Brez trdega dela v glasbi ne gre
Violončelist Gregor Fele je poklicni glasbenik, član Simfoničnega orkestra RTV Slovenija. Glasbeno pot je začel na Jesenicah, kjer je deset let tudi poučeval.
Jesenice – V Glasbeni šoli Jesenice so v petek zvečer gostili violončelista Gregorja Feleta, ki je svojo glasbeno pot začel prav na jeseniški glasbeni šoli, na njej pa deset let tudi poučeval. Ob tem je že petnajsto leto zaposlen v Simfoničnem orkestru RTV Slovenija. V pogovoru z Natalijo Šimunović (po aplikaciji Zoom) je spregovoril o svojih glasbenih začetkih, šolanju in poklicu glasbenika. Kot je dejal, je poklic profesionalnega glasbenika lahko zelo lep, izpolnjujoč, a obenem prinaša veliko trdega dela in odrekanja. Za glasbenike so posebej stresne avdicije, v tujini se za eno samo mesto v orkestru prijavi tudi več sto glasbenikov.
Sam je sedem let obiskoval jeseniško glasbeno šolo, tam začel igrati tudi v orkestru, zatem pa se je odločil za Srednjo glasbeno in baletno šolo v Ljubljani, kjer ga je poučeval Matija Lorenz. Od leta 2002 do leta 2006 je bil študent Akademije za glasbo v Ljubljani, po diplomi – zanjo je prejel študentsko Prešernovo nagrado – pa je končal tudi podiplomski študij violončela in baročnega violončela na znamenitem salzburškem Mozarteumu.
Že v času študija je opravil avdicijo v Simfoničnem orkestru RTV Slovenija, kjer je redno zaposlen že petnajsto leto. Kot je povedal, je delo raznoliko, veliko snemajo, igrajo žanrsko različno glasbo, od baroka do popa, bili so tudi na številnih turnejah, celo v Omanu, Južni Ameriki ... Zdaj komaj čakajo, da začnejo ponovno igrati v živo, pred publiko, nazadnje so koncertirali septembra. Sam sicer igra še v drugih komornih zasedbah, zadnje čase pa se posveča zlasti stari glasbi. »Igram z res neverjetnimi glasbeniki s tega področja, to mi je ta trenutek profesionalni hobi,« je dejal.
In kaj bi svetoval učencem glasbene šole? »Brez discipline in trdega dela ne gre. V glasbeni šoli je bistveno, da vsak dan igraš; telo se mora na instrument navaditi. Tudi če je to petnajst minut na dan, je to bolje, kot da en dan izpustiš in naslednji dan igraš trikrat več ...« je položil na srce mladim.