Minister za obrambo Matej Tonin je k spominski plošči žrtvam prve svetovne vojne na pokopališču v Ljubnem položil venec. / Foto: Primož Pičulin

Varnost temeljna vrednota

V sredo je minister za obrambo Matej Tonin k spominski plošči žrtvam prve svetovne vojne na pokopališču v Ljubnem položil venec, s čimer je obeležju in simbolno vsem podobnim v domovini dal državni pomen.

Ljubno – Od prve svetovne vojne je preteklo dobrih sto let in naš narod je po besedah ministra Tonina v njej utrpel nepredstavljive žrtve. »Iz vaše ljubenske župnije je bila v avstro-ogrsko vojsko vpoklicana več kot desetina prebivalstva. Številni možje in fantje se niso nikoli vrnili na svoj dom k svojim družinam. Te bolečine ob izgubi ogromnega človeškega potenciala za vašo skupnost ne bo mogoče nikoli izbrisati. Domačini, povezani v neformalni Odbor 1914–1918, pa ste to bolečino oplemenitili s pieteto in velikim spoštovanjem. Vaše vsestransko prizadevanje in raziskovanje je vodilo do celovitega zbornika o prvi svetovni vojni ter vaših krajih in do te spominske plošče, ob kateri stojimo,« je poudaril.

Opomnil je tudi, da se danes na evropskih tleh srečujemo z vojaško agresijo. »Z napadom Rusije na Ukrajino smo se zbudili v drugačno Evropo. Ponovno je postalo več kot jasno, da je varnost temeljna vrednota, na kateri lahko gradimo blaginjo in napredek,« je dejal in poudaril pomembnost zavedanja, da si vsi delimo svet, na katerem živimo. »Kajti vsi smo del istega človeštva. Niti posameznik niti en sam narod brez sodelovanja z drugimi ne moreta dobro živeti.«

Spomnil je še, da Ukrajina geografsko ni zelo oddaljena od nas. »Poleg tega nas z Galicijo, pokrajino, ki se razprostira v Poljsko in Ukrajino, povezuje zgodovinski spomin. V Galiciji je namreč našlo svoj poslednji dom največ naših rojakov izmed vseh padlih Slovencev na bojiščih prve svetovne vojne, med njimi tudi vaši rojaki iz Ljubnega,« je dejal in govor sklenil s pozivom, da smo tudi Slovenci vsak dan dolžni delati za mir in krepiti spomin na vse tiste, ki so dali življenja za našo domovino.

Na spominski slovesnosti s kulturnim programom sta zbrane nagovorila še župan Občine Radovljica Ciril Globočnik in Stanko Cvenkel, ki je vodil projekt postavitve spominske plošče skupaj z domačini, povezanimi v neformalni Odbor 1914–1918.

Zgodilo se je


Gorenjski glas: glasilo osvobodilne fronte za Gorenjsko četrtek, 17. februar 1949

Kranj je svečano proslavil stoletnico Prešernove smrti

... V torek, 8. t. m., pa je bila tudi republiška proslava osredotočena na Kranj in sicer na pesnikovem grobu. Te slavnosti se niso udeležili le zastopniki slovenskih ustanov ... 

Zanimivosti / petek, 16. maj 2008 / 07:00

Anketa: Depresija med mladimi

Stražišče pri Kranju - V programu Tedna mladih Kranj je bila okrogla miza o depresiji. Zanimalo nas je, kaj naključni sogovorniki menijo o tem, koliko je depresije med mladimi, in zakaj.

Objavljeno na isti dan


Gorenja vas-Poljane / četrtek, 30. avgust 2007 / 07:00

Jubilejni praznik žetve na Javorču

Žirovskarji so letos desetič pripravili etnografsko prireditev Praznik žetve. V turističnem društvu deluje 120 domačinov.

Splošno / četrtek, 30. avgust 2007 / 07:00

Na bolšjaka po zgodovino

Jože Habjan iz Gorenje vasi že vrsto let za dušo skrbi z zbiranjem stare čevljarske opreme in razglednic. Upa, da bo lahko s kolegi, zbiratelji razglednic izdal monografijo občine Gorenja vas-Poljane.

Splošno / četrtek, 30. avgust 2007 / 07:00

Že tretja Loca Musica

V Škofji Loki je letos spet potekala mednarodna glasbena šola Loca Musica.

Železniki / četrtek, 30. avgust 2007 / 07:00

Razstava gobelinov na občini

Železniki - Do konca avgusta bo na hodniku občine Železniki na ogled razstava gobelinov, ki jih je izdelal 70-letni domačin Joža Kalan. Gre za njegovo prvo razstavo, s...

Splošno / četrtek, 30. avgust 2007 / 07:00

Ne le trinajsterica, petnajsterica zlatih

V prejšnji številki Ločanke smo pisali o trinajsterici nadpovprečnežev s Škofjeloškega, ki so na letošnji maturi osvojili 30 ali več točk. Pravilno smo ugibali, da nam ni uspelo zajeti vseh z...