Prenova trga pred kulturnim domom
Bohinjci želijo v prihodnjih dveh letih na novo urediti trg pred Kulturnim domom Joža Ažmana v Bohinjski Bistrici. Z ureditvijo bi pridobili kakovosten javni prostor, namenjen srečevanju turistov in domačinov za ustvarjalno preživljanje prostega časa.
Ena od osrednjih točk prenovljenega trga bo aleja skulptur pomembnih Bohinjk in Bohinjcev, ki jo bodo umestili na zahodno stran vstopne ploščadi pred kulturnim domom.
Bohinjska Bistrica – Občina Bohinj se je na februarja objavljeni razpis gospodarskega ministrstva za sofinanciranje vlaganj v javno skupno turistično infrastrukturo prijavila s projektom, ki so ga naslovili Skrivnostni Bohinj. Projekt je namenjen celostni ureditvi parka pred Kulturnim domom Joža Ažmana v Bohinjski Bistrici, s čimer bi pridobili kakovosten javni prostor, ki bo zagotavljal osnovne pogoje za razvoj in krepitev turističnih produktov kulture in kulturne dediščine, predstavljal pa bo tudi prostor srečevanja turistov in domačinov za ustvarjalno preživljanje prostega časa.
»Gre za eno ključnih površin na hrbtenici ob Triglavski cesti, na kateri se z urejanjem javnih površin in nizanjem programov trudimo, da bi ustvarili središče Bohinjske Bistrice,« poudarjajo na občinski upravi, kjer so pri pripravi projekta ugotovili, da ima to območje zelo velik potencial, ki pa je premalo izkoriščen. Manjka mu dodatna vsebina, razlogi za obisk, ustrezna konceptualna struktura, poudarjajo.
Med razlogi, ki govorijo v prid investiciji, pripravljavci projekta med drugim navajajo dejstvo, da v strukturi turističnih produktov Bohinja prevladujejo produkti, ki so vezani na počitniške aktivnosti v naravi, slabo izkoriščen pa ostaja potencial kulture in kulturne dediščine Bohinja. Prav zato bo ena od osrednjih točk prenovljenega trga že nekaj časa načrtovana aleja skulptur pomembnih Bohinjk in Bohinjcev, ki jo bodo umestili na zahodno stran vstopne ploščadi pred kulturnim domom. Prav tako, ugotavljajo, kraju manjka zunanji urbani prostor, ki bi postal središče in stičišče dogajanj in povezovanj skozi vse leto.
Kot pojasnjujejo na bohinjski občinski upravi, je prenova zasnovana na način, da omogoča večnamensko rabo površin, z umestitvijo opreme, med katero so med drugim oprema za izvajanje kina na prostem, drsalna steza in tematska modularna igrala, pa bodo zagotovljeni pogoji za izvajanje vsebin vse leto.
Preureditev tako vključuje preureditev parka in tlakovane ploščadi, vzpostavitev tlakovane promenade s pergolami ob Triglavski cesti, ureditev vstopnega trga z amfiteatrom, novih poti skozi park, prostora za začasne dejavnosti ter ureditev in dopolnitev otroškega igrišča.
Ocenjena vrednost investicije je 1,8 milijona evrov, pri čemer računajo, da bi s sofinanciranjem države pridobili slabo polovico potrebnih sredstev. Občina je za projekt že pridobila gradbeno dovoljenje, investicija pa se bo, če bodo v Bohinju pridobili pričakovana sredstva države, izvajala v prihodnjih dveh letih.
Bohinjski občinski svet je na seji prejšnji teden potrdil investicijski program, svetniki pa so ob tem opozorili, da je prenove potreben tudi sam kulturni dom, predvsem njegova notranjost, kjer že načrtujejo menjavo stolov in prenovo odra v osrednji dvorani, nujna pa bo tudi prenova strehe objekta.