostih administrativnih del, a hitro postala samostojna mladinska delavka. Izvaja različne delavnice za mlade, treninge socialnih veščin in soustvarja program za mlade.
Mladinski svet Slovenije je v dvajsetih letih pripravil že 19 zaključnih prireditev, ena pa je bila odpovedana zaradi epidemije. V dvajsetih letih je na natečaj prispelo 3152 prijav, razglasili pa so 56 naj prostovoljcev, 57 naj prostovoljk, 18 naj prostovoljskih projektov, 13 naj mladinskih projektov, 13 naj mladinskih voditeljev ...
Že deset let je častni pokrovitelj projekta predsednik republike Borut Pahor, ki se je prostovoljcem zahvalil in dejal, da tudi prostovoljci s svojim delom neprecenljivo pomagajo k boljšemu svetu. Prostovoljcev je v Sloveniji blizu 300 tisoč oz. skoraj 15 odstotkov prebivalstva, skupaj opravijo 11 milijonov ur prostovoljskega dela, za kar bi en človek potreboval 1300 let. "Solidarnost je bila vedno močno v ravnanju našega kmetskega in kasneje tudi meščanskega prebivalstva in jo znamo kot starši prenašati tudi na svoje otroke. In dokler bo tako, za prihodnost ni treba skrbeti," je med drugim še dejal Pahor.
»Solidarna družba je družba, ki poskrbi za ljudi, ki se znajdejo na robu in potrebujejo podporo, da se znova postavijo na noge,« je povedal predsednik mladinskega sveta Miha Zupančič in dodal: "Če hočemo solidarno družbo, je nujno, da cenimo, negujemo in vzgajamo vrednote prostovoljstva. To je naloga vseh nas."