Ob letošnjem svetovnem dnevu mokrišč, ki ga zaznamujemo 2. februarja, je Občina Bled postavila interpretacijsko točko na območju vzhodno od Bodešč pri Bledu. Povirje s karbonatnim nizkim barjem leži na nekdanjih savskih terasah ob Savi Dolinki in je eden redkih ostankov mokrišč na območju med Savo Dolinko in Savo Bohinjko.

Mokrišča so ledvice krajine

Čeprav stroka že dolgo pozna in poudarja izjemen pomen, ki ga v našem okolju predstavljajo mokrišča, te ledvice krajine, tamponska območja in biotski supermarketi, kot jim tudi rečemo, v javnosti pogosto – in po krivici – še vedno veljajo za ničvredna zemljišča, leglo mrčesa in prostor, kamor prikladno odložimo vse tisto, česar ne potrebujemo.

Kar nekaj krajevnih imen v Sloveniji vsebuje besedo, ki sicer označuje katero od oblik mokrišč, loka ali mlaka sta najpogostejši. »Vsi smo tako rekoč sosedje mokrišč,« je na predavanju, ki ga je v okviru usposabljanja za vodnike po Podonavju Naravna dediščina Save in mokrišč na Gorenjskem nedavno organiziral Center za trajnostni razvoj podeželja Kranj, slikovito povedal profesor doktor Mihael Jožef Toman, profesor na katedri za ekologijo in varstvo okolja Biotehniške fakultete Univerze v Ljubljani.

Mokrišče je izraz, ki nima dolge zgodovine, v slovenskem jeziku ga uporabljamo šele nekaj desetletij. So nekaj, česar še ne znamo zelo natančno opredeliti, postaviti meja, povezati z drugimi deli okolja in na ta način prepoznati njihove vrednosti, je razložil.

Nekaj pa je vendarle jasno: »Če bi pogledali z vidika procesov, ki se dogajajo v okolju in naravi, so mokrišča zanesljivo neke vrste ledvice krajine, okolja, v katerem se pojavljajo; to pomeni, da imajo funkcijo čiščenja,« je bil jasen.

In čeprav še danes ob besedi mokrišče nepoznavalci običajno pomislimo le na močvirja in mlake, Toman opozarja, da so mnogo več: kot mokrišča so definirana tista območja, ki so nasičena z vodo – bodisi vidno, površinsko ali podtalno, torej nevidno – in imajo značilno vegetacijo ter druge življenjske združbe.

S hidrološkega vidika gre za izredno kompleksnost, ki jo ustvarja gibanje vode, zaradi česar se v mokriščih ustvarjajo dinamični ekosistemi, ti pa so osnova za bogato vrstno pestrost.

»Zato tudi ne moremo varovati rastlin in živali, če sočasno ne varujemo njihovih življenjskih prostorov, česar pa praviloma ne počnemo oziroma zanemarjamo habitate, jih spreminjamo in na ta način uničujemo vrstno pestrost,« opozarja Toman.

»Nizka in visoka barja, šotišča, mokrišča v alpskem svetu, močvirja, poplavni gozdovi, loke in jelševja,« našteva različne izraze za zelo podobna naravna okolja, ki jih označujemo kot mokrišča. Med mokrišča so­dijo tudi sezonsko poplavljeni travniki, ki jih je vse manj, pa rečni rokavi, mlake, ki so bile v preteklosti, pogosto še vedno, razumljene kot »legla komarjev in drugega mrčesa«. Ni čudno, pravi profesor Toman, da so prav mlake tista naravna mokrišča, ki smo jih v Sloveniji največ odstranili.

Mokrišča so tudi mrtvice, najbolj znane pri nas so tiste ob reki Muri, ki jo v zadnjem obdobju označujemo kar za slovensko Amazonko; Sava jih praktično nima več. Pa območja izvorov in ponorov, kjer voda mezi iz podtalja, kakršno je Brje pri Bledu.

Mokrišči sta tudi Cer­kniško jezero s sistemom kraških voda in kot najbolj znamenit primer Ško­cjanske jame, mokrišče svetovnega slovesa in prva Unescova lokaliteta v Slovenji – in celo ta je bila, opozarja dr. Toman, na tem, da jo zaradi industrijskega onesnaževanja izgubimo.

Največ mokrišč smo tudi v Sloveniji izgubili zaradi urbanizacije in kmetijstva, v zadnjem obdobju pa strokovnjaki opozarjajo tudi na vse večje pritiske zaradi turizma. Kot še pravi Toman, imamo v Sloveniji dokaj dobro zakonodajo, ki ščiti ta posebna in posebno pomembna okolja, a težava se pojavi, ko gre za uveljavljanje predpisov na konkretnih območjih. Tu, je jasen profesor, pa gre za vprašanje družbene in osebne odgovornosti.

Zgodilo se je


Gorenjski glas: glasilo osvobodilne fronte za Gorenjsko četrtek, 17. februar 1949

Kranj je svečano proslavil stoletnico Prešernove smrti

... V torek, 8. t. m., pa je bila tudi republiška proslava osredotočena na Kranj in sicer na pesnikovem grobu. Te slavnosti se niso udeležili le zastopniki slovenskih ustanov ... 

Kranjska Gora / torek, 5. julij 2016 / 10:07

Različna merila za odličnost

Tako rekoč vsi gorenjski župani so ob koncu šolskega leta pripravili sprejem za najboljše učence, ki so letos zaključili devetletko. Še iz časov, ko je bil v spričevalih zapisan splošni učni uspeh, se...

Objavljeno na isti dan


GG Plus / ponedeljek, 21. februar 2022 / 18:44

Mokrišča so ledvice krajine

Čeprav stroka že dolgo pozna in poudarja izjemen pomen, ki ga v našem okolju predstavljajo mokrišča, te ledvice krajine, tamponska območja in biotski supermarketi, kot jim tudi rečemo, v javnosti pogo...

GG Plus / ponedeljek, 21. februar 2022 / 18:37

V Maksovi hiši čokolade

Petindvajsetletni Maks Pogačnik je v Lipnici pri Kropi oživil dejavnost izdelovanja čokoladnih pralinejev, ki nastajajo pod blagovno znamko Molinet hiša čokolade. S svežim pristopom in drznimi zamisli...

Gospodarstvo / ponedeljek, 21. februar 2022 / 18:36

Povezujejo lokalne ponudnike

V podjetju Optifarm s sedežem v Radovljici so razvili aplikacijo, ki na enem mestu povezuje vse deležnike na trgu kratkih prehranskih verig in omogoča enostaven pregled lokalnih ponudnikov in njihovih...

Preddvor / ponedeljek, 21. februar 2022 / 18:35

Prihodnost v družabništvu

Februarja je Dom starejših občanov (DSO) Preddvor dobil novo direktorico, in sicer Lidijo Kos. Zaveda se, da so spremembe nujne, vendar meni, da s prehitrim odločanjem morda ne rešiš problema. Pametno...

Gospodarstvo / ponedeljek, 21. februar 2022 / 11:24

Uspešno leto za Elan

Begunje – Skupina Elan je leto 2021 končala s prodajnimi rezultati, boljšimi od pričakovanj: ustvarili so 93 milijonov evrov prihodkov, kar je tretjina več kot v letu poprej. Zelo uspešna je bila v...