Brez alkohola
V sredo se je začela prva od treh letošnjih preventivnih akcij za preprečevanje vožnje pod vplivom alkohola, drog in drugih psihoaktivnih snovi v prometu. Potekala bo do torka, 10. maja.
Ljubljana – Po trenutno veljavnih podatkih je do 30. aprila že 439 vinjenih oseb povzročilo prometno nesrečo, povprečna stopnja njihove alkoholiziranosti je znašala 1,45 promila. Umrle so 4 osebe, med njimi tudi voznik e-skiroja, ki je bil pod vplivom alkohola, in sicer s kar 1,95 promila oziroma največ med vsemi povzročitelji smrtnih prometnih nesreč letos; bil je tudi brez zaščitne čelade. V letu 2021 so bili alkoholizirani povzročitelji odgovorni za 1.513 prometnih nesreč, v njih je življenje izgubilo 37 oseb, 37 odstotkov več kot v letu 2020. Devet odstotkov manj je bilo hudo telesno poškodovanih, lažje telesno poškodovanih pa je bilo 30 odstotkov več. Največ prometnih nesreč so povzročili udeleženci v starostnih skupinah med 25. in 34. letom starosti (314 prometnih nesreč) ter med 35. in 44. letom (292 prometnih nesreč).
V času nacionalne preventivne akcije Varno brez alkohola bodo policisti ob rednem delu in tudi z občasnimi poostrenimi nadzori preverjali, ali vozniki vozijo pod vplivom alkohola, drog in drugih psihoaktivnih snovi. Aktivnosti, povezane z nadzorom psihofizičnega stanja voznikov, so evropsko usklajene in jih koordinira evropska zveza prometnih policij Roadpol. Večina držav bo 7. maja izvedla tudi maraton nadzora psihofizičnega stanja voznikov. Med njimi bo tudi Slovenija, ki bo v sklopu letošnje akcije ponovno izvedla javnosti že znani maraton nadzora psihofizičnega stanja voznikov. Ta bo potekal od sobote, 7. maja, od 18. do 6. ure naslednjega dne. Nekatere policijske uprave bodo čas, ko bodo opravljale nadzor, prilagodile lokalni problematiki.
Policija in Agencija za varnost prometa, ki koordinirata akcijo, v tem obdobju okrepljeno pozivata k odgovorni vožnji tudi z objavami opozoril in preventivnih nasvetov na družbenih omrežjih in spletnih straneh. Ob tem tudi opozarjata, da se z višanjem stopnje alkohola v krvi nadzorni centri možganov drug za drugim »izklapljajo«, nadzor pa prevzemajo avtonomni centri. »Večajo se vidne posledice na vidu, ravnotežju in pri reakcijskem času. To ima za volanom številne, lahko usodne posledice,« še dodajajo.