Konjeniki, znani tudi po sejmih
V Komendi so konec tedna praznovali šestdesetletnico konjeniškega kluba in dvajsetletnico organiziranja sejmov.
Komenda – S sobotno povorko in svečanostjo s podelitvijo priznanj ter nedeljsko veliko konjeniško prireditvijo je Konjeniški klub Komenda, ki ima danes več kot 250 članov, praznoval 60-letnico delovanja in 20-letnico organiziranja sejmov. Praznovanja so se med drugim udeležili tudi komendski župan Stanislav Poglajen ter predsednika Kmetijsko-gozdarske zbornice Slovenije Cvetko Zupančič in Kasaške centrale Slovenije Marjan Sedej. Ob jubileju bodo letos izdali tudi kroniko kluba.
V Komendi so konjske dirke začeli prirejati 7. septembra 1947, tedaj še pod okriljem gasilskega društva, medtem ko je konjeniški klub vzniknil leta 1955, ko so zaradi prepovedi dirk skozi vasi zgradili tudi štiristometrski hipodrom, ki so ga kasneje še dvakrat povečali na današnjih sedemsto metrov. Ustanovni občni zbor kluba je bil 15. januarja 1956, za prvega predsednika pa so izvolili Janka Juhanta. Leta 1976 so s pomočjo Telesno kulturne skupnosti Kamnik in Krajevne skupnosti Komenda kupili stare hleve Emone in jih prenovili, leta 1979 pa se je začela gradnja tribune. V okviru kluba sta leta 1978 zaživeli kasaška in jahalna sekcija, ki sta se leta 1999 preoblikovali v kluba, a še vedno delujeta pod okriljem Konjeniškega kluba Komenda.
Leta 1995 so pod vodstvom dolgoletnega predsednika Lojzeta Laha začeli prirejati spomladanske in jesenske kmetijske sejme, zaradi katerih se je v dvajsetih letih prepoznavnost Komende zelo povečala. Letos spomladi se je tako na sejmu predstavilo okrog šeststo razstavljavcev na več kot 45 tisoč kvadratnih metrih razstavnih površin, od tega je 12 tisoč kvadratnih metrov novih površin, v treh dneh pa ga je obiskalo okrog 75 tisoč obiskovalcev. »Bile so težave, ko smo začenjali, vendar danes ugotavljamo, da smo imeli prav, da smo vztrajali, saj bi bili danes v tem delu države brez sejemske prireditve. Za našo pa velja, da je po prostoru, razstavljavcih, programu in obiskih že med največjimi v Sloveniji,« je povedal Lojze Lah, ki je predsednik kluba že 37 let. Kot je poudaril, so ponosni tudi na tekmovalne uspehe, saj so drugi najuspešnejši klub v Zvezi društev Kasaške centrale Slovenije, in na nove hleve, ki so jih v sodelovanju z občino zgradili v letu 2010, za kar so še zlasti hvaležni nekdanjemu županu in častnemu članu kluba Tomažu Drolcu.