Vlada bo privarčevala 120 milijonov
Slovenska vlada je sprejela paket tridesetih varčevalnih ukrepov, s katerimi načrtuje zmanjšati javno porabo za sto do 120 milijonov evrov. Podražili bodo alkoholne pijače, tobak in naftne derivate.
Ljubljana – V četrtek je bil na redni seji slovenske vlade končno, kot je bilo napovedano, potrjen drugi paket protikriznih ukrepov, o katerih smo poročali v zadnji številki našega časopisa. Vlada pa je napravila še dva pomembna koraka: sprejet je bil sveženj varčevalnih ukrepov na področju javne porabe in sprejeti so bili končni okvirji za rebalans državnega proračuna. Pri tem so upoštevali popravljene makroekonomske napovedi Urada za makroekonomske analize in razvoj (UMAR) ob znižani gospodarski rasti (rast BDP naj bi letos znašala 0,6 odstotka) in manjših sredstvih iz Evropske unije. Tako naj bi znašali odhodki državnega proračuna 9958 milijonov evrov, prihodki pa 8542 milijonov evrov, kar pomeni 1346 milijonov evrov primanjkljaja ali 3,49 odstotkov BDP. Ta primanjkljaj utegne biti še višji za 70 milijonov evrov, če danes s sindikati javnega sektorja ne bo podpisan sicer v sredo parafiran dogovor o drugačnem usklajevanju plač. Povečati nameravajo trošarine na alkoholne pijače (razen na vino, ki je »hrana«), tobak in naftne derivate. Iz programske strukture proračuna je razvidno ukrepanje na področju pomoči gospodarstvu in dolgoročne razvojne naravnanosti. Največje povečanje je predvideno na področju gospodarstva, kjer se sredstva vključno s povratnimi oblikami državne pomoči povečujejo za 179 odstotkov, sredstva za trg dela se povečujejo za 117 odstotkov, za znanost in tehnološki razvoj pa za 71 odstotkov.
Paket varčevalnih ukrepov vsebuje trideset ukrepov, s katerim naj bi po oceni privarčevali od sto do 120 milijonov evrov, in je razdeljen v tri sklope: znižanje stroškov plač, organizacijski in kadrovski ukrepi; ukrepi za zmanjšanje stroškov materialno tehničnih pogojev za delovanje organov državne in javne uprave; varčevalni ukrepi, ki jih predlagajo drugim akterjem. V prvem sklopu gre za znižanje plač direktorjem v javnem sektorju, znižanje plač funkcionarjem in spremembe pri usklajevanju plač v javnem sektorju. Vlada je naložila ministrstvu za javno upravo, da v dveh letih reorganizira javno upravo in zmanjša število zaposlenih za dva odstotka, pri čemer se ne sme zmanjšati operativnost policijskih in vojaških enot. Prihranke v drugem sklopu načrtujejo doseči s skrajno omejitvijo javnih naročil, naročil svetovalnih in drugih storitev, racionalizacijo opreme in uporabe poslovnih prostorov ter pri gospodarjenju z nepremičninami, racionalizacijami v sodstvu, tožilstvu, diplomatski mreži, s prihranki pri reprezentanci, proslavah, telefoniji, službenih vozilih in drugih prevozih in stanovanjih. V tretjem sklopu so predpisani varčevalni ukrepi javnim zavodom, javnim podjetjem, bankam, zavarovalnicam in podjetjem v večinski državni lasti.