Do 11. ure glasovala že več kot petina volivcev
Ljubljana – Na podlagi delnih podatkov o volilni udeležbi do 11. ure se nakazuje, da bodo današnje volitve v državni zbor precej bolje obiskane kot prejšnje parlamentarne predčasne volitve leta 2018. V prvih štirih urah po odprtju volišč je namreč glasovalo že 356.976 volivcev oziroma 21,05 odstotka vseh volilnih upravičencev. Na volitvah leta 2018 je do 11. ure glasovalo 17,27 odstotka volivcev, končna volilna udeležba pa je bila 52,64-odstotna.
Najvišjo volilno udeležbo so danes do 11. ure podobno kot že na nekaj zadnjih volitvah zabeležili v volilni enoti Kranj, in sicer 22,87-odstotno (glasovalo je 47.718 volivcev), najnižjo pa tudi že tradicionalno v mariborski volilni enoti – 19,86 odstotka. Na Gorenjskem je bila najvišja volilna udeležba do 11. ure zabeležena v okraju Škofja Loka 2 (26,59 odstotka), najnižja pa v okraju Kranj 2 (20,53 odstotka).
Spomnimo: predčasnega glasovanja od torka do četrtka se je udeležilo 130.151 oziroma 7,67 odstotka volivcev, kar je rekordna udeležba na predčasnem glasovanju. Doslej je bila najvišja volilna udeležba na predčasnem glasovanju zabeležena na referendumu o zakonu o vodah, ko je predčasno glasovalo 84.196 oziroma 4,96 odstotka volivcev.
Maske priporočljive in ne obvezne
Direktor Državne volilne komisije Dušan Vučko je ob objavi podatkov o dosedanji volilni udeležbi znova poudaril, da uporaba zaščitnih mask na voliščih ni obvezna, je pa priporočljiva, zlasti za člane volilnih odborov. Na plakatih, ki pred vhodi na volišča opozarjajo na previdnostne ukrepe za preprečevanje okužbe s covidom-19, sicer piše, da so maske obvezne, a plakati so bili natisnjeni, ko je bilo v Sloveniji še več kot 190 tisoč okuženih, zaradi izboljšanja covidne situacije pa je DVK naknadno sklenila, da je uporaba mask le priporočljiva in ne več obvezna. »Vsakršni zapleti zaradi tega so zato nepotrebni,« je poudaril Vučko.
Kršitve volilnega molka
Dežurna služba ministrstva za notranje zadeve je od začetka volilnega molka v petek opolnoči do danes do 10. ure prejela 296 obvestil o domnevnih kršitvah volilnega molka, od tega je danes prejela 54 obvestil o domnevnih kršitvah volilnega molka. Večina obvestil se nanaša na sporočilo, po elektronski pošti poslano na večje število naslovov, in ponavljanje oddaje o volitvah na televiziji, so pojasnili na ministrstvu za notranje zadeve.