Zgodbe iz preteklosti za naš čas
Pri Mladinski knjigi sta izšla literarna prvenca avtoric v tretjem življenjskem obdobju, pesniška zbirka izkušenega pesnika in zgodba o odporu proti diktaturi.
Barčica, ki krasi naslovnico knjige z naslovom Drobnarije avtorice Mete Hočevar že nekaj časa pluje med bralci. Arhitektka, scenografka, režiserka ter pedagoginja Meta Hočevar je namreč januarja življenjski jubilej zaznamovala tudi z izdajo svojega leposlovnega prvenca. »Nekako je bilo treba možgane ohraniti delavne, razburkane. Začela sem brskati po starih zapiskih, pa se je kar nabralo nekaj materiala. Čas korone je bil zame zelo zanimiv, bil je čas tišine in samote, čeprav mi ob pisanju ni bilo prav nič dolgčas,« je povedala avtorica Drobnarij, ki v knjigi niza zgodbe, prizore in občutke, ki so zaznamovali njeno odraščanje in osebnost. Meja med tem, kje se konča resnica in kdaj se začne fantazija, je, kot pravi v knjigi, zabrisana. »Zato ne morem reči, da je to, kar lahko berete v knjigi, nekaj avtobiografskega, saj mi je bil užitek pri pisanju prav občutek, kako se lahko meja med neko zgodbo in fantazijo izbriše.«
Knjiga ima tri dele, ki jih je avtorica naslovila Mama, Španski bezeg in Vse je igra, vseskozi pa nas spremlja rdeča nič močnih žensk treh generacij. »Spomnim se, da naj punce ne bi žvižgale. Moja mama je kar naprej žvižgala. Mene ni toliko zanimalo, kaj se spodobi in kaj ne, vedno pa me je gnala radovednost, na primer kakšno hišo narediti,« pove Meta Hočevar, po stroki arhitektka, v svojem poklicnem življenju pa se je povsem posvetila gledališki scenografiji in kasneje tudi režiji. Drobnarije so knjiga o radovednem življenju.
Pesnik, dramatik in esejist Ivo Svetina predstavlja svojo triintrideseto zbirko pesmi z naslovom Méle. Gre za zbirko ljubezenske in erotične poezije, v kateri pesnik spaja evropsko in orientalsko tradicijo. V knjigi je 371 ljubezenskih pesmi, pri čemer Svetina ne pristaja na hrepeneče opevanje nikoli dosegljive ljubezni, kakršno so poznali trubadurji in romantiki, ampak opeva ljubezen do ženske, ki je čutna in duhovna obenem.
V zbirki prvenci pa je izšla knjiga kratkih zgodb Nine Majer z naslovom Roža za konfliktno osebo. Nina Majer (kot pisateljica se je namreč odločila za svoj dekliški priimek) je upokojena osnovnošolska učiteljica slovenščine in angleščine, ki je v poklicni dobi objavljala predvsem strokovne članke v revijah, od nekdaj pa že piše tudi leposlovna besedila. Njen prvenec je zbirka kratkih zgodb, ki se odvijajo v treh okoljih: družinskem, šolskem in futurističnem, ki nas čaka v bližnji prihodnosti. »V zgodbah pišem o družini kot osnovni celici družbe, v kateri se dogaja veliko psihičnega nasilja nad otroki, ali bodo ti razvili vse svoje potenciale, bodo dosegli dovolj točk za šolo, v katero se bodo vpisali, dotaknila pa sem se tudi pedofilije,« pove avtorica, ki se v nadaljevanju loteva tudi medvrstniškega nasilja v šolah, zadnji sklop zgodb pa je postavljen v prihodnost z bojaznijo, da se bo način nadzorovanja nad posameznikom, kot se zdaj prakticira, tudi v prihodnje nadaljeval.
V zbirki Premiki pa je izšla nova knjiga Normana Ohlerja, avtorja mednarodne uspešnice Popolna omama – Droge v 3. rajhu. Tokrat gre za knjigo z naslovom Harro in Libertas, v kateri se vrne k tematiki nacistične Nemčije in po resnični zgodbi ustvari literarni portret mladega para v osrčju nemškega odporniškega oziroma protinacističnega gibanja pred in med drugo svetovno vojno. To sta mož in žena, Harro Schulze - Boysen in Libertas Haas - Heye, ki sta vzpostavila odporniško omrežje v tridesetih letih prejšnjega stoletja, ko je bil Hitler v vzponu. »Pisec ni imel namena napisati še ene knjige iz tega mračnega obdobja svetovne zgodovine, ko pa ga je sin enega akterjev odporniškega gibanja spodbudil za to, se je vendarle lotil pisanja,« pojasnjuje prevajalka Neža Božič. Tragična zgodba zakoncev, ki jo spremljamo med letoma 1933 in 1942, ponuja zanimiv vpogled v svet mladih, liberalnih Berlinčanov, katerih svobodomiselni način življenja se je znašel v primežu nacizma. Knjiga je močno podprta z arhivskimi viri, tudi fotografijami.