Janez Bole (1919-2007)

V spomin

Zborovodja in glasbeni pedagog Janez Bole (rojen je bil 7. marca 1919 na Brezjah – živel in deloval v Ljubljani, kjer je 21. februarja 2007 tudi umrl) je v Ljubljani končal študij slavistike na Filozofski fakulteti in glasbene zgodovine na Akademiji za glasbo (AG; 1968). Bil je profesor slovenskega jezika, zborovskega dirigiranja, nekaterih drugih glasbenih disciplin ter dirigent zbora na Srednji glasbeni in baletni šoli Ljubljana in AG. Upokojen je bil od leta 1987. S kolegico, gorenjsko rojakinjo red. univ. prof. dr. Bredo (Bidovec) Oblak je objavil Priročnik za glasbeno vzgojo na nižji stopnji OŠ (1968). V letih 1951-57 je bil (prvi) umetniški vodja legendarnega Slovenskega okteta, 1957-60 dirigent Akademskega pevskega zbora »Toneta Tomšiča« in 1960-65 dirigent Zbora Slovenske filharmonije, s katerimi je nastopal po domovini in tujini. Boletove (zborovske) interpretacije je odlikoval izrazit smisel za zborovski zvok, izostren umetniški čut, pristna muzikalna nrav, močna poustvarjalna sila ter izredna natančnost in nepopustljivost. Bole je bil prvi, ki nam je na povsem sistematičen način predstavil gregorijanski koral na študijski, koncertni in diskografski ravni. Vse od prvega sestava Slovenskih madrigalistov (1967-70), pa do zadnjega, ki ga je ustanovil (1987), je vseskozi posvečal še posebno pozornost Gallusu in njegovemu kompozicijskemu opusu: madrigalom, motetom in mašam. Tako je v štirih letih (1987-91) s tedanjimi Slovenskimi madrigalisti postavil na glasbeni oder kar dvanajst različnih programov, ki so bili izvajani na prek sto koncertnih nastopih po Sloveniji, Italiji, Avstriji, Nemčiji in Franciji. Posnetki teh programov so hkrati izšli na štirih avdio in eni video kaseti, /eni/ LP- in CD-plošči. Eden zadnjih koncertov J. Boleta s Slovenskimi madrigalisti je bil v Grobljah (11. oktobra 1991): tam je Bole pred leti pričel zadnje poustvarjalno obujanje Gallusove vokalne zapuščine. Boletove interpretacije renesančne in romantične vokalne literature so se spet izkazale v prefinjenem oblikovanju pevske fraze in v izrazitem smislu za različna tonska in glasovna prelivanja.

Zgodilo se je


Gorenjski glas: glasilo osvobodilne fronte za Gorenjsko četrtek, 17. februar 1949

Kranj je svečano proslavil stoletnico Prešernove smrti

... V torek, 8. t. m., pa je bila tudi republiška proslava osredotočena na Kranj in sicer na pesnikovem grobu. Te slavnosti se niso udeležili le zastopniki slovenskih ustanov ... 

Razvedrilo / četrtek, 24. december 2015 / 13:13

Koncert skupine Mali oglasi

Kranj – V soboto, 26. decembra, bo ob 20. uri v Beer Pubu nastopila zasedba Mali oglasi s skladbami v rok-folk-kantri ritmih.

Objavljeno na isti dan


Zanimivosti / četrtek, 4. julij 2024 / 19:16

Izdelali bivališča za netopirje

V društvu za pomoč živalim Žverca so minulo soboto pripravili delavnico, na kateri so se lotili izdelave tako imenovanih netopirnic – poletnih zatočišč za netopirje.

Kronika / četrtek, 4. julij 2024 / 19:14

Policisti praznovali svoj dan

V slovenski policiji junija z različnimi dogodki zaznamujejo svoj praznik. Še posebno slovesno je bilo 27. junija, na dan policije, ko so v Kongresnem centru Brdo pripravili državno proslavo. Osrednja...

Gospodarstvo / četrtek, 4. julij 2024 / 19:13

Velike težave s krompirjevo plesnijo

Na Dnevu krompirja so opozorili na velike probleme, ki jih imajo pridelovalci krompirja s plesnijo. Največje težave imajo tisti, ki so zamudili škropljenje.

Gorenjska / četrtek, 4. julij 2024 / 19:12

Štirideset milijonov za nove projekte v gorenjski regiji

Dogovor za razvoj regij Gorenjski namenja štirideset milijonov evrov. Občine bi največ sredstev porabile za projekte zelene infrastrukture ter državnega kolesarskega omrežja.

Bohinj / četrtek, 4. julij 2024 / 19:11

Za pretočnost mostu bodo skrbeli redarji

Zaradi gradnje je zaprta cesta, ki pri Bohinjski Bistrici povezuje Zgornjo in Spodnjo Bohinjsko dolino, zaradi česar je most pri cerkvi sv. Janeza v Ribčevem Lazu, ki je že sicer v slabem stanju, še d...