Okvare in pomanjkanje kadrov
Protikoronski ukrepi v letošnji zimi smučišč sicer niso zaprli, a pred žičničarji je kljub temu precej izzivov. Med tršimi orehi sta pomanjkanje kadrov in težave s ponekod staro opremo.
Kranj, Krvavec – Medtem ko so se v lanski smučarski sezoni tako obiskovalci smučišč kot žičničarji večkrat pritoževali nad – po njihovem mnenju – nerazumljivimi ukrepi za preprečevanje širjenja covida-19, zaradi katerih so za daljši čas tudi med prazniki smučišča samevala, je slika v letošnjem letu vendarle drugačna. Ob upoštevanju PCT-pogoja in drugih varnostnih ukrepih, na katere smo se v minulem letu bolj ali manj navadili, smučišča obratujejo skozi celotno sezono, a se kljub temu soočajo z izzivi.
Kot je povedala Manuela Božič Badalič, predsednica Združenja slovenskih žičničarjev pri Gospodarski zbornici Slovenije, je vlada tokrat prisluhnila težavam žičničarjev, ki so dobili povrnjen tudi del izpada prihodkov zaradi epidemije.
Kljub zimi, ki je tokrat dokaj radodarna s snežno odejo, pa nekatera smučišča še ne obratuje s polno paro. Na ta račun je bilo na gorenjskem največ slabe volje zaznati na Krvavcu, kjer je večino dosedanje smučarske sezone delovala približno polovica smučarskih prog.
Kot so nam sporočili iz RTC Krvavec, so očitki leteli predvsem na obratovanje Kriške planine. »Poleti smo ugotovili, da je potrebna popolna zamenjava napenjalne vrvi, ki smo jo nemudoma naročili. Dobavni rok je bil od tri do štiri mesece. Vrv smo v začetku decembra tudi prejeli in jo zamenjali. Po zamenjavi smo zaprosili za novo uporabno dovoljenje, ki pa ga do danes z ministrstva še nismo prejeli,« so nam tik pred novim letom sporočili iz družbe RTC Krvavec.
Težava je tudi pomanjkanje delavcev
Na vprašanje, ali bi šlo razlog za manj odprtih prog iskati tudi v pomanjkanju kadra, nam v RTC Krvavec za zdaj še niso odgovorili. Kot pa je razvidno na njihovi spletni strani, redno delovno razmerje ponujajo petim delavcem tehniških strok. Iščejo vodjo obratovanja, dva žičničarja, vzdrževalca in mehatronika. V Hotelu Krvavec pa prav tako zaposlujejo gostinsko oziroma hotelsko osebje.
Delavce iščejo tudi nekatera druga gorenjska smučišča, zaradi vsesplošne kadrovske krize in specifik dela na smučiščih pa imajo upravljavci žičniških naprav še toliko težje delo z iskanjem. »Na vseh segmentih je pomanjkanje kadra. Kader, ki je strokovno tehnično usposobljen za upravljanje z žičniškimi napravami, je kader, ki mora poleg izobrazbe in izkušenj imeti še pooblastilo ministrstva za infrastrukturo, kar pomeni opravljen teoretični in praktični izpit poznavanja naprav. Tovrstnega kadra na trgu delovne sile ni,« nam je pojasnila Manuela Božič Badalič, ki ob tem dodaja, da je svoje naredila tudi epidemija covida-19. »Veliko smučišč je zaradi epidemije izgubilo delavce, ki so bili zaradi čakanja na delo doma dolgo časa na 80-odstotni plači oziroma nadomestilu plače in so si zato poiskali stabilnejšo zaposlitev.«
Smučarji za več ur obtičali na smučišču
Za nameček je minulo praznično nedeljo težave in slabo voljo na Krvavcu povzročila še tehnična okvara kabinske žičnice, ki smučarje prevaža na smučišče. Upravljavec je zato organiziral prevoz v dolino s kombiji in avtobusi, kljub temu pa so smučarji za več ur obtičali na smučišču.
Za neljubi dogodek se je obiskovalcem opravičil direktor RTC Krvavec Jani Janša, ki je ob tem pojasnil, da je senzor za ugotavljanje moči prižemke krožne kabinske žičnice na zgornji postaji okoli 14. ure nekajkrat zaustavil njeno delovanje. Kljub temu da ob pregledu ni bilo ugotovljene napake, so senzor takoj zamenjali, nato pa krožno kabinsko žičnico vsakokrat ponovno ročno zagnali, ob čemer pa se je odlomil manjši del zaščitne plastike, ki je zašel v stikalo vklopa in s tem onemogočil njeno delovanje. »Čeprav je bil senzor zamenjan, je odlomljeni del plastike preprečeval zagon krožne kabinske žičnice. Gre za zelo atipično napako, ki jo je skozi redni protokol težko hitro odkriti. Zato se je odkrivanje napake nekoliko zavleklo in smo se ob 15. uri odločili, da za smučarje, ki so želeli v dolino, organiziramo nadomestni prevoz. Prevoz oseb je potekal po postopku, kot ga dovoljujeta teren in so ga narekovale okoliščine. Zaradi ozkega cestišča je avtobusom onemogočen dostop do zgornje postaje žičnice, zato smo uporabili vsa vozila RTC Krvavec, na pomoč pa so prostovoljno priskočili tudi nekateri domačini s svojimi vozili, ki so smučarje prepeljali do parkirišča Jezerc. Angažiranih smo imeli pet avtobusov, ki so vozili neprestano od 15.30, zadnji potniki pa so v dolino prišli varno ob 20. uri,« je pojasnil Janša. Kot je dodal, so vse potnike varno pripeljali v dolino, v tem času pa odkrili tudi napako, tako da je žičnica že v ponedeljek ponovno varno delovala.