Letos že osem nesreč na smučiščih
Policisti so na novinarski konferenci v Kranjski Gori smučarje pozvali k previdnosti, predvsem pa k upoštevanju desetih pravil FIS-a.
Kranjska Gora – »Policisti so letos obravnavali že osem nesreč na smučiščih, med katerimi je bilo pet nesreč s hudimi in tri z lahkimi telesnimi poškodbami. Najpogostejši vzroki nesreč so nepazljivost, neizkušenost, precenjevanje izkušenj in znanja ter prehitro smučanje,« so povedali policisti Policijske uprave Kranj, ki so na temo varnosti na smučiščih v soboto v Kranjski Gori pripravili novinarsko konferenco. Kot so še pojasnili, v letošnji smučarski sezoni še niso ugotovili nobenega primera smučanja pod vplivom alkohola ali drog, na območju gorenjske in celjske policijske uprave pa jim pomagajo tudi hrvaški sodelavci, ki so predvsem v pomoč pri obravnavi hrvaških državljanov.
Kot poudarjajo policisti, je za varnost na smučiščih potrebna odgovornost, uvidevnost in treznost, upoštevanje 10 pravil FIS-a ter upoštevanje opozoril in navodil nadzornikov, policistov in drugih, ki skrbijo za varnost na smučišču. »Od smučarjev pričakujemo, da spremljajo dogajanje okoli sebe in s svojim ravnanjem ne ogrožajo sebe ali drugih. Pri nesrečah gre v večini primerov za padce, predvsem po lastni krivdi, težje poškodbe pa lahko bistveno omilita čelada, ki je za otroke do 14. leta starosti obvezna, za vse ostale pa zelo priporočljiva, in posebna zaščita, imenovana želva.«
Nadzorne naloge v družbi slovenskih policistov na kranjskogorskem smučišču od 2. januarja že opravlja en hrvaški policist, ki ga je ravno v soboto nadomestil njegov sodelavec, ki bo naloge opravljal do 18. januarja, njegova vloga pa je svetovanje pri obravnavi hrvaških državljanov in pomoč pri komunikaciji v postopkih. Tovrstno sodelovanje se je v minulih letih izkazalo kot učinkovito in dobrodošlo, hrvaška policista sta v teh dneh prisotna tudi na Rogli in Kopah, v poletnem času pa slovenski policisti podobno izmenjavo opravljajo na hrvaški obali.
Policisti bodo do konca sezone nadaljevali z občasnimi poostrenimi nadzori, katerih cilj je vsem smučarjem zagotavljati ustrezno varnost, pomagati v nesrečah, ki so v tej sezoni še zelo redke, in zaradi preprečevanja nesreč spremljati smučarje, ki vozijo prehitro, nevarno, nekontrolirano ali pa se ustavljajo na izpostavljenih mestih. Med poostrenimi nadzori bodo sicer preventivno tudi merili hitrost smučarjev.