Turizmu skrb vzbujajo zelene zime
Gorenjske razvojne agencije so v okviru Konference o prihodnosti Evrope na Bledu pripravile posvet o prilagajanju turizma v Alpah na podnebne spremembe.
Bled – Turizem je kot ena ključnih gospodarskih panog v Alpah še posebno občutljiv na izzive, ki jih prinašajo podnebne spremembe. Temperature se namreč po podatkih strokovnjakov v Alpah dvigujejo skoraj dvakrat hitreje kot drugje na severni polobli, obenem smo priča spremembam v razpoložljivosti vode, vključno s snegom, obremenitvam gozdov ter povečanemu tveganju in nepredvidljivosti naravnih nesreč. Na posvetu so zato govorci iskali odgovore na vprašanja, ki zadevajo razvoj turizma v Alpah in turistične produkte prihodnosti, gostov in njihovega zavedanja odgovornosti do okolja, pričakovanja lokalnega prebivalstva.
Kot je pojasnila Direktorica Urada za meteorologijo, hidrologijo in oceanografijo na Agenciji RS za okolje Mojca Dolinar, je na območju Alp najbolj skrb vzbujajoča rast temperature pozimi in posledično vse tanjša snežna odeja. Klimatologinja Lučka Kajfež Bogataj je hkrati opozorila, da tudi turizem povzroča podnebne spremembe, zato mora zmanjšati svoj ogljični odtis. Prepričana je, da bi bilo treba uvesti sistematično izobraževanje o podnebnih spremembah in državno sofinanciranje prilagoditve turistične ponudbe, alpski turizem pa bi lahko več pozornosti usmeril v podaljšanje poletne sezone.
Da so zelene zime postale realnost, je poudarila tudi predsednica Združenja slovenskih žičničarjev Manuela Božič Badalič, ki rešitev vidi v preoblikovanju smučišč z nadmorsko višino do 1800 metrov v gorske centre z vsaj devetmesečno ponudbo. Po mnenju direktorja Turizma Kranjska Gora Blaža Vebra je ob kompleksnosti žičniške infrastrukture in vse večjih stroških umetnega zasneževanja sto dni smučarske sezone premalo za ekonomsko preživetje. »Zavedati se moramo, da alternativnega turizma v tem okolju skorajda ni, saj gre za specifičen prostor, ki je za druge gospodarske panoge nezanimiv,« je dejal.