Triglavski ledenik prihaja v Peking
V dobrem mesecu dni je košček ledu s Triglava v akciji Triglavski ledenik v Peking čez devet evropskih držav in Rusijo pripotoval na Kitajsko. Projekt, ki ga vodita Olimpijski komite Slovenije in največji pivovar v državi, je namenjen ozaveščanju o globalnem segrevanju in njegovih uničujočih posledicah za okolje ter obstoj zimskih športov.
»Površina Triglavskega ledenika danes znaša le še slabega pol hektarja, kar je skoraj tridesetkrat manj kot ob začetku meritev leta 1946,« pojasnjuje mag. Miha Pavšek, vodja raziskovalne ekipe Geografskega inštituta Antona Melika.
Begunje – Potem ko je v začetku zime ekipa strokovnjakov z Geografskega inštituta Antona Melika vzela košček Triglavskega ledenika, je del vzorčnega ledu, poimenovali so ga Toli (Triglav Olympic Legendary Ice), decembra s Cirilom Komotarjem, priljubljenim vlogerjem, odšel na 13 tisoč kilometrov dolgo pot od Mojstrane do olimpijskega Pekinga.
Komotar je na poti s hibridnim vozilom v mesecu in pol prepotoval deset držav in se ustavil v desetih olimpijskih prestolnicah ter z ekipo na poti ozaveščal o pomenu ledenikov za podnebje in prihodnost zimskih športnih disciplin. S postopnim taljenjem kosa ledu v ledeniško vodo
projekt simbolno opozarja na globalni problem segrevanja ozračja.
Akcija Triglavski ledenik v Peking je nastala na pobudo Pivovarne Laško Union v soorganizaciji z Olimpijskim komitejem Slovenije ter podporo več vladnih in nevladnih organizacij, gospodarskih partnerjev, slovenskih olimpijcev in športnih legend ter drugih podpornikov. Njen namenjen je ozaveščanje o globalnem segrevanju ter njegovih uničujočih posledicah za okolje in obstoj zimskih športov, cilj pa aktiviranje posameznikov k majhnim spremembam navad v svojih življenjih za ohranitev planeta.
Kot partner je v akcijo vstopila tudi družba Elan, ki je na pot s koščkom ledenika poslala posebno izdajo zložljivih smuči Elan Voyager, svetovno inovacijo, delo o Elanove razvojne ekipe iz Begunj. »Smuči so sestavljene z materiali iz neposredne regije in so verjetno ene najbolj okoljsko vzdržnih smuči na svetu. Cirila so popeljale po nekaterih strminah nekdanjih evropskih olimpijskih prizorišč na poti, kot tudi po prav posebnih, trajnostnih strminah,« pojasnjujejo v Elanu in poudarjajo, da za izvrstnimi produkti ne stojita le lokalno znanje in razvoj, temveč vrsta praks, s katerimi družba iz leta v leto posluje bolj trajnostno. Staljeni ledenik se bo po končanih olimpijskih igrah ustekleničen vrnil pod Triglav, kjer bo v Slovenskem planinskem muzeju v Mojstrani na razstavi še naprej opozarjal na izginjanje ledenikov. Projekt bodo spomladi zaključili s sajenjem dreves v Triglavskem narodnem parku. Ambasadorja kampanje sta Predsednik RS Borut Pahor in monaški princ Knez Albert II., športni ambasador pa dr. Franci Petek.