V Šutni rešili mladiča štorkelj
Pred dnevi so iz gnezda v Šutni rešili dva mladiča štorkelj, katerih starši so izginili in ju več dni niso hranili. Štirim mladičem, ki so odraščali v gnezdu na strehi osnovne šole v Predosljah, pa žal usoda ni bila naklonjena.
Šutna – V Šutni, kjer je domačin Matjaž Mravlja nedaleč proč od svojega doma pred leti postavil gnezdišče za štorklje, so okoliški prebivalci opazili, da se starši štorkelj ne vračajo v gnezdo. Njihovo izginotje jim je vzbudilo skrb, saj mladiči nekaj dni niso bile deležni hranjenja, zato so obvestili Dušana Dimnika, zunanjega sodelavca Prirodoslovnega muzeja Slovenije, ki na Gorenjskem že vrsto let obročka štorklje. Pred tednom dni se je v upanju, da so mladiči še živi, povzpel do gnezda. »V njem sta bila dva mladiča in na srečo oba živa,« je poudaril Dimnik, ki je mladiča vzel iz gnezda in ju predal Tjaši Zagoršek iz Društva za opazovanje in proučevanje ptic Slovenije.
Zagorškova je mladiča odpeljala v ambulantno za ptice na Veterinarski fakulteti v Ljubljani, kjer sta prejela ustrezno oskrbo, kmalu za tem pa so ju premestili v azil za prostoživeče živali na Muti. Tam bosta, dokler ne odrasteta in ju bodo lahko izpustili v naravo. »Če bi mladiča pustili v gnezdu, bi najverjetneje poginila, saj se sama še nista sposobna nahraniti,« je povedala Zagorškova in dodala, da so tovrstni primeri odsotnosti staršev redki. »Kaj se jima je zgodilo, ne vemo. Samec že mesec dni ni bil opažen, zato je samica takoj po izvalitvi sama hranila mladiča. Žal je tudi ona pretekli teden izginila in mladiča sta tako ostala sama,« je dodala.
Štirim mladim štorkljam v Predosljah pa žal ni bilo usojeno preživeti. V njihovem gnezdu na strehi Osnovne šole Predoslje Kranj je zaradi močnega deževja začela zastajati voda, mladiči so postali premočeni in prepojeni z blatom, ob nizkih temperaturah je njihova moč pešala. Kljub pomoči veterinarske klinike so vse mlade štorklje poginile. Šolo so kasneje z Veterinarske fakultete obvestili, da so mladički poginili zaradi blata oziroma zemlje, ki jim je zaprla prebavno pot.
Dušan Dimnik bo v kratkem obročkal mladiče štorkelj, tedaj bo videl, koliko se jih je letos izvalilo in koliko jih je preživelo. Na Gorenjskem so letos štorklje zgradile tudi tri nova gnezda, in sicer na Bledu, v Radovljici in Domžalah.