Gremo malo po svetu
Pojdimo to pot po svetu malo drugače, na umišljeno potovanje. No, kdor ima čas in denar pa korajžo in še kaj, se lahko tudi dejansko poda na pot okoli sveta. Za tiste, ki so najraje kar doma, pa natresimo nekaj drobcev o raznih potovalnih možnostih …
Kam bi odpotovali?
Denimo, da vam neki dobrotnik ponudi, da si izberite eno od svetovnih potovalnih destinacij; on vam pokrije stroške, vi pa odpotujete. Katero pot bi izbrali? Pomagajmo si z uglednim tujim svetovalcem. Seznam, ki ga povzemam v nadaljevanju, je nastal kot kombinacija glasov obiskovalcev priljubljenega potovalnega portala Trip Advisor, pa dejanske obiskanosti preteklo sezono in števila trenutnih rezervacij. Po tej kombinaciji se je lani na seznam uvrstilo naslednjih 25 destinacij (zmagovalni Cape Town pa se je okitil z nazivom Traveller's Choice Award). Naštejmo: 1. Cape Town, Južna Afrika; 2. Sydney, Avstralija; 3. Machu Picchu, Peru; 4. Pariz, Francija; 5. Rio de Janeiro, Brazilija; 6. New York, ZDA; 7. Rim, Italija; 8. London, Velika Britanija; 9. Barcelona, Španija; 10. Hongkong, Kitajska; 11. Kjoto, Japonska; 12. Queenstown, Nova Zelandija; 13. Jeruzalem, Izrael; 14. Siem Reap, Kambodža; 15. Praga, Češka; 16. Benetke, Italija; 17. Buenos Aires, Argentina; 18. Ko Phi Phi Don, Tajska; 19. Honolulu, Havaji; 20. Sankt Petersburg, Rusija; 21. Firence, Italija; 22. Kajmanski otoki; 23. San Francisco, ZDA; 24. Petra/Wadi Musa, Jordanija; 25. Las Vegas, ZDA. Zraven so seveda tudi razni aranžmaji in cene, bolj ali manj dosegljive. – Ste že bili v katerem od teh »top« krajev? Gotovo. Sam sem bil v Parizu, Rimu, Londonu, Pragi, Benetkah, Firencah, San Franciscu in Las Vegasu, torej komaj v osmih od petindvajsetih. Pa sem si zmeraj domišljal, da sem bil še kar nekaj po svetu … (Vir: Trip Advisor)
Seks turizem v Afriki
Ponavadi govorimo o seks turizmu moških, znane so poti pohotnih in dostikrat že močno ostarelih zahodnjakov na Tajsko, kjer se izživljajo nad poceni najstnicami. Pa niso njihove ženske vrstnice nič boljše. Zadnje čase je moderna Afrika oziroma mladi Afričani pri polni spolni moči. Ta pojav je prikazal tudi avstrijski režiser Ulrich Seidl, prvi del svoje trilogije »Paradiž: Ljubezen« (dobil Zlato palmo 2012, prikazan v ljubljanskem Kinodvoru) je posnel v Keniji. V tem pretresljivem in pogosto neprijetnem filmu priletna, malce obilnejša in ne najbolj privlačna Avstrijka Teresa na svojem kenijskem dopustu »all inclusive« išče ljubezen v obliki postavnih mladcev, ki ji zavzeto prisegajo, da jo ljubijo in da je lepa – ona pa jih nagrajuje z obilnim plačilom. Kulturni antropolog dr. Rajko Muršič ta pojav razloži takole: »Glede na to, da Afrika da precej več, kot dobi, da si Zahodnjaki in celo nevladne organizacije z Afriko pridno polnijo žepe, je kar prav, da nekateri Afričani več vzamejo, kot dajo.«
In katere so najbolj vroče destinacije za ženski seks turizem? To so jug Evrope, Karibi (še posebej Jamajka, Barbados in Dominikanska republika), jugovzhodna Azija (Bali, Indonezija in Phuket, Tajska), v Afriki pa Gambija, Senegal in Kenija. Omenjajo se tudi Egipt, Tunizija, Maroko, Fidži, Ekvador in Kostarika. Je znano, koliko seks turistk vsako leto potuje v te eksotične kraje? Ni. Če verjamemo analizi agencije Reuters, vsako leto prav s tem namenom samo Jamajko obišče okrog 80.000 Severnoameričank in Evropejk. V Keniji naj bi vsaka peta samska turistka iskala seks. Joseph, 22-letni postavni Kenijec, je za Reuters povedal, da je spal že z več kot sto belopoltimi ženskami, ki so bile večinoma kakih 30 let starejše od njega. »Ko grem v klube, zdaj iščem samo še te ženske. Tako lahko živim kot bogati belci, ki pridejo sem iz bogatih držav in spijo v najboljših hotelih. Samo zabavam se.« Tudi turistka Bethan se dobro zaveda, za kaj gre? »Jasno, ne gre za ljubezen. Nisem prišla sem, da bi si poiskala moža. To je družbeni dogovor. Kupim mu lepo srajco in greva na večerjo. Dokler ostane z mano, ne plačuje ničesar, jaz pa dobim, kar si jaz želim – zabavo. Kako je to drugače od moškega, ki mlademu dekletu plača večerjo?« (Vir: MMC RTVSLO)
Duhovni turizem
Da vzpostavimo ravnotežje, omenimo, da je možen tudi povsem drugačen – duhovni turizem. Tanja Kramar je na FDV pod mentorstvom prof. dr. Mirjane Ule zagovarjala diplomsko delo z naslovom Duhovni turizem v Indiji (2008, objavljeno na spletu). Mladinska knjiga je izdala slikovni atlas Romarski in sveti kraji; ta nas vodi od Stonehengea do Zida objokovanja v Jeruzalemu, od Rima in Meke do Machu Picchuja. Da ne govorimo o katoliških romarskih poteh po svetu, na katere se množično podajajo tudi naši ljudje, saj so požegnane od naših pastirjev; v zadnjem času je poleg »klasičnih« destinacij (Lurd) še posebej priljubljena Jakobova pot v Kompostelo …