Zgrajen velik del vodovoda

Gradnja krvavškega vodovoda poteka po načrtih, občine pa še iščejo skupni jezik glede plačila finančnih obveznosti.

Od skupno 25 kilometrov je položenih že 24 kilometrov vodovodnih cevi, delavce pa čaka še gradnja vodohrana v Šmartnem.

Cerklje – Župani in predstavniki petih sodelujočih občin ter drugi sodelujoči pri projektu so se minuli petek sestali na projektnem svetu gradnje krvavškega vodovoda oz. Oskrbe s pitno vodo na območju zgornje Save – 1. sklop, kot se uradno imenuje projekt.

Franc Čebulj, župan Cerkelj, vodilne občine v projektu, in zaposleni na cerkljanski občinski upravi so zbranim predstavili potek gradbenih del. »Od skupno 25 kilometrov vodovodnih cevi je že vgrajenih 24 kilometrov. Skoraj je že dokončan tudi ultrafiltracijski sistem. Gradnja torej poteka v skladu z načrti in bo zaključena v roku, kar je razveseljivo,« je povedal Čebulj, ki meni, da se bodo občine – poleg Cerkelj, še Mestna občina Kranj, ter občine Vodice, Šenčur in Komenda, prihodnjega septembra že veselile odprtja vodovoda.

Še prej pa gradbene delavce čaka zahtevna izgradnja vodohrana kapacitete devetsto kubičnih metrov nad Domom Taber v Šmartnem. Kot je povedal Metod Kropar s cerkljanske občinske uprave, so namreč zaradi neprimerne talne sestave morali spremeniti prvotno lokacijo vodohrana, zaradi zahtevnosti terena pa so morali urediti tudi približno petsto metrov dostopne poti, po kateri bodo tovorna vozila in delavci lahko dostopali do gradbišča. Nekaj težav sta delavcem povzročala tudi dotrajana mostova v kanjonu proti spodnji postaji krvavške žičnice. V Cerkljah so sicer predlagali namestitev montažnih mostov, a so se izvajalci odločili, da vseeno zgradijo vodovod s podboji.

Za projekt, ki je skupaj z DDV vreden 14,6 milijona evrov, so občine pridobile 7,2 milijona evrov nepovratnih sredstev s strani EU in države. Izplačilo sredstev za prvih 14 izmed 18 izstavljenih situacij v višini dobrega 3,5 milijona evrov v Cerkljah pričakujejo še pred koncem letošnjega leta. Kot pa so poudarili, se s pravočasno izstavljenim zahtevkom lahko v kratkem nadejajo še avansa v višini 1,1 milijona evrov za preostale štiri situacije. Kot pravi župan Franc Čebulj, gre za razveseljivo novico, ki so jo pozdravili tudi drugi udeleženci projektnega sveta.

Korak bliže rešitvi spora?

Občine Cerklje, Šenčur in Vodice pa so še vedno v sporu glede plačevanja finančnih obveznosti. Kot je znano, izstavljene račune ves čas poravnava Mestna občina Kranj, od jeseni pa tudi Komenda. Občina Cerklje pa je s sosednjima, Komendo in Vodicami, še vedno v tožbi zaradi neplačanih računov za gradnjo vodovoda pred 3. septembrom, torej preden je bila sklenjena pogodba o sofinanciranju državnih in evropskih sredstev, ki sta jo podpisala župan Čebulj in minister za okolje in prostor Andrej Vizjak. Župana Vodic in Šenčurja Aco Franc Šuštar in Ciril Kozjek menita, da pred 3. septembrom še ni bilo pravne podlage za plačilo 14 računov, ki so bili izdani pred tem datumom. Oba poudarjata, naj jim Občina Cerklje ponovno izstavi račune s popravljenimi datumi, pa bodo zneske poravnali, s čimer se pa v Cerkljah ne strinjajo. Občini sicer račune, izdane po tem datumu, plačujeta, v Vodicah pa so nedavno plačali tudi štiri račune iz kvote prvih 14 situacij.

Kljub zapletom pa kaže, da so občine morda korak bliže k rešitvi težave. Do nepovratnih finančnih sredstev so namreč upravičene po plačilu računov. Občina Cerklje je tako svojo odvetniško družbo zaprosila za mnenje, kako postopati do obeh občin, ki svojih obveznosti nista v celoti izpolnili. Kot je povedala direktorica občinske uprave Marta Jarc, je odvetniška družba predlagala poplačilo s pobotom, preko katerega bi z enostransko izjavo oz. še bolje z dogovorom med strankami določili, katere račune bi z nakazilom nepovratnih sredstev za že plačane račune zapirali, kar sta pozdravila tudi župana.

Zgodilo se je


Gorenjski glas: glasilo osvobodilne fronte za Gorenjsko četrtek, 17. februar 1949

Kranj je svečano proslavil stoletnico Prešernove smrti

... V torek, 8. t. m., pa je bila tudi republiška proslava osredotočena na Kranj in sicer na pesnikovem grobu. Te slavnosti se niso udeležili le zastopniki slovenskih ustanov ... 

Kronika / sobota, 18. april 2015 / 15:45

Občina je morala plačati banki

Mestna občina Kranj je po pravnomočnosti sodbe NLB že plačala 300 tisoč evrov tožbenega zahtevka in skoraj 141 tisoč evrov zamudnih obresti.

Objavljeno na isti dan


Zanimivosti / sreda, 22. december 2021 / 17:06

Plečnikove jaslice na ogled v Dubaju

Brezje – Muzej jaslic z Brezij je v sodelovanju z javno agencijo Spirit v slovenskem paviljonu na svetovni razstavi Expo v Dubaju v Združenih arabskih emiratih postavil na ogled jaslice arhitekta J...

Razvedrilo / sreda, 22. december 2021 / 17:01

Božični sejem v Škofji Loki

V središču Škofje Loke je v soboto popoldne potekal Božični sejem, ki je bil seveda prilagojen epidemiološkim razmeram. Na Mestnem trgu so se med drugimi ustavili tudi iz Vinarstva Žvokelj...

GG Plus / sreda, 22. december 2021 / 16:59

Spredaj ploh, zadaj ploh

»Najprej smo bili družina kot vse druge,« je začela svojo zgodbo Jerneja. »Bili smo trije otroci, mama je skrbela za gospodinjstvo, ob božiču je okraševala smrečico ter postavljala jaslice, pekla p...

Kranjska Gora / sreda, 22. december 2021 / 16:57

Enotna vstopnica za tek na smučeh na slovenski strani

Nova zimska sezona je prinesla spremembe pri urejanju prog za tek na smučeh v Kranjski Gori.

Cerklje na Gorenjskem / sreda, 22. december 2021 / 16:56

Zgrajen velik del vodovoda

Gradnja krvavškega vodovoda poteka po načrtih, občine pa še iščejo skupni jezik glede plačila finančnih obveznosti.