Sogovorniki ob predstavitvi Alpinističnega dnevnika Nejca Zaplotnika: (z leve) Primož Černilec, Janez Černe, Mojca Zaplotnik, Tone Perčič in Darko Đurić / Foto: Primož Pičulin

Nejčeve mladostniške poti

Ob sedemdeseti obletnici rojstva legendarnega alpinista Nejca Zaplotnika je pri Planinskem društvu Kranj izšel njegov alpinistični dnevnik, ki ga je pisal med letoma 1969 in 1971. Sredstva od prodaje bodo namenjena delovanju Odseka Nejca Zaplotnika za ljudi z različnimi zmožnostmi.

Kranj – Kadar se v Kranju ob kakšnem dogodku v javnosti omenja Nejc Zaplotnik, je za Kranjčane, še posebej alpiniste in mnoge, ki so ga poznali, v mislih imam tudi prenekaterega navdušenega bralca njegove kultne knjige Pot, pomemben dan. Tudi pretekli četrtek v dvorani Mestne knjižnice Kranj je bilo tako, saj so na novinarski konferenci in kasneje tudi širšemu občinstvu predstavili knjigo Alpinistični dnevnik Nejca Zaplotnika. Ta je uradno izšel naslednji dan, 15. aprila, ko bi eden naših največjih alpinistov praznoval sedemdeset let, a je njegovo življenjsko pot pred 39 leti prekinil ledeni plaz z južne stene osemtisočaka Manaslu v Himalaji.

Gre za dnevniške zapise, ki jih je Nejc pisal, ko je kot najstnik svojo alpinistično pot začenjal v Planinskem društvu Kranj. V njem opisuje svoje prve vzpone in dogodivščine, ki so ob tem spremljale njega samega, plezalne prijatelje, širšo alpinistično druščino, njegovo dekle in kasnejšo ženo Mojco ... Pred nami oživi Nejc, kakršen je bil: pristen, družaben, duhovit, neugnan, neustrašen in predvsem brezpogojno zaljubljen v gore. Še do lani so za dnevnik vedeli le domači.

Več kot sto strani zapisov so prebrali in pretipkali v Planinskem društvu Kranj, ki je knjigo tudi izdalo. Pri pripravi je vseskozi sodelovala celotna družina Nejca Zaplotnika, prelom za knjigo je pripravil Jože Trobec, ki je prispeval tudi deset ilustracij, fotografije iz sedemdesetih let pa je dodal mladostni prijatelj Tone Perčič, ki je z Nejcem v tistih letih največ hodil v gore. Knjigo sta uredila Borut Marter in Katarina Klajn, ki je knjigo tudi jezikovno pregledala.

Dnevnik bo knjiga

O knjigi je prvi spregovoril predsednik PD Kranj Primož Černilec: »Ko sem postal predsednik društva, je prijatelj Borut Marter predlagal, da bi posnel dokumentarni film o Nejcu Zaplotniku, v katerem bi spregovorili njegovi najbližji. Ob tem je Borut vsakega vprašal, ali ima doma še kaj njegovega, česar javnost ne pozna. Tako je Tomaž Jamnik na Upravni odbor društva prinesel Nejčev alpinistični dnevnik, njegove osebne zapiske, ki jih je Mojca doslej skrbno hranila. Ta dnevnik moramo izdati v knjigi, smo si rekli in za to prepričali Mojco, ki se je strinjala s tem, da ustanovimo tudi odsek za osebe z različnimi zmožnostmi, ki bo nosil Nejčevo ime. Odseku bodo šla tudi vsa sredstva, zbrana s prodajo knjige.«

Prave stvari ob pravem času

Mojca Zaplotnik Jamnik se je po mnogih letih odločila Nejčeve zapise deliti z javnostjo. »So stvari, ki se zgodijo takrat, ko se morajo zgoditi. Ta dnevnik je ena redkih Nejčevih intimnih stvari, ki jih še imamo doma. Ko so me na planinskem društvu prosili, da bi bil ta dnevnik primeren za izdajo, najprej nisem kazala posebnega navdušenja, ko sem izvedela za namen njegovega izida, pa sem začutila Nejčevo poslanstvo, da pomaga ljudem s posebnimi potrebami, ki imajo radi gore. To me je navdušilo, zato sem z veseljem pristopila k projektu.«

Nejc je bil vedno poln idej

K pripravi knjige je veliko pripomogel Zaplotnikov prvi plezalni sopotnik, njegov mladostni prijatelj Tone Perčič, ki je »dešifriral« marsikatero misel in dogodek ter ljudi, ki se pojavljajo v dnevniku, dodal pa je tudi razlage za nekatere alpinistične pojme. Iz njegovega arhiva so fotografije iz skupnih plezalnih podvigov, Perčič pa je k izdaji zapisal tudi uvodno besedo. »Že v osnovnošolskih letih sva začela iskati izzive v gorah: Storžič, Grintovec, Triglav. Sledila so brezpotja, ker so bila za naju bolj zanimiva, lotevala pa sva se tudi težjih podvigov. Takrat še nisva slutila, da bova postala plezalca. Leta 1968 sva si tako prvič izposodila vrv za plezanje in se še istega leta vpisala v alpinistični odsek, kjer sva dobila nove prijatelje, Nejc pa vedno več idej in želja po zahtevnih smereh,« je povedal Tone Perčič, ki mu je bilo v veliko veselje sodelovati v projektu, saj je vedel, da to dela za človeka, ki je nanj imel zelo pozitiven vpliv, za kar mu je še danes hvaležen.

O pomembnosti poti

Načelnik odseka Nejca Zaplotnika je paralimpijec, plavalec Darko Đurić. »Doma imamo eno prvih izdaj knjige Pot, ki sem jo tudi sam prebral. Vedno me je navduševala Nejčeva filozofija, ki je temeljila na preprostosti. Sam sem na lastni športni poti doživel, kako pomembna je pot – in ne zgolj cilj. Poti in cilji so za nas z drugačnimi zmožnostmi drugačni. Glavna dejavnost odseka za osebe z različnimi zmožnostmi je omogočati, da bodo te osebe lahko dosegle svoj potencial. Če bodo želele doseči vrh, doživeti gore, jim bomo skušali to omogočiti.«

»Nejc se je dotaknil veliko ljudi. Premikal je meje zmožnega in nas učil za življenje. Ko smo na občini prejeli prošnjo Planinskega društva Kranj za podporo izdaje Zaplotnikovih zgodnjih zapisov v obliki dnevnika, nismo niti za trenutek oklevali. Njegova zapuščina je brezčasna. Hribe pa imamo v Kranju kar nekako v genskem zapisu, gorništvo je del naše kolektivne identitete,« je ob izidu dnevnika dodal podžupan Mestne občine Kranj Janez Černe.

Navdih mladim alpinistom

»Z Nejcem sva bila zelo navezana, včasih sem imela kar materinski občutek, skrbeti za mlajšega brata. Meni je zaupal marsikaj, česar si staršem ni upal povedati,« je povedala njegova sestra Marija Šterk, kasnejši plezalni kolega Tomaž Jamnik - Mišo pa: »Spoznal sem ga, ko je bil že precej dober alpinist. Za 'plezarijo' sva bila vedno hitro dogovorjena. Res sem ga imel rad kot soplezalca in človeka.«

»Bil sem med prvimi, ki so prebrali Nejčev dnevnik, in po njegovem značaju menil, da bi veljalo dodati ilustracije, ki bi imele tudi humorno noto,« je povedal ilustrator Jože Trobec, avtor olimpijskega Vučka. »Neverjetno, kaj je pisal mlad fant pri osemnajstih, ki je videl lepoto v dežju in mrazu, v jutranji rosi … Rad bi danes videl junaka, ki bi ob četrti zjutraj s kolesom krenil na Jezersko, potem pa naprej v steno.«

Pozitivne misli ob izdaji Nejčevega dnevnika ima tudi alpinist Andrej Štremfelj, ki je skupaj z njim kot prvi Slovenec osvojil Mount Everest. Mojco je prosil, da ga je lahko prebral že v originalu. »Namen izdaje dnevnika se mi zdi zelo plemenit. Zahvaljujem se Mojci, da je v to privolila, hkrati pa menim, da je prav, da se spet obudi spomin na Nejca alpinista, da ga ponovno spoznajo mladi in mogoče preko dnevnika pridejo do njegove knjige Pot. Nejc je s svojim razmišljanjem še vedno lahko pomembna inspiracija za mlade alpiniste.«

Dnevnik so ob projekciji dokumentarnega filma o Nejcu Zaplotniku pred dnevi že predstavili tudi v Slovenskem planinskem muzeju v Mojstrani, kjer ga bo mogoče kupiti, na voljo pa bo tudi v pisarni Planinskega društva Kranj.

Zgodilo se je


Gorenjski glas: glasilo osvobodilne fronte za Gorenjsko četrtek, 17. februar 1949

Kranj je svečano proslavil stoletnico Prešernove smrti

... V torek, 8. t. m., pa je bila tudi republiška proslava osredotočena na Kranj in sicer na pesnikovem grobu. Te slavnosti se niso udeležili le zastopniki slovenskih ustanov ... 

Prosti čas / četrtek, 19. april 2007 / 07:00

Pet let Ljudskih pevk Predic

Svojo peto obletnico delovanja so s koncertom v Domu kulture Kamnik v soboto proslavile Ljudske pevke Predice iz Kamnika – skupina, ki jo sestavljajo Ana Kuret, Joži Belcijan, Fa...

Objavljeno na isti dan


Razvedrilo / četrtek, 31. avgust 2017 / 23:03

Že prvi dan je lahko usoden

Znani Gorenjci so obujali spomine na prvi šolski dan in osnovnošolska leta.

Razvedrilo / četrtek, 31. avgust 2017 / 13:49

Festival Avsenikove glasbe

Dvajset glasbenih skupin in posameznikov je konec tedna pelo in igralo na četrtem Festivalu Avsenik v Begunjah, na katerem so se poklonili tudi spominu na nedavno umrlega Vilka Ovsenika.

Nasveti / četrtek, 31. avgust 2017 / 13:15

Da nama bo lepše!

Ideja, da morava vse uskladiti, vse predebatirati, vse drug drugemu v podrobnosti razložiti in drug drugega v celoti vedno in povsod razumeti, je utopična in neizvedljiva. To je mit o večni in povs...

Razvedrilo / četrtek, 31. avgust 2017 / 13:14

Zapleši ljubezen

Plesna predstava Dance Amore se v novi preobleki in v družbi zvenečih imen osmega in devetega septembra vrača na odrske deske Cankarjevega doma. Častni pokrovitelj predstave je predsednik Borut Pahor....

Slovenija / četrtek, 31. avgust 2017 / 13:13

Polne torbe za vse

Nakup šolskih potrebščin za številne družine predstavlja precejšnje breme, zato jim šolske torbe pomagajo napolniti tudi prek dobrodelnih akcij.