Ko gre za denar, ni ovir
Na razpisih za naložbe na gorskih in ekoloških kmetijah nekateri vlagatelji poskušajo priti do dodatnih točk in s tem do večje možnosti za uspeh na razpisu tudi tako, da prijavijo stalno prebivališče v Triglavskem narodnem parku ali pridobijo v parku kmetijsko oziroma gozdno zemljišče.
Kmetijsko gozdarska zbornica Slovenije zahteva od ministrstva za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano razveljavitev obeh razpisov.
Agencija za kmetijske trge in razvoj podeželja bo v primeru ugotovljene zlorabe razpisnih pogojev vlogo zavrnila.
Kranj – Gorenjski kmetje pogosto tarnajo, da jim zaradi razvitosti regije in drugih meril težko uspe na razpisih, ki jih ministrstvo za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano objavlja za sofinanciranje različnih naložb. Iznajdljivi kmetje (iz soseščine) so jim zdaj pokazali pot, kako je možno umetno ustvariti pogoje za pridobitev čim večjega števila točk in si s tem izboljšati možnosti za pridobitev (izdatnejše) finančne podpore.
Merilo TNP prinaša dodatne točke
Za kaj pravzaprav gre? Ministrstvo za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano je oktobra lani objavilo javna razpisa, s katerima je za naložbe gorskih kmetij namenilo 11,9 milijona evrov nepovratnih sredstev, za naložbe ekoloških kmetij pa štiri milijone evrov. Gorske kmetije so glede na razpisne pogoje lahko uveljavljale finančne podpore za ureditev gospodarskih poslopij, nakup kmetijske mehanizacije za delo na gorskih območjih, ureditev pašnikov in obor, izvedbo agromelioracij, zaščito čebeljih panjev pred medvedi, ureditev trajnih nasadov, ureditev cestnih, vodnih, vodovodnih in energetskih priključkov do javne infrastrukture ter za ureditev zasebnih namakalnih sistemov in nakup namakalne opreme, ekološke kmetije pa za ureditev gospodarskih poslopij, hlevskih izpustov, proste reje, trajnih nasadov in zasebnih namakalnih sistemov ter za nakup kmetijske mehanizacije za ekološko kmetovanje in namakalne opreme. Rok za oddajo vlog je potekel 30. decembra. Na agenciji za kmetijske trge in razvoj podeželja bodo ocenjevali vloge in jim dodeljevali točke na podlagi različnih meril, pri tem pa vladna uredba določa, da so vlagatelji, ki imajo stalno prebivališče ali sedež na območju Triglavskega narodnega parka (TNP), upravičeni do dodatnih desetih odstotkov možnih točk, prav tako tudi tisti, ki imajo stalno prebivališče zunaj parka, a imajo v parku kmetijska oziroma gozdna zemljišča.
Do dodatnih točk z zlorabo razpisnih pogojev
Uspeh na razpisu, ki gorskim kmetijam prinaša od 70- do 90-odstotno sofinanciranje naložbe in ekološkim od 30- do 50-odstotno, je odvisen od števila točk. Za točke poteka neizprosen boj. Nekateri vlagatelji jih poskušajo pridobiti z zlorabo razpisnih pogojev – tudi tako, da so se le malo pred oddajo vloge »preselili« v park ali so v parku pridobili kmetijsko ali gozdno zemljišče. Na ministrstvu za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano so »postregli« s podatkom, da se je na razpis za naložbe na gorskih kmetijah prijavilo 351 vlagateljev. Merilo TNP je uveljavljalo devetnajst vlagateljev, med njimi imata le dva tudi sedež v TNP, ostalih sedemnajst pa je na območju parka prijavilo kmetijska oziroma gozdna zemljišča. Podobno je bilo na razpisu za naložbe na ekoloških kmetijah. Na razpis se je prijavilo 166 vlagateljev, merilo TNP je uveljavljalo deset vlagateljev, od katerih imata le dva sedež v TNP, ostalih osem pa ima v TNP prijavljena kmetijska oziroma gozdna zemljišča. Pri obeh razpisih je velika večina vlagateljev, ki so v TNP prijavili zemljišča, iz občin Tolmin, Bovec in Kobarid.
Preverili bodo umetno ustvarjanje pogojev
»Takšno ravnanje ni dopustno in predstavlja razvrednotenje kmetij, ki že več generacij dejansko delajo v težjih razmerah in s številnimi omejitvami na območju Triglavskega narodnega parka. Nismo proti dodatnim točkam za kmetije v TNP, vendar pa zahtevamo, da se v razpise jasno in določno vključijo varovalke, kdo je dejansko upravičen do dodatnih točk. Vsako ravnanje, ki omogoča pridobivanje dodatnih točk na račun Triglavskega narodnega parka, bi morali obravnavati kot očitno in lahko dokazljivo ustvarjanje umetnih pogojev,« so se na zlorabo nedorečenih razpisnih pogojev odzvali v Kmetijsko gozdarski zbornici Slovenije, kjer od ministrstva zahtevajo razveljavitev obeh razpisov. Kot so sporočili z ministrstva, so to možnost preučili, vendar ugotavljajo, da je merilo za ocenjevanje vlog skladno z vladno uredbo, zato za razveljavitev ni pravne podlage. V medresorskem usklajevanju pa je že sprememba uredbe, s katero bodo podrobneje določili pogoje za izvajanje merila TNP. Ministrstvo je tudi predlagalo agenciji za kmetijske trge in razvoj podeželja, da pri odprtih javnih razpisih v posamičnih konkretnih primerih preveri umetno ustvarjanje pogojev za pridobitev točk. Na agenciji bodo na to še posebej pozorni. Če bodo ugotovili, da je vlagatelj umetno ustvaril pogoje, bodo ukrepali enako kot v vseh doslej ugotovoljenih primerih in bodo v skladu z določbami razpisa vlogo zavrnili.