O minevanju in trajanju
Galerija Prešernovih nagrajencev bo mesec dni v znamenju skupnega umetniškega projekta pesnika Milana Dekleve in slikarja Jožefa Muhoviča.
Kranj – V Galeriji Prešernovih nagrajencev so na ogled dela na papirju Jožefa Muhoviča, ki so nastala po motivih dveh pesniških zbirk Milana Dekleve, ki sta izšli v preteklem letu pri Književnem društvu Hiša poezije v zbirki Poetikonove lire.
Poetični diptih sestavljata zbirki Milana Dekleve, imenovani temna in svetla knjiga. Prva ima naslov in vsi so očarani z mesečino (okrog pesmi), druga pa Zora in čriček (lirična opera za dva glasova). Prva je nočna ali lunarna zbirka, druga, dnevna ali sončeva zbirka. Knjigi sta po obsegu, tematiki in slogu sicer samostojni deli, hkrati pa sta tudi komplementarni, saj se svetloba in tema prepletata. Med seboj se dopolnjujeta tudi njuni poetični izhodišči: temna knjiga nas spominja na tradicionalno poezijo Daljnega vzhoda, svetla knjiga na zgodnjo liriko stare Grčije.
Kot pojasnjuje Milan Dekleva, prva knjiga diptiha govori o robu ubesedovanja sveta, o skrajni negotovosti subjekta, druga pa o vznesenem večnem vračanju enakega, ki se človeku razodeva kot hrepenenje. Slednja temelji na grški mitološki zgodbi o ljubezni med boginjo Eos in trojanskim princem Titanom, ki na poetičen način odpira večna vprašanja o nesmrtnosti in minevanju, v prispodobi pa tudi o izvoru in titanski moči glasbe. Zora in Čriček je hkrati tudi libreto za lirično opero za dva glasova in komorni ansambel, ki je bila v uglasbitvi Pavla Mihelčiča premierno izvedena lani.
Pesniški diptih, kot zapisano, dopolnjuje skupna likovna podoba Jožefa Muhoviča, kar obema knjigama daje tudi estetsko dovršenost. »Pesniška teksta iz Diptiha sta me prevzela s poetičnostjo in pomenljivostjo, presenetljivo uglašeno na moja nabirajoča se leta. S prvo sta nagovorila imaginacijo, ki se je s skicami in drobnimi kolaži začela pljuskoma zlivati na strani debele skicirke. Z drugo sta me navdajala z zadrego, saj nisem vedel, kako bom likovno kos naelektrenim in izmuzljivim temam erosa, spolnosti, večnosti, staranja, časa, kozmosa in sistema, ki so tako zlahka plen oblikotvornih pretiravanj, tipizacij in banalizacij,« v zapisu ob razstavi razmišlja Jožef Muhovič, ki je v treh mesecih intenzivnega dela k obema zbirkama ustvaril bogat opus likovnih del. Večinoma gre za kolaže na papirju, pri čemer je poleg oljnih barv uporabljal še različne druge materiale, od oglja, grafita do manj običajnih zmesi asfalta in voska, balzamičnega kisa, laka za čolne šelak ter različna pršila. V pritličju in prvem nadstropju galerije je predstavljenih več kot petdeset del.
Na odprtju je oba umetnika in njuno skupno delo v izčrpnem nagovoru predstavil akademik dr. Milček Komelj, Milan Dekleva, ki je ob tem prebral nekaj pesmi, pa bo 2. junija v galeriji nastopil ob spremljavi skupine Salamander.