Cene goriv znova poskočile
Potem ko se vlada ni odločila za podaljšanje regulacije cen pogonskih goriv, je od nedelje dalje obisk bencinskih črpalk dražji.
Poln 50-litrski rezervoar dizelskega goriva nas po novem stane dobrih devetdeset evrov, bencina pa dobrih osemdeset.
Ljubljana – Minulo soboto je bila na številnih bencinskih servisih ponovno gneča. Vlada prejšnji teden namreč ni podaljšala uredbe o določitvi cen določenih naftnih derivatov, s katero je med 15. marcem in 30. aprilom določila najvišje dovoljene drobnoprodajne cene za 95-oktanski bencin in dizelsko gorivo. Na ministrstvu za gospodarski razvoj in tehnologijo so ob tem zapisali, da so se v vmesnem obdobju razmere na trgu naftnih derivatov stabilizirale in da v Sloveniji trenutno ne zaznavamo motenj in nestabilnosti pri dobavi pogonskih goriv. Cene goriv se tako od nedelje dalje zopet prosto oblikujejo na trgu.
To pa se je takoj odrazilo tudi na bencinskih servisih. Na prodajnih mestih zunaj avtocest družb Petrol in Mol cena za liter 95-oktanskega bencina po novem znaša 1,617 evra, na OMV pa je za liter treba odšteti 1,619 evra. Še bolj je poskočila cena dizelskega goriva. Na Petrolovih bencinskih servisih liter po novem stane 1,817 evra, na Molovih 1,816 evra, na OMV pa 1,824 evra. Tako visokih cen bencina in dizla pri nas še nismo imeli.
V času regulacije sta bili ceni 95-oktanskega bencina in dizelskega goriva zamrznjeni pri 1,503 oz. 1,541 evra na liter. Liter bencina se je tako podražil za dobrih 11 centov, dizelsko gorivo pa za približno 28 centov. Polnjenje 50-litrskega rezervoarja dizelskega avtomobila nas tako po novem stane najmanj 90,80 evra oz. 13,75 evra več, bencinskega pa 80,85 evra oz. 5,70 evra več kot prej.
Še bolj so se dvignile cene pogonskih goriv na bencinskih servisih ob avtocestah. Cena litra 95-oktanskega bencina se giblje med 1,682 in 1,697 evra, litra dizelskega goriva pa med 1,876 in 1,889 evra.
Vlada je sicer minuli četrtek z uredbo še za tri mesece podaljšala veljavnost znižanih trošarin za energente. Trenutne višine trošarin za elektriko, pogonska goriva, kurilno olje in plin tako ostajajo znižane do 31. julija. Kot so zapisali v sporočilu za javnost, želi vlada z ukrepom tudi na področju davčne politike reševati stiske prebivalstva in gospodarstva zaradi visokih cen nafte.
Znižanje trošarin je sicer v veljavi od 1. februarja.