Gorenjska ribja pomlad
Izobraževalni programi in ponudba sonaravnega turizma, ki bi bili povezani z vodami in ribami, so na Gorenjskem še precej novi, a imajo zelo velik potencial. Lep primer območja za njihovo izvajanje so ribniki Žeje, kjer so za ta namen pred dnevi v uporabo uradno predali nove krajinske ureditve in opremo. Ob tej priložnosti je bil organiziran tudi dobro obiskan izobraževalno-kulinarični dogodek.
Žeje – Partnerji projekta Ribja narava Gorenjske so v okviru festivala Gorenjska ribja pomlad pred dnevi povabili na izobraževalno-kulinarični dogodek na ribnikih Žeje. Projekt se izvaja v okviru LAS Gorenjska košarica, vodilni partner projekta je Center za trajnostni razvoj podeželja (CTRP) Kranj. »Gorenjska je – kot vsa Slovenija – že dolgo znana po vrhunskem ribištvu. A zdaj se v novi ponudbi, ki jo razvijamo s tem projektom, poleg ribištva vključuje še spoznavanje ribje naravne dediščine, ribogojstva in sonaravnega upravljanja ribjih voda, pestra kulinarika iz lokalnih sladkovodnih rib ter umetniško ustvarjanje na temo ribje narave. Te vsebine so najbolj zanimive, kadar se ponudijo povezane ter še z eno ali dvema aktivnostma kot so rekreacija, vodni športi ... Za izvajanje te vrste izobraževanja in turizma pa so pomembne vodne lokacije z ustreznimi krajinskimi ureditvami in opremo, enako pa tudi nova znanja izvajalcev,« je povedal vodja projekta Uroš Brankovič iz CTRP Kranj.
Plavajoča ploščad
V uporabo so uradno predali vse nove ureditve in opremo, kot so plavajoča (gostinska) ploščad, ribolovni pomoli, slapišče in urejene poti ..., za naravoslovno izobraževanje in turizem, ki so bili na ribnikih Žeje izvedeni lani poleti in jeseni v okviru projekta Ribja narava Gorenjske. Slavnostni trak sta prerezala župan Občine Naklo Ivan Meglič in Marko Mravlja iz podjetja Titanic, ki je partner projekta. Župan je poudaril, da je zelo pomembno, da so postali ribniki Žeje tako urejena in priljubljena točka, kar dobro vpliva na turizem v vsej občini. Pomembno je tudi, kot je še dejal, da se pri tem v sodelovanju z razvojnimi akterji, kot je CTRP Kranj, uporabijo evropska sredstva. Projekt je namreč sofinanciran iz Evropskega sklada za pomorstvo in ribištvo.
Marko Mravlja je razložil, kako je iz nekdanjega opuščenega in neurejenega območja skozi sodelovanje med Ribiško družino Tržič, ki je lastnik tega območja, ter najemnikom Titanic, d. o. o., ki upravlja brunarico in enega od treh ribnikov, prehodilo dolgo, a uspešno pot do današnje priljubljene lokacije. Z dodatno ureditvijo in novo opremo so še razširili območje za obiskovalce, med drugim na novih osmih pomolih, pa tudi pri kulinarični ponudbi z novimi keramičnimi žari s pestrim naborom priprave rib in drugih jedi ...
Karpačo iz surove postrvi
Odprtju je sledila demonstracija pravilne priprave lokalnih rib, njihova pokušina in predstavitev dejavnosti partnerske Ribogojnice Cvenkel iz Mošenj. Pri tem je še posebej navdušil karpačo iz surove postrvi. Ribjo naravo v Tržiški Bistrici in ribnikih Žeje je udeležencem predstavil Janez Čadež iz Ribiške družine Tržič. Mala šola sonaravnega športnega ribolova je potekala pod vodstvom izkušenega ribiškega vodnika Marka Gradnika. Dogodek je pritegnil tudi dva predstavnika Ribiške družine Železniki zaradi pridobivanja uporabnih izkušenj, partnerje projekta Ribja narava Gorenjske ..., obiskovalce pa iz krajev vse do Ljubljane.