Ulice napolnili maturanti
Po dveh letih, ko je izvedbo dogodka onemogočila epidemija covida-19, so v Kranju znova pripravili tradicionalni maturantski sprevod in maturantsko četvorko, na kateri so zaplesali dijaki četrtih letnikov vseh kranjskih srednjih šol in srednje šole iz Strahinja.
Kranj – Nosilka tradicije tradicionalnega maturantskega sprevoda je Gimnazija Kranj. Po besedah profesorice Nataše Kne je Kranj edino mesto v Sloveniji, ki še pripravlja tradicionalni maturantski sprevod. »Maturantski običaji Gimnazije Kranj nadaljujejo tradicijo ceremonialov nemških univerz in gimnazij iz 17. stoletja. Na Gimnaziji Kranj se je maturantski sprevod pojavil pred drugo svetovno vojno, dokončno uveljavil pa po njej.«
Na začetku sprevoda je bil dijak z bandero, ki so mu sledili dijaki z bobnom, ključem, sovo, globusom in krsto, za njimi pa ostali maturantje v trojkah. V starem mestnem jedru so se jim pridružili dijaki Gimnazije Franceta Prešerna, Šolskega centra Kranj in Biotehniškega centra Naklo. Skupaj so se odpravili do Prešernovega gledališča, kjer sta jih nagovorila ravnatelj Gimnazije Kranj Aljoša Brlogar in župan Matjaž Rakovec. »Danes je poseben dan za vas in mesto Kranj, saj imate po dolgih dveh letih različnih omejitev ravno vi priložnost, da ulice mestnega jedra spet napolnite s svojo mladostno energijo,« je poudaril Brlogar in jim svetoval, naj izkoristijo znanje, ki so ga pridobili v zadnjih letih, četudi kakšno malenkost pozabijo. Tudi Rakovec je poudaril, da jih čaka veliko izzivov. »Veliko mostov boste še zgradili in preskočili, ampak zdaj je vaš najlepši trenutek.« Sam je gimnazijo končal pred 39 leti in je prepričan, da so srednješolska leta najlepša leta, ki se jih bodo spominjali vse življenje.
Tudi maturanti so priznali, da se bodo z veseljem spominjali preteklih štirih let, pa čeprav so bila zaznamovana s šolanjem na daljavo. Maja Miklavc iz Gimnazije Franceta Prešerna je poudarila, da je srednješolsko obdobje hitro minilo, sploh ker so bili veliko doma. »To je vplivalo na odnose, saj se s sošolci nismo toliko družili, a smo zadnje leto vse nadoknadili.« Ne glede na zaprtje šol se jim je tako nabralo precej lepih spominov. »Tudi profesorji so se hitro znašli in organizirali vse potrebno za šolanje na daljavo, tako da nimam občutka, da bi imeli bistven primanjkljaj v znanju.« Veseli jo, da je bil vsaj zaključek šolanja lep, jeseni pa se odpravlja na biotehniško fakulteto v Ljubljano. Jan Roblek iz Gimnazije Franceta Prešerna je prav tako zadovoljen, da so srečno zaključili srednješolsko izobraževanje. »V prvem letniku smo se imeli priložnost spoznati, potem pa smo bili skoraj vse leto ločeni in smo se šele v četrtem letniku povezali kot razred in se začeli več družiti.« Vpisal se je na ekonomsko fakulteto. »Imam občutek, da sem dobro pripravljen na študij.« Tudi Luka Ramšak iz Biotehniškega centra Naklo se je strinjal, da kljub koroni ne občutijo primanjkljaja v znanju, saj so zlasti po vrnitvi v šolo nadoknadili zamujeno. »Zadnja štiri leta so bila odlična; čeprav smo se šolali na daljavo, smo se znali povezati med seboj. To bom pogrešal, sploh dogodki ob zaključku šolanja so bili zelo čustveni.« Odločil se je za študij agronomije na biotehniški fakulteti.