Kopo so postavili na kopišču za Štefelinovo novino. / Foto: Nik Bertoncelj

Oglarji kuhajo »črno zlato«

Koroška Bela je gostila vseslovensko srečanje oglarjev. Kopo so prižgali z ogljem, ki so ga poslali oglarski prijatelji iz Nemčije.

V Sloveniji vsako leto oglari več kot petdeset oglarjev, ki zložijo in skuhajo približno sto kop, kar pomeni približno 500 ton oglja, ki mu pravijo črno zlato. Oglarjenje je vpisano v register nesnovne kulturne dediščine.

Koroška Bela – Na Koroški Beli, na kopišču za Štefelinovo novino, je ponovno zagorela kopa. Domače Kulturno društvo (KD) Možnar tradicijo prižiganja kope in prikaz kuhanja oglja na tradicionalen način ohranja od leta 2012. Ker letos praznujejo dvajsetletnico društva (v njem ohranjajo tudi tradicijo streljanja z možnarji za veliko noč in prvi maj), je bilo dogajanje minuli konec tedna posebej slovesno, saj so gostili vseslovensko srečanje oglarjev, ki so povezani v Društvo oglarjev Slovenije.

Zagnani člani KD Možnar so tako že pred tedni postavili kopo, ki jo je v petek pod večer z ogljem, ki so jim ga poslali oglarski prijatelji iz Nemčije, prižgala Marija Imperl iz Evropskega združenja oglarjev. Kopa se bo zdaj kuhala do 1. ali 2. maja, po besedah predsednika KD Možnar Črta Laharnarja jo bodo zatem podrli in »zrofkali«, glede na to, da so v kopo zložili dobrih dvanajst kubičnih metrov lesa, pa računajo, da bodo iz nje dobili okrog 1,2 tone oglja. Tega razdelijo med domačine, ki ga uporabijo za žar, vzel pa ga bo tudi kovač, ki ga potrebuje za kovanje.

Prižig kope na Koroški Beli je bil del evropske karavane prižigov kop. V kulturnem programu so sodelovali otroci iz Osnovne šole Koroška Bela, kopo je blagoslovil domači župnik, domači oglarji pa so v hrambo za eno leto, da naslednjega srečanja, ki bo na Ljubnem ob Savinji, prejeli kipec oglarja. Zbrane je pozdravil tudi predsednik Društva oglarjev Slovenije Jože Prah.

V soboto je sledil prikaz taljenja železove rude, izdelali so namreč posnetek rimske vetrne peči. Ker so se taljenja lotili šele drugič, jim je volk, to je železo s primesmi, razpadel, največji kos je tako imel pol kilograma, ga bo pa kovač Luka Novak prekoval in iz njega skušal dobiti čisto železo.

Dogodek so popestrili z majhno kopo, ki so jo postavili otroci s pomočjo oglarjev. Ta se bo kuhala predvidoma do danes, oglje – to bo iz lipovega lesa – pa bodo namenili vrtcu in šoli, da ga bodo lahko uporabili pri likovnem pouku.

Danes kuhanje kope predstavlja zgolj obujanje običajev iz preteklosti, v preteklosti pa so ga uporabljali v železarni.

Zgodilo se je


Gorenjski glas: glasilo osvobodilne fronte za Gorenjsko

Kranj je svečano proslavil stoletnico Prešernove smrti

... V torek, 8. t. m., pa je bila tudi republiška proslava osredotočena na Kranj in sicer na pesnikovem grobu. Te slavnosti se niso udeležili le zastopniki slovenskih ustanov ... 

Kronika / ponedeljek, 26. junij 2023 / 12:28

Reševalni pas enostavno rešuje življenja

Minulo soboto je minilo deset let, kar je nastal znameniti posnetek gasilcev, ki so si med nepregledno množico vozil peš utirali pot do kraja prometne nesreče na avtocesti Logatec–Unec.

Objavljeno na isti dan


Kronika / ponedeljek, 9. november 2009 / 07:00

Zagorela kuhinjska oprema

Lesce - V torek okoli 15. ure se je 41-letni Leščan v kuhinji svojega stanovanja namenil zakuriti v peči. S kurilnim oljem je polil iverne plošče v kurišču peči, pri vžigu pa je...

Železniki / ponedeljek, 9. november 2009 / 07:00

Svetniki zavrnili program varnosti

Občinski program varnosti nameravajo v Železnikih dopolniti s konkretnejšimi rešitvami.

Gorenjska / ponedeljek, 9. november 2009 / 07:00

Le za kanalizacijo in vodovod

V Občini Gorenja vas-Poljane bodo v prihodnjih letih za ureditev kanalizacije, vodovoda in čistilnih naprav namenili po 2,7 milijona evrov.

Žiri / ponedeljek, 9. november 2009 / 07:00

Prvim Visoko, drugim Kašča

Občini Žiri in Gorenja vas-Poljane sta poračunali lastniške deleže v dveh pomembnih objektih na Škofjeloškem.

Škofja Loka / ponedeljek, 9. november 2009 / 07:00

Priznanja za najlepše okrašene stavbe

Skupina za lepšo Loko je podelila priznanja tistim, ki so po izboru ocenjevalne komisije najlepše uredili svoje domove in druge stavbe v mestu in okolici.