Družabna sobota na Radišah
V župnijski cerkvi v Št. Primožu v Podjuni so v nedeljo, 13. marca, priredili dobrodelni koncert za pomoč Ukrajini. Zanj so imeli še poseben razlog. Slovensko kulturno društvo prijateljuje z ukrajinskim pevskim zborom Cantus.
Pretekla sobota je bila na Radišah (Radsberg), v dvojezični vasi na sedemsto metrov visoki planoti na južni strani Celovca, sončen dan, kar za kraj, ki slovi na Koroškem kot eden tistih, v katerih najpogosteje sije sonce, ni nič neobičajnega. Bila pa je nekaj posebnega, saj so na dve prireditvi v kulturni dom vabili člani domačega Slovenskega kulturnega društva. Ob dveh popoldne se je v kletnem prostoru zbralo kar nekaj radiških deklet in žena, ki so pri kuhi spodbujala domačinki Leni Ogris iz Tuc (Tutzach) in Veroniko Lampichler z Radiš. Leni in Veronika sta se odločili, da bosta s svojimi tudi pikantnimi jedmi in sladicami prikazali svoje kuharsko znanje in svoje izdelke dali v pokušino obiskovalcem. »Pri kosilu smo se malo 'šparali', da bomo lahko tukaj pokusili Lenine in Veronikine dobrote,« mi je povedala ena od njih. Na začetku kuhe je bilo možakarjev le za prste ene roke, potem pa se je njihovo število povečalo. Po kuharskem uvodu je prišel na vrsto ugledni Radišan Tomaž Ogris iz Tuc, ki je s starimi fotografijami iz svojega bogatega arhiva vrnil občinstvo v stare, za Radiše in Radišane ne vselej prijazne čase. Še posebno na čase pred osemdesetimi leti, ko so morale številne slovenske družine z Radiš in okoliških vasi v nemško izgnanstvo.
»Sicer se pa na Radišah trudimo, da se vedno kaj dogaja,« mi je povedal predsednik Slovenskega kulturnega društva Radiše Aleksander Tolmaier, dramski igralec, režiser, voditelj in novinar v slovenskem sporedu avstrijske radiotelevizije ORF v Celovcu. »Veselo je bilo za pusta, še posebno med najmlajšimi, saj smo zanje pripravili gledališko predstavo in tudi krofov za najmlajše pa tudi starejše ni manjkalo. Naslednja večja prireditev bo na velikonočno soboto zvečer, po vstajenjski maši, ko bodo fantje s tudi do pet metrov dolgimi baklami krenili po vasi in tako napovedali praznik, nato pa bodo na travniku pod cerkvijo zakurili kres. To je tradicionalna prireditev, ki jo uspešno ohranjamo pri življenju.«