Tekli za dober namen
Jezersko je minulo soboto združilo ljubitelje teka in solidarnosti. Potekal je namreč 1. Dobrodelni tek Jezersko, tokrat poimenovan Tečem – pomagam otrokom z rakom, saj so zbrana sredstva namenili Inštitutu Zlata pentljica.
Jezersko – Čeprav je bilo vreme precej muhasto, to ni ustavilo kar 58 tekačev, ki so se za dober namen podali na 15-kilometrsko traso ter vmes premagali približno 700 metrov višinske razlike. Kot je pojasnil pobudnik in organizator dogodka Miran Štular, je bil osnovni namen dogodka ozaveščanje o otroškem raku. »Glede na to, da je bilo prijavljenih več kot sto tekačev in da jih je vsaj toliko prebralo spletno stran, mislim, da smo že s tem naredili veliko. Poleg tega pa smo želeli narediti tudi prijeten in družaben dogodek, saj so zadnji trail teki na Jezerskem potekali že pred precej časa. Kot zagret tekač sem si želel trail tek vrniti v naše kraje ter to združiti tudi z ozaveščanjem o otroškem raku – september je namreč tudi mesec, posvečen otrokom z rakom,« je pojasnil Štular in dodal, da čas na današnjem teku ni pomemben, pomemben je dobrodelni namen.
V naravo
Za tekače so navijali tudi iz Inštituta Zlata pentljica. Pridružila sta se ustanovitelja Ivo in Valerija Čarman, in kot je povedala slednja, jim na inštitutu največ pomeni, da otroke spravijo v gibanje. »Ven iz izoliranega okolja, v naravo in gibanje. In taki dogodki so idealni. To, da so poleg vsega še dobrodelni, pa je neprecenljivo. Zelo smo počaščeni, saj otrokom to daje tudi moč in občutke, da so sprejeti v drugačnem okolju, kot so ga vajeni.« Poleg zakoncev Čarman so tekače spodbujali tudi Tomi Jakša, ki je zaradi tumorja izgubil nogo, danes pa aktivno sodeluje pri inštitutu in deli svojo zgodbo, ter direktor inštituta Borut Hafner, ki se je dogodka udeležil z ženo Katarino, prokuristko Zlate pentljice, ter hčerko Hano. Štirinajstletna Hana je zdravljenje že končala, vendar bo, kot je povedala, možganski tumor vedno del nje, o dobrodelnem teku pa je dejala, da so tovrstni dogodki zelo pomembni za ozaveščanje ljudi, ki z otroškim rakom nimajo izkušenj. »Pomagamo jim razumeti, kaj se dogaja in kako nam lahko najlažje pomagajo,« je pojasnila Hana, njena mama Katarina pa je dodala, da je dobrodelna nota teka velika potrditev inštitutu, da so na pravi poti. »Zelo smo veseli, saj je eden izmed naših glavnih ciljev tudi usmerjanje otrok v šport ter telesno aktivnost,« je še povedala.
Program tudi za netekače
Dogajanje pa je bilo pestro tudi za tiste, ki se niso odločili obuti tekaških copat. Štular in ostali prostovoljci, zaslužni za izvedbo dogodka, so namreč pripravili zanimiv spremljevalni program. Otroci so tako lahko uživali v likovnih in etnoloških delavnicah, pripravili so jim predstavitev gorništva in pohodništva s poudarkom na varnosti v hribih, za poligon je poskrbelo domače gasilsko društvo, ni pa manjkala niti tekaška preizkušnja za otroke, saj je za vrhunec dneva poskrbel ravno otroški tek. Primož Jagodic iz Bašlja je s 15-kilometrsko progo opravil prvi, in kot je dejal, je bila proga odlična, ni pa se osredotočal na čas. »Rad tečem rekreativno, ampak danes sem tekel izključno za dober namen,« je povedal. Tudi Elizabeta Babič iz Brezij, ki teče pri skupini Tečemo z nasmehom – Klemen Dolenc, se dobrodelnega teka ni udeležila zaradi tekmovalnosti, temveč izključno zaradi pomoči in narave. »Vreme ni ovira za tak dogodek,« je še komentirala dežne kaplje, ki niso motile nikogar.