Kardinalu Rodetu zlati red za zasluge
Predsednik Republike Slovenije Borut Pahor je v torek, 28. decembra, na posebni slovesnosti v predsedniški palači vročil državna odlikovanja.
Ljubljana – Zlati red za zasluge za življenjsko delo in zasluge za osamosvojitev Republike Slovenije in njeno uveljavitev v svetu ter za spodbujanje kulture medverskega dialoga je podelil kardinalu Rimskokatoliške cerkve dr. Francu Rodetu, ki izvira z Rodice v domžalski občini.
Nekdanji slovenski nadškof in metropolit, ki je ljubljansko nadškofijo in slovensko metropolijo vodil v letih od 1997 do 2004, je bil leta 2006 imenovan za kardinala, kot prvi iz Slovenije in kot tretji slovenskega rodu, kar je bilo takrat tudi posebno priznanje mladi samostojni državi Sloveniji. Prav zasluge pri osamosvojitvi je predsednik Pahor pri izročitvi priznanja dr. Francu Rodetu najbolj poudaril. »Vedno se je čutil Slovenca, naj ga je pot vodila še tako daleč stran od domovine. Odraščal je v Argentini, študiral v Rimu in Parizu. Svet je bil njegov dom, Franc Rode je postal svetovljan, a oznaka, ki ga najbolje opiše, je, da je postal Slovenec treh kultur in ene domovine. V Slovenijo se je prvikrat za daljši čas vrnil leta 1965, najprej je služboval v Celju in nato v Ljubljani, kjer je bil ravnatelj in pozneje predstojnik lazaristov ter predavatelj na teološki fakulteti. Bil je prvi predavatelj osnovnega bogoslovja, ki je neposredno spregovoril o medverskem dialogu z muslimani: učil je, da je dialog med islamom in krščanstvom mogoč le iz pristnega življenja iz vere in v iskanju skupnih verskih osnov ter civilizacijskih idealov, ne pa v osredotočanju na teološke razlike. Po šestnajstih letih bivanja v domovini je odšel v Vatikan, kjer je v papeškem tajništvu za dialog z neverujočimi kot osebni tajnik francoskega kardinala Pouparda pripravil številna mednarodna srečanja s predstavniki institucij neverujočih, zlasti z evropskimi marksisti, in na njih tudi sodeloval. V prelomnih časih velikih sprememb v Evropi je tako konec osemdesetih let prejšnjega stoletja in pozneje pomembno prispeval k dialogu čez železno zaveso ter spodbujal medverski dialog. Čutil je moč trenutka in za večjo slovensko samostojnost oziroma osamosvojitev delal vse, kar je mogel. Veliko pozornosti je namenil urejanju odnosov med Cerkvijo in državo, in ko se je s tega položaja poslovil, sta imela Republika Slovenija in Sveti sedež sklenjen sporazum o pravnih vprašanjih,« je med drugim zapisano v obrazložitvi podelitve tega visokega državnega odlikovanja.
Predsednik Pahor je z odlikovanjem ta dan počastil še dva pomembna moža; mag. Geza Filo je prejel srebrni red za zasluge za uspešno, povezovalno in k strpnosti usmerjeno vodenje Evangeličanske cerkve v Sloveniji, prav tako srebrni red za zasluge pa je prejel tudi mufti dr. Nedžad Grabus za uspešno, povezovalno in k strpnosti usmerjeno vodenje Islamske skupnosti v Republiki Sloveniji.