Znova nezadovoljstvo zaradi državne proslave
Nestrinjanje z izbiro lokacije slovesnosti
V sredo smo praznovali dan upora, ko smo zaznamovali 81. obletnico ustanovitve OF. Osrednja slovesnost je dan prej potekala ob obeležju TIGR na Mali gori nad Ribnico, kjer so se pripadniki antifašistične organizacije TIGR 13. maja 1941 spopadli z italijansko patruljo, kar je bil po razlagi organizatorjev slovesnosti prvi oboroženi spopad Slovencev z okupatorjem v drugi svetovni vojni. Slavnostni govornik je bil predsednik državnega sveta Alojz Kovšca, slovesnosti pa se je udeležil tudi predsednik vlade Janez Janša, ki je položil venec k obeležju TIGR. Z izbiro lokacije slovesnosti pa se niso strinjali v Koordinaciji domoljubnih in veteranskih organizacij Slovenije. Razložili so, da dogodek ne predstavlja ne začetka in ne celovitosti narodnoosvobodilnega odpora slovenskega naroda med narodnoosvobodilnim bojem. »Lokacijo proslave zato razumemo kot namerno spodkopavanje zgodovinske vloge Osvobodilne fronte slovenskega naroda in težnjo po načrtnem sprevračanju dejstev o kontinuiteti nastanka slovenske države,« so poudarili. Nestrinjanje z lokacijo je izrazil tudi predsednik republike Borut Pahor, zato je urad predsednika 30. marca Koordinacijski odbor za državne proslave pisno pozval k določitvi druge lokacije. Pahor se sicer proslave ni udeležil, ker se je v torek na povabilo hrvaškega predsednika Zorana Milanovića mudil v Zagrebu. Je pa na državni praznik iz predsedniške palače nagovoril državljane, v počastitev praznika so imeli v predsedniški palači tudi dan odprtih vrat, pred njo pa je bila postrojena častna straža Garde Slovenske vojske. Pred tem sta Pahor in predsednik Zveze združenj borcev za vrednote NOB Slovenije Marijan Križman tudi položila venca k spomeniku OF v Rožni dolini.
Prepoved referenduma ni v neskladju z ustavo
Ustavno sodišče je ta teden odločilo, da sklep državnega zbora, ki je prepovedal referendum o zakonu o ratifikaciji sporazuma z Organizacijo za sodelovanje pri skupnem oboroževanju (OCCAR), ni v neskladju z ustavo. Državni zbor je namreč 2. februarja ratificiral sporazum z organizacijo OCCAR, kar bo omogočilo nakup 45 osemkolesnih oklepnikov tipa boxer za Slovensko vojsko. Levica, ki meni, da gre za predrag in nepotreben nakup orožja, je zato vložila pobudo za zakonodajni referendum, za katerega je državni zbor odločil, da je nedopusten. Levica je potem vložila še zahtevo za ustavno presojo. Po objavi sklepa ustavnega sodišča so v torek z obrambnega ministrstva sporočili, da bo vlada za nakup 45 osemkolesnikov tipa boxer odštela 343,4 milijona evrov skupaj z DDV, minister Matej Tonin pa je napovedal podpis pogodbe »še v tem mesecu«. Vozila naj bi Slovenija dobila do leta 2026. Na napoved ministrstva se je predsednik Gibanja Svoboda Robert Golob, ki je najverjetnejši mandatar, odzval s pozivom Toninu, da se vzdrži podpisovanja dolgoročnih pogodb za nakup orožja, glede na to, da se bo v nekaj mesecih oblikovala nova vlada.
Streljanje na šoli
Na osnovni šoli Žužemberk je v torek dopoldne 14-letni učenec ob strelu s pištolo lažje poškodoval 13-letnega učenca. Na Policijski upravi Novo mesto so po zbranih obvestilih sporočili, da je do strela prišlo nenamerno, zaradi neprevidnega ravnanja z orožjem. Omenjeni 14-letnik, ki je pištolo prinesel v šolo, je z njo v garderobi ustrelil v tla, pri tem pa so drobci krogle oplazili nogo 13-letnega učenca. Takoj so ga oskrbeli v novomeškem urgentnem centru, njegove poškodbe pa so opredelili kot lahke. Policisti so v zaseženi pištoli našli še deset nabojev. Kot so razložili, je do sprožitve strela prišlo nenamerno, zaradi neprevidnega ravnanja z orožjem oziroma zaradi medvrstniškega postavljanja. Pištola hrvaške izdelave iz devetdesetih let kalibra devet milimetrov naj bi sicer po ugotovitvah policije pripadala pokojnemu sorodniku 14-letnika.
Slovencev manj kot lani
Po najnovejših podatkih statističnega urada je imela Slovenija 1. januarja letos 2.107.180 prebivalcev, kar je skoraj 1.800 oziroma 0,1 odstotka manj kot leto prej. Število državljanov Slovenije se je sicer lani zmanjšalo za 5600, a se je število tujcev povečalo za 3800. V Sloveniji je v začetku leta prebivalo 1.057.695 moških in 1.049.485 žensk. Delež žensk med državljani Slovenije že nekaj let počasi upada in je tokrat znašal 51,1 odstotka. Po začasnih podatkih za lansko četrto četrtletje je bil naravni prirast negativen (-2073), selitveni prirast pa pozitiven (545). Med oktobrom in decembrom se je rodilo 4647 otrok, umrlo pa 6720 prebivalcev. Število rojenih je bilo za štiri odstotke višje, število umrlih pa za 20 odstotkov nižje kot v enakem obdobju leta 2020.