Pokazali znanje francoščine
Na 19. Frankofonskem festivalu se je zbralo več kot štiristo osnovnošolcev iz vse Slovenije, ki jih povezuje ljubezen do francoskega jezika.
Kranj – Po dveletnem premoru zaradi pandemije covida-19 so se minuli četrtek v Kranju na 19. Frankofonskem festivalu znova zbrali osnovnošolci, ki so z glasbo, poezijo in gledališkimi točkami predstavili svoje znanje francoskega jezika in poznavanje francoske kulture. Na ta način želijo po besedah Draga Zalarja, ravnatelja Osnovne šole (OŠ) Orehek, ki pripravlja festival, pri otrocih zgodaj vzbuditi zavedanje, da so evropski državljani ter da jim znanje tujih jezikov prinaša spoznanja in zavedanje o obstoju drugih in drugačnih kultur in jezikov. »Otroci z znanjem več tujih jezikov so medkulturno bolj ozaveščeni in strpni.«
V OŠ Orehek in Slovenskem društvu učiteljev francoščine Frankofonski festival pripravljajo v sodelovanju z Mestno občino Kranj, Francoskim inštitutom v Sloveniji, zavodom za šolstvo, ministrstvom za izobraževanje, znanost in šport ter Zavodom za turizem in kulturo Kranj. Njihov cilj je povezati slovenske šole, kjer se učenci lahko učijo francoščino, omogočiti druženje in izmenjavo izkušenj učiteljev in ravnateljev teh šol ter vzbuditi zanimanje širše javnosti za francoski jezik in kulturo. Ob tem je Zalar spomnil, da so takrat še Frankofonski dan prvič pripravili leta 2001, potem ko so v šolskem letu 1999/2000 kot prva šola v Sloveniji ponudili možnost zgodnjega učenja tujih jezikov že pri najmlajših v vrtcu. »Za zasluge pri zgodnjem učenju tujih jezikov je šola leta 2005 prejela dve priznanji: Kumerdejevo priznanje, najvišje državno priznanje na področju šolstva, in evropsko jezikovno priznanje.« Poudaril je še, da ima največ zaslug za zgodnje uvajanje tujih jezikov v njihovi šoli takratna učiteljica angleščine in francoščine Hilda Zalokar, pri čemer sta jo zelo podpirali takratna ravnateljica Ivka Sodnik in dolgoletna predsednica Slovenskega društva učiteljev francoščine Jacqueline Oven. »Znanje tujih jezikov nam odpira vrata v svet in ponuja najrazličnejše možnosti,« je še poudaril ravnatelj. Zato je tudi sedanji predsednik Slovenskega društva učiteljev francoščine Marko Drobne zbrane učence pozval, naj še naprej bogatijo svoje znanje francoščine. Tudi kranjski podžupan Janez Černe jih je spodbudil, naj negujejo znanje francoskega jezika in ne dopustijo, da znanje izgine. Kot je namreč priznal, je sam že marsikaj pozabil.