Prihranek bo za nakup orgel
Ko so na občinskem svetu v Škofji Loki razpravljali o presežkih prihodkov nad odhodki v javnih zavodih, je bilo med petimi predlogi največ razprave deležno stanje v Glasbeni šoli Škofja Loka, kjer si želijo presežek denarja nameniti za nakup orgel.
Škofja Loka – Presežki v štirih javnih zavodih (Osnovnih šolah Ivana Groharja in Jela Janežiča, Vrtcu Škofja Loka in Loškem muzeju) znašajo le nekaj tisoč evrov in svetniki niso imeli nič proti njihovim predlogom, kako jih razdeliti. Več razprave pa je bila deležna Glasbena šola Škofja Loka, kjer so prihranili 162 tisoč evrov, ki bi jih radi namenili nakupu orgel. Že v odboru za družbene dejavnosti je bilo v zvezi s tem veliko vprašanj. Ugotovili so tudi, da je zdajšnja ocenjena vrednost postavitve orgel 195 tisoč evrov, in predlagajo, da se pred oddajo javnega naročila za nakup tega dragega glasbenega inštrumenta ponovno predloži vsa investicijska dokumentacija v sklepanje občinskemu svetu.
Ob tem se je razvila tudi razprava o prostorskih pogojih glasbene šole, ki gostuje v Puštalskem gradu, za najemnino gre kar veliko javnega denarja, prav tako grajski prostori niso najbolj primerni, zato kaže načrtovati rešitev prostorske stiske te ustanove. Na spletni seji občinskega sveta je bil navzoč tudi ravnatelj Glasbene šole Škofja Loka Klemen Karlin, ki je pojasnil, da bi si sicer želeli najprej reševati prvo prioriteto glasbene šole – prostorsko problematiko. Pri tem pričakujejo tudi državno sofinanciranje, za kar bodo v prihodnjih treh letih kandidirali na razpisu. Tokrat pa se je osredotočil na načrte, ki jih ima šola v zvezi z nakupom orgel. Ker šola zanje nima prostorskih pogojev, bi jih lahko namestili v špitalski cerkvi na Spodnjem trgu in bi tam lahko v prihodnje organizirali tudi več koncertov. O tem se je že pogovarjal tudi z župnijo, ki soglaša, da se njeni prostori na ta način odprejo javnosti. Tudi svetniki menijo, da bi bila namestitev orgel v to cerkev velika pridobitev za Lontrg in Škofjo Loko, kar bi poživilo kulturno dejavnost v občini in izboljšalo turistične možnosti. Karlin je prepričan, da špitalska cerkev na Spodnjem trgu ponuja najboljše možnosti za postavitev orgel, pouk tega inštrumenta (zdaj poteka v cerkvah pri Sv. Duhu, v Stari Loki in v Zavodu sv. Stanislava v Šentvidu) in tudi koncertni prostor. Presežek denarja, ki so ga privarčevali v desetih letih, bi radi zdaj prednostno namenili orglam, s cerkvijo pa bi o postavitvi sklenili poseben dogovor.
Da se v Škofji Loki že več let pogovarjajo o nakupu orgel, je potrdil Miha Ješe, prejšnji župan in zdajšnji občinski svetnik. »Tako dragega inštrumenta ne kupujemo za deset slušateljev, kupujemo ga za Loko,« je menil Ješe, ki je v preteklosti predlagal, da orgle postavijo v Sokolski dom, a se je izkazalo, da prostor nima primerne akustike. Omenil je tudi dogovor iz preteklosti, da se del denarja za orgle zagotovi iz javnih sredstev. Mirjam Jan Blažič pa je dejala, da so prizadevanja za oživitev Lontrga, špitalske cerkve in za orgle stara že štiri desetletja.