Nova linija za električna vozila BMW
LTH Castings je v Ljubljani zagnal novo linijo za proizvodnjo avtomobilskih delov električnih vozil BMW.
Ljubljana – LTH Castings je v kompleksu nekdanjega Litostroja zagnal novo proizvodno linijo, namenjeno izdelovanju različnih lahkih aluminijastih delov za pogonski sklop popolnoma električnih avtomobilov znamke BMW. Na novih linijah bodo proizvajali pogonske enote pete generacije tehnologije BMW eDrive. V širitev v Ljubljani so od leta 2019 investirali več kot petdeset milijonov evrov.
Kot pravijo v škofjeloškem podjetju, bo v Ljubljani potekala proizvodnja oz. obdelava aluminijastih ulitkov za električna vozila, pri čemer uporabljajo najsodobnejše tehnologije in trajnostne pristope, ki sledijo tudi zahtevam skupine BMW po zmanjšanju emisij ogljikovega dioksida in porabe virov v celotni verigi. Pri proizvodnji ne uporabljajo materialov, ki so uvrščeni med redke zemeljske kovine. Procesi so digitalizirani in sledijo izdelku od začetka do konca njegove življenjske dobe.
»V LTH Castings smo dolgoletni zanesljiv partner skupine BMW. V izdelke zanje smo integrirali obsežno lastno strokovno znanje, ki ga konkretno na področju elektromobilnosti gradimo že več kot deset let. Ker sistematično sledimo zahtevam trga in napredku na področju elektromobilnosti, se tudi zahteve glede zaposlenih in njihovih področij odgovornosti nenehno razvijajo. Z novo linijo vzpostavljamo dodatna dolgoročna in trajnostna delovna mesta. Na novem proizvodnem programu je trenutno približno petdeset zaposlenih,« je ob tem povedal Andrej Megušar, direktor podjetja LTH Castings.
Načrtujejo, da bo do leta 2023 v proizvodnji delov za te e-pogone delalo približno 150 zaposlenih, je še poudaril Andrej Megušar. LTH Castings s skupino BMW sicer sodeluje že od leta 1989. Podjetje, ki sicer v Sloveniji deluje na lokacijah v Ljubljani, Škofji Loki in na Trati, zaposluje skoraj dva tisoč ljudi, skupaj s hčerinskimi družbami na Hrvaškem in v Severni Makedoniji pa je zaposlenih več kot 3200 delavcev. Spadajo med največje evropske visokotehnološke tlačne livarne aluminija ter imajo lasten razvoj in orodjarno.
Kot poudarjajo, širitev obrata v nekdaj degradirano območje kompleksa Litostroja predstavlja primer uspešne preobrazbe v smeri e-mobilnosti in digitalizacije. Namesto izgradnje novih prostorov so namreč obstoječo infrastrukturo prilagodili novim zahtevam in jo razširili. Z obnovo imajo na voljo dodatnih dvajset tisoč kvadratnih metrov proizvodnih prostorov, skupaj pa lokacija v Ljubljani presega petdeset tisoč kvadratnih metrov površine. V podjetju so se zavezali, da bodo poskrbeli tudi za skladnost razvoja lokacije in spoštovali status kulturne zaščite objekta. Kompleks Litostroj je namreč delno zaščiten kot kulturno-zgodovinski spomenik povojnega industrijskega razvoja v Sloveniji.