Učimo se vse življenje
Ta čas je za učence in dijake še kako naporen, saj pridobivajo še zadnje ocene v iztekajočem se šolskem letu in pri tem seveda upajo, da bodo te čim lepše, da jim ne bodo pokvarile končnega uspeha ali morebiti celo počitnic. Marsikdo veliko časa preživi za zvezki in učbeniki, kar v teh dneh ni tako enostavno. Počitnice so blizu, pa vendar je treba prej usvojiti kup novega znanja, tudi zelo podrobnih informacij, ob čemer se marsikomu poraja vprašanje, kdaj v življenju – če sploh – mu bodo koristile.
Ob tem ne gre prezreti dejstva, da se bodo te mlade glave učile tudi po koncu formalnega izobraževanja. Pravzaprav moramo vsi pridobivati nova znanja, če želimo funkcionirati v sedanji družbi. Tehnološki razvoj je izjemno hiter, kar terja prilagajanje in dodatna izobraževanja tako na poklicnem področju kot tudi za stvari, ki nas spremljajo v vsakdanjem življenju.
Na nujnost učenja na različnih področjih in v vseh obdobjih življenja ta čas opozarjajo Tedni vseživljenjskega učenja. Najvidnejša promocijska kampanja na področju izobraževanja in učenja v Sloveniji poteka že 27. leto zapored. Prav jutri bo osrednji dogodek Parada učenja – dan učečih se skupnosti. Letošnji tedni vseživljenjskega učenja prinašajo okoli osem tisoč brezplačnih dogodkov oz. možnosti za pridobivanje novih znanj, od tega skoraj tristo na Gorenjskem. Namenjeni so vsem generacijam od otrok do dedkov in babic. V pestrem naboru vsebin lahko vsakdo najde aktivnosti po svojem okusu.
Tudi starost ne sme biti izgovor, da se ne bi naučili česa novega, za kar prej morda ni bilo časa, npr. uporabe pametnega telefona in računalnika. Spletne aplikacije so še posebej prišle do izraza med epidemijo – za ohranjanje stikov s svojci in prijatelji, za skok v virtualno okolje, kamor se je preselilo dogajanje. Vse se da: pred dnevi sem bila pri čilem stoletniku, ki že vrsto let suvereno uporablja računalnik, niti Twitter mu ni tuj.
Epidemija se je odrazila tudi v upadu vključenosti v vseživljenjsko učenje. Leta 2020 je pri Slovencih v starosti med 25 in 64 let znašala 8,4 odstotka, kar je bil najnižji delež v zadnjih desetih letih. Upad je bil še posebej izrazit pri ranljivih skupinah in starejših, ki niso toliko vešči izobraževanja na daljavo. V starostni skupini od 65 do 74 let je bila vključenost zgolj slaba dva odstotka. Po odpravi covidnih ukrepov, ko dogodki znova lahko potekajo v živo, so tudi programi vseživljenjskega učenja postali dostopnejši. Številni so brezplačni, denimo v knjižnicah, medgeneracijskih centrih in drugih ustanovah. Za nova znanja, nadgrajevanje spretnosti in pot h kakovostnejšemu življenju ni nikoli prepozno.