Dobrodelna razstava v »Hotelu Louvre«
V družinskem hotelu Kristal v Ribčevem Lazu v Bohinju so v soboto odprli razstavo šeste mednarodne likovne kolonije Kristal, ki so jo letos razširili še z dobrodelnimi čokoladnimi slikami.
Ribčev Laz – V hotelu, ki mu je eden od gostov slikovito dejal kar Hotel Louvre, so v soboto odprli razstavo slik šeste mednarodne likovne kolonije Kristal, ki je oktobra lani potekala v tem hotelu. Razstavo je odprl etnolog Janez Bogataj, kot posebni gost pa se je odprtja razstave udeležil tudi starosta slovenske likovne umetnosti, akademski slikar France Slana. Kolonije in razstave so se udeležila znana in manj znana imena slovenske in tuje likovne umetnosti: Andreja Arbiter, Boni Čeh, Stanka Golob, Milena Gregorčič, Miro Kačar, Janez Kovačič, Marjan Miklavec, Marija Mija Mertelj, Gregor Pratneker, Niko Ribič, Matevž Sterle, Dušan Sterle, Viktor Šest in Janez Štros, ukrajinski umetnik Eduard Belsky, iraško-kurdistanski umetnik Azad Karim, ruska umetnika Jurij Kravcov in Nikolaj Mašukov, Madžara Ede in Buba Pósa, Američan Paul David Redfern in hrvaška umetnica Mirjana Zirdum. Lastnika hotela Kristal Alenka in Ludvik Dobravec sta umetnikom pred šestimi leti prvič ponudila prostor za nekajdnevno druženje v svojem družinskem hotelu ter priložnost za ustvarjanje v Bohinju, umetniki pa jima gostoljubnost vračajo z umetniškimi deli, ki ostanejo v trajno last hotela, ki je na ta račun postal vrhunska galerija umetniških del.
Kot je dodala likovna kritičarka in strokovna vodja kolonije Anamarija Stibilj Šajn, je šesta kolonija prinesla dela že znanih avtorjev, ki pa vedno znova presenečajo, in tudi nekaj novih avtorjev. Lani so likovno srečanje v krajši enodnevni obliki ponovili še novembra, in sicer z dobrodelnim namenom, saj so z lastnico Kristala Alenko Dobravec in slaščičarsko mojstrico Nino Kraigher iz Češnjice slikarska platna zamenjali za čokoladne ploščice, akrilne in oljne barve pa nadomestili z jedilnimi. Nastala dela dvanajstih avtorjev so naprodaj v hotelu Kristal po ceni sto evrov, izkupiček pa je v celoti namenjen pomoči štiri in pol leta stari deklici Evelin Strajnar, ki se je rodila s hudo gensko napako, manjka ji tudi povezovalna struktura obeh polovic možganov, starša pa jo vozita na številne terapije od zdravstvenega doma, URI Soča v Ljubljani, na Polikliniko za fizikalno medicino in rehabilitacijo v Zagreb, v center Gibanje ter v Staro Goro, na Oddelek za invalidno mladino, po zaslugi rehabilitacij pa deklica sedaj že sedi, kar je zanjo velik dosežek. Do sobote pa so s prodajo čokoladnih slik za njeno rehabilitacijo iztržili že petsto evrov. Nad razstavo je bil navdušen tudi častni gost France Slana, ki je povedal, da ga veseli, da se takšni likovni dogodki sploh še odvijajo, saj je umetnost postala talec potrošništva. »Ceno imajo samo še tehnični dosežki, ki so sicer lahko koristni, ampak so ubijalci intelektualne kreativnosti. Človek sam ne sodeluje več, temveč le še sprejema neke vtise, žal pa je to verjetno večini čisto dovolj. Nimaš česa doživljati, če pritiskaš na gumbe.«