Otroci so spet na cestah
Otroci na promet gledajo z drugačne perspektive, sploh mlajši ravnajo impulzivno, zato je odgovornost na odraslih, da jim omogočimo varno pot v šolo in domov, ob začetku šolskega leta opozarjajo na Agenciji za varnost v prometu.
V Sloveniji se je med primerjalnima obdobjema 2011–2013 ter 2018–2020 število umrlih otrok zmanjšalo za kar 66 odstotkov, tako da na tem področju sodimo med najvarnejše evropske države. V istem obdobju je povprečje na ravni Evropske unije znašalo 31 odstotkov.
Kranj – Včeraj se je z začetkom šolskega leta na slovenske ceste vrnilo okoli 195 tisoč osnovnošolcev, med njimi več kot 20 tisoč prvošolk in prvošolcev. Agencija za varnost prometa (AVP) zato vse udeležence v prometu poziva k največji stopnji pazljivosti pod skupnim imenovalcem Varno v šolo. Letos pa beležimo tudi štirideset let od zakonske uvedbe rumene rutice, ki je obvezna za prvošolce in drugošolce. K prometni varnosti otrok zelo dobro pripomore, saj so z njo otroci bolj vidni, ostali udeleženci v prometu pa bolj pozorni, poudarjajo na AVP.
V AVP vse voznike opozarjajo na štiri ključna sporočila: da je treba hitrost prilagoditi razmeram na cestah in spoštovati ustrezno varnostno razdaljo, da je pripetost izjemnega pomena za varno vožnjo vseh potnikov v vozilu in ključna za varnost otrok, da za volan vedno sedemo le trezni in da mobilni telefoni ne sodijo v promet, kar velja tudi za kolesarje in pešce.
Mlajši v prometu ravnajo impulzivno
»Otroci na promet gledajo z drugačne perspektive, sploh mlajši ravnajo impulzivno, ne znajo dobro presoditi hitrosti bližajočih se vozil, v prometu so nepredvidljivi,« je opozoril direktor AVP Jože Hribar. Kot je poudaril, je včeraj skoraj 20.800 učencev šolsko vrata prestopilo prvič. Zanje je to povsem nova izkušnja, zato morajo vsi udeleženci v prometu poskrbeti, da bodo na teh poteh varni, ne le prve šolske dni, ampak vse dni v letu. Starše in skrbnike prosimo, naj poskrbijo, da bodo otroci dobro vidni, s svojim odgovornim ravnanjem v prometu naj bodo zgled, saj so dobre prometne izkušnje dragocena popotnica za vse življenje. Opozarjamo tudi na nujnost nošenja rumenih rutic za otroke prvih in drugih razredov osnovne šole, ki pomembno prispeva k varnosti otrok,« je dejal.
Policisti nadzirajo hitrost
K varni poti otrok v šolo bodo prispevali tudi prostovoljci Avto-moto zveze Slovenije, občinski redarji in policisti, ki bodo prve šolske dni prisotni na najbolj izpostavljenih lokacijah. Aktivnosti so sicer občinski redarji in policisti začeli že pred začetkom šole, saj so pregledali šolske poti, prometno signalizacijo in opremo na cesti, izvajali so tudi poostrene nadzore predvsem nad hitrostjo in uporabo varnostnega pasu. »To so tudi sicer stalne naloge policije preko celega leta in se bodo izvajale oziroma nadaljevale vse naslednje dni šole,« je povedal Bojan Kos s Policijske uprave Kranj.
Pozorni tudi na e-skiroje
V prvih šolskih dneh bodo gorenjski policisti šole tudi obiskali, sodelovali na roditeljskih sestankih, svetovali staršem, otrokom in predavali o prometni varnosti. V bližini šol bodo predvsem nadzirali in umirjali hitrost, preverjali pripetost otrok in staršev v vozilih, uporabo rumenih rutic, vožnjo otrok s kolesi, skiroji, e-skiroji in uporabo čelad v tem segmentu, je razložil Kos. Ob tem je opozoril, da zakonodaja dovoljuje vožnjo e-skiroja otrokom od 12. leta starosti dalje, otroci med 12. in 14. letom morajo imeti pri sebi tudi kolesarsko izkaznico, do 18. leta pa je obvezna uporaba čelade. »Tudi pri mlajših kolesarjih bomo na primeren način preverjali prisotnost kolesarske izkaznice, saj se tako krepi pomen opravljenega kolesarskega izpita in odgovornega ravnanja otrok v cestnem prometu,« je napovedal. Posebno pozornost bodo policisti te dni namenjali tudi tehnični brezhibnosti tako osebnih vozil kot tudi kombijev in avtobusov, s katerimi se bodo prevažali otroci.