Oglarji kuhajo »črno zlato«
Koroška Bela je gostila vseslovensko srečanje oglarjev. Kopo so prižgali z ogljem, ki so ga poslali oglarski prijatelji iz Nemčije.
V Sloveniji vsako leto oglari več kot petdeset oglarjev, ki zložijo in skuhajo približno sto kop, kar pomeni približno 500 ton oglja, ki mu pravijo črno zlato. Oglarjenje je vpisano v register nesnovne kulturne dediščine.
Koroška Bela – Na Koroški Beli, na kopišču za Štefelinovo novino, je ponovno zagorela kopa. Domače Kulturno društvo (KD) Možnar tradicijo prižiganja kope in prikaz kuhanja oglja na tradicionalen način ohranja od leta 2012. Ker letos praznujejo dvajsetletnico društva (v njem ohranjajo tudi tradicijo streljanja z možnarji za veliko noč in prvi maj), je bilo dogajanje minuli konec tedna posebej slovesno, saj so gostili vseslovensko srečanje oglarjev, ki so povezani v Društvo oglarjev Slovenije.
Zagnani člani KD Možnar so tako že pred tedni postavili kopo, ki jo je v petek pod večer z ogljem, ki so jim ga poslali oglarski prijatelji iz Nemčije, prižgala Marija Imperl iz Evropskega združenja oglarjev. Kopa se bo zdaj kuhala do 1. ali 2. maja, po besedah predsednika KD Možnar Črta Laharnarja jo bodo zatem podrli in »zrofkali«, glede na to, da so v kopo zložili dobrih dvanajst kubičnih metrov lesa, pa računajo, da bodo iz nje dobili okrog 1,2 tone oglja. Tega razdelijo med domačine, ki ga uporabijo za žar, vzel pa ga bo tudi kovač, ki ga potrebuje za kovanje.
Prižig kope na Koroški Beli je bil del evropske karavane prižigov kop. V kulturnem programu so sodelovali otroci iz Osnovne šole Koroška Bela, kopo je blagoslovil domači župnik, domači oglarji pa so v hrambo za eno leto, da naslednjega srečanja, ki bo na Ljubnem ob Savinji, prejeli kipec oglarja. Zbrane je pozdravil tudi predsednik Društva oglarjev Slovenije Jože Prah.
V soboto je sledil prikaz taljenja železove rude, izdelali so namreč posnetek rimske vetrne peči. Ker so se taljenja lotili šele drugič, jim je volk, to je železo s primesmi, razpadel, največji kos je tako imel pol kilograma, ga bo pa kovač Luka Novak prekoval in iz njega skušal dobiti čisto železo.
Dogodek so popestrili z majhno kopo, ki so jo postavili otroci s pomočjo oglarjev. Ta se bo kuhala predvidoma do danes, oglje – to bo iz lipovega lesa – pa bodo namenili vrtcu in šoli, da ga bodo lahko uporabili pri likovnem pouku.
Danes kuhanje kope predstavlja zgolj obujanje običajev iz preteklosti, v preteklosti pa so ga uporabljali v železarni.