Na covidnih oddelkih se zdravi 533 oseb, 171 jih je v intenzivni negi. / Foto: Gorazd Kavčič

Kaj prinaša novi sveženj

Državni zbor je v začetku minulega tedna sprejel že deseti protikoronski zakon. Medtem epidemija znova narašča.

Ljubljana, Kranj – Po včerajšnjih podatkih je bilo v nedeljo potrjenih 1008 okužb z novim koronavirusom, delež pozitivnih izvidov pa je znašal 44,2 odstotka. Sedemdnevno povprečje novih primerov je po podatkih Covid-19 Sledilnika znašalo 1543, pred tednom dni pa denimo 1085,9. V nedeljo je bilo hospitaliziranih 533 oseb, kar je tri več kot v soboto, na intenzivni terapiji pa jih je bilo 171, eden manj kot dan prej. Po podatkih NIJZ je pri nas sicer 18.386 aktivnih primerov okužb.

Uvedba odškodnin

Državni zbor je v začetku minulega tedna potrdil deseti protikoronski zakon, ki podaljšuje nekatere že sprejete ukrepe in uvaja tudi nove. Med pomembnejšimi novostmi zakona je uvedba odškodninske odgovornosti in odškodnin brez krivde ob neželenih zdravstvenih zapletih po cepljenju ali uporabi zdravil proti covidu-19. Odškodnina je predvidena za osebe, ki so bile cepljenje ali zdravljene z zdravilom v Sloveniji, neželene posledice pa se kažejo v resnem in trajnem zmanjšanju življenjskih funkcij. Prav tako so do odškodnine upravičeni tudi svojci oziroma zakonec ali partner osebe, ki je zaradi zapletov po cepljenju oziroma uporabi zdravil proti covidu-19 umrla. »Uvedba odškodninske odgovornosti in s tem sistema odškodnin brez krivde je ključna pri ohranjanju zaupanja v varnost in kakovost cepiv ter zagotavljanju učinkovitega in celovitega izvajanja nacionalnega programa cepljenja proti covidu-19,« so v obrazložitvi zapisali na vladni spletni strani.

Solidarnostni dodatki za ranljive skupine

Najranljivejšim skupinam upokojencev, kmetov in invalidov bo izplačan tudi solidarnostni dodatek. Upokojenci, ki prejemajo pokojnine do 523 evrov, ga bodo prejeli 300 evrov, prejemniki pokojnin od 510,01 do 628 evrov bodo prejeli 230 evrov dodatka, tisti, ki prejemajo od 628,01 do 732 evrov, pa 130 evrov dodatka.

Kmetje bodo prejeli dodatek v višini 150 evrov, a le tisti z dohodki pod 591,20 evra stari nad 65 let, ki niso prejemniki pokojnin. Tako upokojenci kot kmetje bodo dodatek prejeli do konca januarja.

Dodatek v višini 150 evrov bo do konca marca izplačan tudi drugim ranljivim skupinam, in sicer vojnim veteranom, ki prejemajo veteranski dodatek, vojnim invalidom, ki prejemajo invalidski ali družinski dodatek, upravičencem do nadomestila po 3. in 8. členu zakona o socialnem vključevanju invalidov, upravičencem do denarne socialne pomoči oziroma varstvenega dodatka, ki imajo odločbo o nezaposljivosti zaradi invalidnosti.

Do enkratnega solidarnostnega dodatka za novorojence v višini 500 evrov je upravičen tudi eden od staršev ali druga oseba oziroma posvojitelj za vsakega otroka s stalnim prebivališčem v Sloveniji, rojenega do 30. junija 2023.

Zakon podaljšuje ali uvaja še druge ukrepe

Pripadniki sil za zaščito, reševanje in pomoč, dijaki in študentje, ki pomagajo pri celostni oskrbi bolnikov v zdravstvenih ali socialnovarstvenih ustanovah in pri izvajanju mobilnega testiranja in cepljenja, pripada dodatek za izpostavljenost nevarnosti in posebne obremenitve. Dodatek znaša do trideset evrov na posamezen dan opravljanja nalog, in sicer 10 evrov za opravljanje nalog do štiri ure, med štiri in osem ur 20 evrov in 30 evrov za več kot osem ur. Ukrep velja od 11. novembra lani do 30. junija letos.

Zakon podaljšuje tudi veljavnost lanskoletnih turističnih bonov, do konca februarja podaljšuje možnost, da zaposleni uporabi tri dni bolniške odsotnosti brez potrdila o upravičeni zadržanosti od dela, ki ga izda osebni zdravnik, a največkrat enkrat v posameznem koledarskem letu.

Podjetjem, samozaposlenim, zavodom in društvom sofinancira tudi nabavo hitrih testov. Pomoč velja od 8. novembra lani do konca januarja v višini 92,50 evra. Pod določenimi pogoji podaljšuje tudi obdobje izrabe še neizrabljenega letnega dopusta iz leta 2020 in minulega leta ter podaljšuje in spreminja nekatere ukrepe na področju zdrav­stva.

Zgodilo se je


Gorenjski glas: glasilo osvobodilne fronte za Gorenjsko četrtek, 17. februar 1949

Kranj je svečano proslavil stoletnico Prešernove smrti

... V torek, 8. t. m., pa je bila tudi republiška proslava osredotočena na Kranj in sicer na pesnikovem grobu. Te slavnosti se niso udeležili le zastopniki slovenskih ustanov ... 

Gorenja vas-Poljane / četrtek, 16. maj 2024 / 11:23

Začeli obnovo vrtca v Gorenji vasi

V prostorih vrtca Zala v Gorenji vasi, ki so bili močno poškodovani ob lanskih poplavah, ta čas poteka obsežna obnova.

Objavljeno na isti dan


Gospodarstvo / sreda, 16. maj 2018 / 20:36

Služba je lahko tudi družba

Služba je družba je projekt, ki izboljšuje zaposlitvene možnosti mladih v gorenjski regiji.

Gorenjska / sreda, 16. maj 2018 / 20:36

Znan vrstni red list za volitve

Volilna komisija 1. volilne enote je pretekli četrtek izvedla žreb vrstnega reda list kandidatov za junijske predčasne državnozborske volitve.

Radovljica / sreda, 16. maj 2018 / 20:35

Zemljišča ponovno na dražbo

Občina Radovljica bo zemljišče, na katerem naj bi stal lesnopredelovalni obrat, konec meseca že drugič poskušala prodati na dražbi.

Kronika / sreda, 16. maj 2018 / 20:34

Tožilstvo o podkupnini, župan pa o plačilu škode

Ljubljana – Obtožba specializiranega tožilstva proti ljubljanskemu županu Zoranu Jankoviću zaradi domnevnega jemanja podkupnine oziroma prejema donacije kranjske gradbene družbe Gratel za obnovo Lj...

Razvedrilo / sreda, 16. maj 2018 / 20:34

Festival ljubiteljskega igranega filma v Kovorju

Kovor – V Kovorju 23. in 24. junija pripravljajo Festival ljubiteljskega igranega filma. Vsi, ki bi želeli svoje filme brezplačno prijaviti na festival, morajo to storiti do 30. maja. Film...