Varčevanje pri ogrevanju

S pametnimi odločitvami in ravnanjem je možno vsaj malo zmanjšati stroške ogrevanja in znižati znesek na položnici.

V razmerah, ko stroški ogrevanja zaradi podražitve energentov oziroma kuriv močno bremenijo marsikatero gospodinjstvo, bi bila najbolj smiselna energetska sanacija objekta, to je zamenjava oken, toplotna izolacija zunanjih sten in strehe ter zamenjava energetsko potratne kurilne naprave s sodobnejšo in bolj učinkovito, a to bi bila velika naložba, ki se je vsak ne more privoščiti. Na kratki rok si je stroške ogrevanja možno vsaj malo znižati z različnimi ukrepi. V Zvezi potrošnikov Slovenije so zbrali več nasvetov, kako to narediti.

Na radiatorje si namestite termostatske ventile: z njimi lahko nastavite želeno temperaturo in jo uravnavate veliko bolj natančno kot z navadnimi.

Omislite si pametni termostat: z njim lahko nastavite urnik ogrevanja in vnaprej določite temperaturo v vsakem prostoru.

Temperaturo prilagodite prostoru: v bivalnih prostorih je pozimi najprimernejša temperatura čez dan od 20 do 22 stopinj Celzija, ponoči pa od 16 do 18 stopinj.

Oblecite kakšen kos oblačila več: vsaka dodatna stopinja Celzija pomeni povečanje rabe toplotne energije za šest do osem odstotkov.

Zrak naj neovirano kroži okrog ogrevalnih teles: radiatorjev in drugih ogrevalnih teles ne zalagajte s pohištvom in drugimi predmeti, ne zagrinjajte jih z zavesami in ne sušite na njih perila.

Očistite reže na radiatorjih: umazanija in prah, ki se nabirata med rebri radiatorja, lahko zmanjšata prehod toplote v prostor tudi do 30 odstotkov.

Odzračite radiatorje: če radiatorji ne grejejo enakomerno po vsej površini, jih je treba odzračiti.

Izkoristite toploto zimskega sonca: tudi pozimi ima sonce svojo moč, zato dvignite rolete in odgrnite zavese.

Kuhajte doma: toplota, ki jo oddajata štedilnik in pečica, ogreje še kuhinjo.

Redno prezračujte prostore: dvakrat ali trikrat na dan na stežaj odprite okna in vrata.

Zgodilo se je


Gorenjski glas: glasilo osvobodilne fronte za Gorenjsko četrtek, 17. februar 1949

Kranj je svečano proslavil stoletnico Prešernove smrti

... V torek, 8. t. m., pa je bila tudi republiška proslava osredotočena na Kranj in sicer na pesnikovem grobu. Te slavnosti se niso udeležili le zastopniki slovenskih ustanov ... 

GG Plus / petek, 4. julij 2014 / 17:43

Po sto letih za naslednjih sto

V okviru prireditev ob letošnjem Kovaškem šmarnu bodo danes, v petek, 4. julija, ob 18. uri v Kovaškem muzeju v Kropi predstavili restavriran gledališki zastor iz leta 1913.

Objavljeno na isti dan


Slovenija / nedelja, 6. marec 2022 / 18:16

Prva pošiljka Slovenske karitas s pomočjo prispela v Ukrajino

Ljubljana – Slovenska karitas je v sodelovanju s Caritas Ukrajine odposlala prvo neposredno pošiljko humanitarne materialne pomoči, ki je včeraj zjutraj prispela v Ukrajino. Materialna pom...

Slovenija / nedelja, 6. marec 2022 / 16:39

Odprte hiše vabijo k sodelovanju

Festival, ki bo znova odprl vrata dobri arhitekturi, bo tokrat na sporedu konec maja.

Slovenija / nedelja, 6. marec 2022 / 16:38

Raka ni manj, le odkrit ni

Na Onkološkem inštitutu Ljubljana opozarjajo, da se je zaradi epidemije covida-19 v zadnjih dveh letih zmanjšalo število odkritih primerov raka. A to ne pomeni, da je raka manj, le število napotite...

Zanimivosti / nedelja, 6. marec 2022 / 16:37

Chef tradicije je Uroš Gorjanc

Gastronomski vodnik Gault & Millau Slovenija je pred nekaj dnevi razglasil najboljše ocenjene restavracije in prejemnike posebnih nagrad Gault & Millau Slovenija za leto 2022.

Kranjska Gora / nedelja, 6. marec 2022 / 16:36

Podpora Pokalu Vitranc

Občinski svet je prireditvi, ki se je jeseni zaradi odpovedi ene od pogodb znašla v nepričakovanih finančnih težavah, namenil sto tisoč evrov podpore. Organizatorji bodo v zameno poskrbeli za dodatno...